نگاهی به گرانبهاترین آثار تاریخی کلیسای نوتردام در پاریس

دویچه وله :نوتردام تنها یکی از نامدارترین عبادت‌گاه‌های مهم جهان نیست. گنجینه‌ای از مهم‌ترین آثار تاریخی و هنری در دل این کلیسا گنجانده شده است. در این مطلب نگاهی داریم به ارزشمندترین آثار این کلیسا.
از شامگاه دوشنبه (۱۵ آوریل) که آتش به جان نوتردام افتاد، دوستداران هنر برای این مهم‌ترین کلیسای فرانسه نگران شدند. اما نوتردام تنها یک عمارت نیست، بلکه در آن آثاری گرانبها ذخیره شده است. مقام‌های پاریس اطمینان می‌دهند که در حریق نوتردام به این آثار آسیبی نرسیده است.
پنجره‌های رنگین و پرشکوه همه کلیساهای کاتولیک جهان پنجره‌های بزرگ و رنگین (ویترای) دارند، اما نه به زیبایی ویتراهای نوتردام که در ضلع جنوبی، شمالی و غربی کلیسا قرار گرفته‌اند. پنجره‌های بزرگ نوتردام نورهای قرمز و آبی را به صحن کلیسا سرازیر می‌کنند.
 
پنجره گرد در ضلع جنوبی کلیسا ۱۳ متر قطر دارد. شیشه‌کاری رنگین پنجره بارها نوسازی شده است و هنرمندان بیشماری در تکمیل آن نقش داشته‌اند.
 
این پنجره از قرن سیزدهم تا امروز الگویی برای کلیساهای بیشمار در سراسر اروپا بوده است.
ارگ ارگ نوتردام یکی از گرانبهاترین ارگ‌های جهان است ارگ نوتردام یکی از گرانبهاترین ارگ‌های جهان است. این ارگ در قرن سیزدهم نصب شده و در سال ۱۷۳۰ مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته است.
 
در جریان انقلاب کبیر فرانسه، چیزی نمانده بود که انقلابیون این ارگ بزرگ را نابود کنند، اما طرفداران موسیقی دینی آن را نجات دادند.
 
این ارگ یکی از خوش‌آواترین ارگ‌های جهان است و تا کنون به دست استادکاران ماهر کامل‌تر و کامل‌تر شده است.
بقایای قدیسان نوتردام حافظ تاج مقدس است هر کلیسایی شماری از بقایای آثار زندگی اولیای کیش مسیحیت را حفظ می‌کند و نوتردام حافظ "تاج مقدس" است، همان تاج خاری که کافران هنگام به صلیب کشیدن حضرت مسیح برای تمسخر بر سر او گذاشتند.
 
این "تاج" محقر اما گرانبها را لویی نهم، پادشاه فرانسه در ۱۲۳۹ به کشورش آورد.
 
این "تاج" در آتش‌سوزی اخیر آسیب ندیده و گفته می‌شود که هماکنون در شهرداری پاریس نگهداری می‌شود.
تابلوهای نقاشی
مثل هر کاتدرال یا کلیسای جامع پرشکوهی نوتردام صاحب دهها تابلوی بزرگ و کوچک ارزشمند است که به دیوارهای آن آویخته بودند.
 
در زمان انقلاب کبیر فرانسه که گروهی از انقلابیون افراطی قصد داشتند نوتردام را به "معبد خرد" بدل کنند، بسیاری از تابلوها و تزیینات داخلی کلیسا را تخریب کردند.
 
به گفته مقام‌های مسئول در جریان آتش‌سوزی اخیر برخی از تابلوهای مهم از کلیسا منتقل شد اما گفته می شود که چند تابلو هم از آب آسیب دیده است.
تندیس‌ها و پیکره‌ها بر بام کلیسای نوتردام و در صحن درونی آن دهها مجسمه سنگی و فلزی هست که برخی از آنها کار هنرمندان نامدار است.
 
کلیسا نام خود یعنی "بانوی ما" را از مریم مقدس گرفته و به همین خاطر تنها در صحن درونی ۳۷ تندیس حضرت مریم وجود دارد، که بزرگترین آنها ۸ / ۱ متر ارتفاع دارد و در محراب اصلی نصب شده است و مدام توسط مؤمنان و زایران گلباران می‌شود.
 
به پیکره‌ها در آتش‌سوزی اخیر آسیبی نرسیده است.
ناقوس‌ها یکی از ناقوس‌های نوتردام که به پاپ بندیکت شانزدهم تقدیم شده است ناقوس‌های نوتردام از جمله به خاطر "گوژپشت نوتردام" رمان نامی ویکتور هوگو از معروفیت به سزایی برخوردارند.
 
بزرگترین ناقوس "امانوئل" نامیده شده، که ۲۳ تن وزن دارد و در مناسبت‌های مهم به صدا در می‌آید.
ناودان‌ها یکی از اسباب شهرت نوتردام ناودان‌های غریب آن است که به نمای خارجی آن نمودی مهیب داده‌اند.
 
ناودان‌ها به سبک رومی و شبیه موجودات عجیب و خطرناک افسانه‌ای ساخته شده‌اند. این موجودات حیواناتی شرور و خبیث هستند که از کلیسا در برابر آفات و بلایای خارجی حفاظت می‌کنند.
+18
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟