شش پرنده که تقریباً تمام عمر به جفت خود وفادارند - تصاویر

پنگوئن‌های صخره‌پر همیشه نسبت به هم وفادار می‌مانند حتی اگر هزاران کیلومتر از هم دور باشند. پرندگان دیگر به عنوان تک‌جفت شناخته شده‌اند. اما در بسیاری موارد در عین داشتن یک جفت با دیگران هم رابطه برقرار می‌کنند.

پنگوئن‌های صخره‌پر پنگوئن‌های صخره‌پر حتی وقتی که چند هزار کیلومتر از هم دور شده باشند به یکدیگر وفادار می‌مانند. پژوهشگران توانسته‌اند با فرستند‌ه‌های بسیار کوچک این موضوع را ثابت کنند. هفت زوج از هر ۱۰ زوج پس از دوره طولانی جدایی دوباره یکدیگر را پیدا کرده و با هم زندگی می‌کنند.
چرخ‌ریسک‌های سرآبی اگرچه حدود ۹۰ درصد همه انواع پرندگان به عنوان تک‌جفت به سر می‌برند، اما حداکثر تنها ۱۰ درصد آنها واقعا هیچ رابطه‌ای با دیگر پرندگان هم‌نوع خود برقرار نمی‌کنند. برای نمونه چرخ‌ریسک‌های سرآبی نر و ماده در رابطه‌ای دوتایی به سر می‌برند. با این حال، چرخ‌ریسک‌های سرآبی ماده صبح زود که جفت نر در خواب است لانه را ترک می‌کنند تا رابطه‌ جفت‌گیری سریع با دیگران برقرار کنند.
 قوهاقوهای گنگ اگرچه تا آخر عمر با هم زندگی می‌کنند‌ اما در مورد این پرنده نیز که نماد وفاداری قلمداد می‌شود، اغلب عدم وفاداری از سوی قوی ماده رخ می‌دهد. جانورشناسان می‌گویند که "خیانت" قوی ماده برای تنوع ژنتیکی مفید است، چون از این راه اطمینان حاصل می‌شود که همه تخم‌ها بارور خواهند شد.
 غازها قوها به خانواده غازها تعلق دارند. تقریبا تمامی انواع غازها تک‌جفت هستند. بر خلاف قوها که به طور مشترک لانه‌شان را می‌سازند، این تنها غازهای ماده هستند که این کار را می‌کنند. غازهای نر و ماده هر دو از جوجه‌هایشان نگهداری می‌کنند. اما همیشه معلوم نیست که بچه واقعا از پدر باشد.
 طوطی‌ها بیشتر انواع طوطی‌ها در فوج‌های بزرگ به سر می‌برند، چون در زندگی گروهی آن‌ها می‌توانند از خود در برابر حیوانات درنده حفاظت کنند. با این حال، در میان فوج طوطی‌ها تقریبا همیشه پیوندهایی میان هر دو طوطی شکل می‌گیرند که تا پایان عمر پا برجا می‌مانند.
 لک‌لک‌ها لک‌لک‌ها احتمالا واقعا تک‌جفت هستند. از سویی روند لانه‌سازی آن‌ها جایی برای رفتاری دیگر نمی‌گذارد. لک‌لک نر جلوتر پرواز می‌کند و لانه را آماده می‌سازد. تنها پس از آن است که لک‌لک ماده از جنوب پرواز کرده به جفت نرش می‌پیوندد. از سوی دیگر معمولا لک‌لک‌های زیادی در یک مکان نیستند و همین باعث می‌شود که امکان جفت‌گیری با لک‌لکی دیگر وجود نداشته باشد.
+24
رأی دهید
-0
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
نظر شما چیست؟