کشف گور دسته‌جمعی جدید کُردهایی که در نظام صدام کشته شده‌اند

العربیه :برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق یکشنبه 13 آوریل گفت کشورش نباید «جنایت‌های صدام» را فراموش کرده یا به «حزب بعث صدامی» اجازه بازگشت به قدرت بدهد؛ سخنانی که در جریان حضور برهم صالح در واکاوی گوری دسته‌جمعی کُردهایی مطرح شد که در دوره نظام صدام حسن رئیس‌جمهوری پیشین عراق کشته شده‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر رئیس‌جمهوری عراق اعلام کرد که این گور اخیرا در منطقه‌ای صحرایی به فاصله 170 کیلومتر از غرب شهر السماوه کشف شده است. بنا بر این اعلام، این گور حاوی جنازه‌های ده‌ها کُردی است که توسط نیروهای دولت صدام حسین کشته شده‌اند.
 
این افراد و حدود 180 تن دیگر گمان می‌شود در جریان عملیاتی کشته شده‌اند که در دهه هشتاد قرن گذشته، نیروهای دولتی عراق علیه کُردها انجام دادند. آن عملیات «انفال» نام گرفت که طی آن از گازهای شیمیایی هم استفاده شد. در این عملیات برخی روستاها محو شد و هزاران کُرد هم آواره شدند.
 
صالح که خود کُرد است، در کنفرانس خبری گفت: «این یک جنایت جنگی است، این نسل کشی است در حق کسانی که تنها گناه‌شان کُرد بودن است و نظام نژادپرست جنایتکار آن‌ها را تهدیدی برای قدرت خود دانست، از این رو اقدام به نسل‌کشی کرد... این نظام همچنین در حق مردم‌مان در جنوب و مرکز دست به جنایت زد به این دلیل که آن‌ها حکومتش را قبول نداشتند و خواهان زندگی کریمانه بودند».
 
رئیس‌جمهوری عراق گفت: «عراق جدید نباید آن جنایت‌ها را فراموش کند».
+21
رأی دهید
-3
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ...«این یک جنایت جنگی است، این نسل کشی است در حق کسانی که تنها گناه‌شان کُرد بودن است و نظام نژادپرست جنایتکار آن‌ها را تهدیدی برای قدرت خود دانست...این باید اخطاری برای ... و برادران داعشیش در قتل و عام خلق کرد در کردستان اشغالی و سوریه است.اینده ات بهتر از صدام نخواهد بود ....
  2
  13
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  چرا اسم ارهدوقان جنایتکسار حذف شده، کم از ایران دزدید و کم به ناموس ایرانی تجاوز کردن تو مغولابادش
  1
  8
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
  نظر شما چیست؟