نوتردام به چه معنی است؟

آتش‌سوزی دوشنبه شب در کلیسای نوتردام پاریس، بار دیگر نام این بنای تاریخی را در سراسر جهان بر سر زبان‌ها انداخت. به نظر می‌رسد به جز فرانسه زبانان یا احتمالا لاتین زبانان، معنای واژه نوتردام برای دیگران آشنا نباشد.
یورونیوز :عبارت نوتردام (Notre-Dame) از دو واژه Notre (صفت مالکیت اول شخص جمع) و Dame (بانو) تشکیل شده است و بنابراین به معنای «بانویِ ما» است. بانو در این ترکیب، همان مریم مقدس، یا آنطور که کاتولیک‌ها و مسلمانان می‌گویند، مریم باکره است: مادر عیسای ناصری، پیامبر مسیحیت. «ما» در این ترکیب اشاره به مسیحیان یا رستگاران دارد، افرادی که با پذیرش «پادشاهی خدا بر زمین» عیسی را به‌عنوان فرستاده و «پسر» خدا بر کره خاکی به رسمیت شناختند. به همین منوال «Notre Père» (پدرِ ما: خدا) و «Notre-Seigneur» (آقایِ ما: عیسی) بخش لاینفک ادبیات کلیسایی فرانسه است.
 
در سنت مسیحیت کاتولیک و در زبان فرانسه مجسمه‌های «مریم مادر» یا آیین‌های مذهبی به نام وی نوتردام نام دارند. به همین ترتیب کلیساهای«وقف» یا پیشکش شده به مریم مقدس، به نام نوتردام «متبرک» می‌شدند.
 
با این حال برای فرهنگ و هنر متاخر فرانسوی و با وجود تعدد «نوتردام»‌ها در سطح این کشور، نوتردام به خودیِ خود، نشانگر کلیسای بزرگ پاریس است. نوتردامی که دوشنبه شب، برای دست‌کم دومین بار در تاریخ، در آتش سوخت.
+13
رأی دهید
-0
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  خارج از لطف نیست که به این نکته اشاره کنم و آن اینکه، بسیاری در غرب و در فرانسه بر این امر معتقدند که عیسی به صلیب کشیده نشده و با معشوقه خود به فرانسه فرار کرده و تقاضای پناهندگی او درست شد و بعد با هم به کار خلاف پرداختند که نوادگان آنان در راس قدرت سیاسی و تاریخی این قاره در خفا نقش بسزایی بازی میکنند! گفته رائفی پور و جنتی نیست بلکه خودشان چنین داستانی برای عیسی درست کردند!
  17
  6
  ‌چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۲
  ۳۹
  potatis - ایران، ایران
  نوتردام همان کلمه مادرت هستش که برعکس شده، تاریخ نگاران عقیده دارند که این اسم به پیشنهاد آرشیتکت ایرانی تبار بعد دریافت نکردن کامل دستمزدش روی کلیسا گذاشته شده.
  11
  7
  ‌چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
  ۳۹
  potatis - ایران، ایران
  در کامنت بالا "مادرتون" صحیح هستش.
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  مادرتو از همه بهتر است چون اگر مسیح واسلام ویهودیت نبود جهان بهشت میشد
  1
  7
  ‌چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۱
  نظر شما چیست؟