فائزه: اگر خمینی بیشتر در فرانسه می‎ماند اکنون ایران در مسائل زنان بهشت بود

العربیه :فائزه هاشمی دختر اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در مصاحبه با شماره اول ماهنامه فصل ملت، ضمن انتقاد از سیاست‌های آیت‌الله روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران درباره زنان گفت اگر او بیشتر در فرانسه می‌ماند و حکومت آن‌جا را اداره می‌کرد، اکنون ایران در مسائل زنان بهشت بود.
 
فائزه هاشمی از چهره‌های سیاسی جنجالی در ایران است که اظهاراتش درباره حقوق زنان بارها خبرساز شده است.
 
فائزه هاشمی با اشاره به این‌که در دوره شاه با وجود قوانین آزاد درباره زنان، خانواده‌های سنتی به دختران خود اجازه حضور در جامعه را نمی‌دادند، افزود: «به خاطر حکومت اسلامی، خانواده‌ها اجازه حضور دختران خود در جامعه را دادند که این عامل رشد زنان در جامعه شد که بتوانند درس بخوانند، کار کنند و به فعالیت‌های مختلف بپردازند. اما شرایط در نظام حکومتی برعکس شد و عامل فقهی، مانعی برای زنی که به جامعه آمده بود شد که باوجود تحصیل و یادگیری مهارت، نمی‌تواند به جایی برسد».
 
او به دیدگاه‌های آیت‌الله خمینی در فرانسه پیش از پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: «آیت‌الله خمینی چندین ماه در پاریس زندگی کردند. ایشان در سال 42، با برخی مباحث در خصوص زنان مخالف بودند اما معتقدم دنیا دیدگی اثر زیادی بر افکار افراد دارد. در پاریس افراد و خبرنگاران متعددی به منزل ایشان رفت و آمد داشتند. اما پس از این‌که به ایران آمدند، افرادی با افکار بسته‌تر ایشان را دوره کردند. شاید اگر مقداری دیگر در فرانسه مانده بودند و حکومت را از آنجا اداره می‌کردند، این‌جا از لحاظ مسئله زنان، بهشت بود».
 
چندی پس از پیروزی انقلاب ایران، حجاب بنا بر قانون اجباری و عرصه حضور زنان در جامعه محدود شد. اکنون هم تحرک‌های مرتبط با حقوق زنان در ایران شدت گرفته است.
 
فائزه هاشمی به قوانین نیز پرداخت و گفت: «بیشترین تبعیض قانونی ما در خانواده است؛ بین زن و مرد، بین دختر و پسر در بطن خانواده. اگر این اندازه به موضوع زن در خانواده بها می‌دهیم، چرا حقوقش را در خانواده، نصف مرد قرار داده‌ایم؟ اگر زن به عنوان مادر و همسر بنیان خانواده است، پس براساس این تفکر زن در همان خانواده باید مهمتر از مرد باشد. در اینجا دچار تناقض هستیم».
 
دختر هاشمی رفسنجانی به موضوع خشونت علیه زنان هم پرداخت و گفت: «کرامت یعنی چه؟ وقتی ما در قوانین‌مان این همه تبعیض بین زن و مرد اعمال می‌کنیم، کرامت زن را کجا دیده‌ایم؟ وقتی زن از طرف همسر یا پدر مورد خشونت قرار می‌گیرد و قانونی برای حمایت از او وجود ندارد، چطور به معنویت زن بها دادیم؟».
+18
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  فائزه بیشعور؛ دم سگ را ۱۰۰سال گچ بگیریم باز هم کج است! از قطب زاده بگیر که دوست دختر فرنگی داشت تا آن بازرگان و بنی صدرها چندین دهه در فرنگ زندگی کردند، ولی از بشریت نبردند! حتی آن پدرت کوسه که در ژاپن اقامت داشت و یا همین حسن کلید ساز که دو سال در ایرلند تحصیل کرده بود! از دکتر بهشتی بگذریم که او هم ساکن هامبورگ بود! ننگتان باد ای مکاران اسلامی، دیگر بس است!
  19
  50
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۵
  ۶۰
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  حکومت اسلامی آخوندی هرازگاهی این دلقک سیرک را به میدان میفرسته که زنان به خارج کشور و برنامه های اپوزیسیون زیاد دل نبندند و حکومت آخوندی را اداره کنند
  4
  44
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۶
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اگر علی شریعتی و بازرگان در فرانسه و مهاجرانی و سروش در انگلستان عاقل شدند و دست از تحجر برداشتند مخ خمینی و امثالهم هم پتانسیل درست شدن دارد. مخ خمینی طوری از کودکی با لاطائلات اسلامی پر و ساخته شده که 1000 سال هم در پاریس میماند فقط بلاهت و خدعه اش افزون میشد
  4
  45
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. جالب به آدم باسواد و کار درستی مثل بازرگان توپیدی اما از کفتاری به نام بهشتی لاشخور با صفت دکتر نام بردی!! یاد اصال طلبها افتادم که به خاتمی روباه بی بوته میرسن طفره میرن. پست فطرت ترین اینها بعد خمینی همون بهشتی انگلیسی بود.
  1
  18
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
  ۵۲
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  اگه خبر مرگش همونجا میموند و به درک واصل میشد ایران الان بهشت بود . یعنی کل عمامه به سرها از ایران برند گم بشند ایران میشه بهشت.به شرط اینکه خواهران زینب هم باهاشون برند
  0
  27
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اگر خمینی دجال بجای چند ماه , صد سال در فرانسه میموند نظرش در مورد زنان نه اینکه خوب نمیشود بدتر هم میشود! سیستم مغز خمینی و خیلیها دیگر به نوعیست که انچه خودشان می اندیشند درست است و هیچ تغییر تحولات جدیدی را نمی توان در مغز انها به وجود اورد.
  0
  21
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۵
  ۴۸
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا
  [::scandal - برلین، آلمان::]. تو هنوز پاچه خوار دکتر!!!بهشتی(دکتراشو ازدانشگاه دکترمحسن رضایی گرفته لابد)هستی بعد پشت سر مهندس بازرگان... میکنی! هرچی خاک اون مرحومه ....
  3
  6
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۸
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. با درود؛ تنها چیزی که برایم مهم نیست و آنرا همیشه به پرسش میگیرم، گذاشتن احترام بیکران بخاطر مدرک تحصیلی، زیرا اگر دقت کرده باشیم در آلمان هم همین گونه است که یک فرد تحصیل کرده (مهندس و دکتر) علاقه ایی به مشکلات فرهنگی و اقتصادی ندارد، بجز از تحصیل کرده های رشته اقتصادی و فرهنگی! چون بازرگان معروفتر بود از لحاظ شغلی و مثل همین الان هم بخاطر سواد ادبیاتی م مشکل دارم که منظورم از بهشتی، نکند به بهشت ربط داده شود، از پیش بند دکتر بهشتی استفاده نمودم! پس من حق دارم و داشتم و خواهم داشت مبنی بر اینکه، خدا به داد ناجی ایران برسه که چگونه بعد از سرنگونی رژیم ، طوری حرف بزند که او را با شک و تردیدهای بیمورد آن را بمباران نکنند و امیدوارم که فکر کنم که ولیعهد عزیز هم از این امر آگاهست که او اولین کسی نباشد که همیشه زیر پرسش برود، زیرا نه تنها شما بلکه کسانیکه در این سایت سر و کار دارند، منو می شناسند که فرزند راستین روستا از ولیعهد پشتیبانی و از اسلام متنفر هستم، حال اگر ولیعهد که همگان میدانند که او کیست و چه میخواهد، انگ ایران ستیزی به او بزنند! به درود
  2
  4
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۱
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  ......بخاطر احترام گذاشتن به دیگران منظورم بود و نه بیکران
  1
  2
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۲
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. از یادآوری و نکته سنجی شما سپاسگزارم که باعث "تکرار" نمودن ترسم از ایران آینده! افسوس و هزاران بار افسوس، زیرا این کشور مشکلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دارد و مردم "گشنه" فرهنگی،سیاسی و اقتصادی خواهان یک شبه درست شدن مشکلات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی هستند که چنین آرزویی غیر ممکن میباشد و آنهم به این دلیل که اگر ایرانیهای ساکن غرب که وارد ایران شوند و با آن دلار و یورو شان، یک شبه قیمت املاک در ایران بویژه در شمال ایران ۱۰ برابر شده که تاثیر مخربی در بقیه قیمتها میگذارد و مردم را بیشتر حسود و افسرده میکند که حقشان هم است که در زمان خواب زمستانی و سینه زنی، مردم فرنگ نشین به ایران آمده و با دلار قوی خود بهترین گوشتها و خاک ها را خریده و و و ! پس فقط خدا به داد ما و اولین ناجی ایران برسد و همه این ترس ها و پرسشها را باید ندیده گرفت تا سرنگونی مطلق اسلام از این آب و خاک شپش زده! چه باید کرد، مثلا، در این ماه ما بر ضحاک ایران پیروز گشتیم، در ماه آینده مراسم سینه زنی و در ماه دیگر ماه رمضان و در ماه دیگر .‌‌‌‌...، وای بر ما و ناجی ما!
  2
  2
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۹
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  پس در ایران آینده ما به شخصیتی چون رضا شاه مقتدر نیازمندیم که بدون ترس و واهمه و سوسول بازی فرنگی که دمکراسی را چماقی برای سرنگونی قدرتهای مخالف سواستفاده می‌کنند، به فرهنگ و آینده ایران فکر کند و اگر هم لازم شد، همانند چین که ۵ میلیون تاریکی را در آب دریا انداخت تا بتواند، استقلال کشورش را پایدار سازد (جنگ تاریک؛ جنگی بود که انگلیسی ها با چین داشتند، زیرا انگلیس صادرکننده تریاک به چین بود)! هیچ توجه نمودید که این فرنگی ها دیگر از تبت و حقوق بشر در مقابل چین حرفی ندارند تا چه برسد به اعتراض! سیاست ناجی ایران باید همان سیاست رضا شاه، آتاترک و سیاست کنونی کشور بسسسیار مدرن سنگاپور و چین بشود، وگرنه هیچ امیدی نیست و به این "امر" مردم از روی فلاکت و ندانم کاریشان یک روزی خواهند رسید، به درود گرامی! در ضمن آلمانی ها مثال قشنگی دارند و آن اینکه: برای پیشرفت خود باید بیشتر از سایه خود بپری و تلاش کنید! و چون حرف از آلمان شد، پس ننگ بر سیاست ناپاک آلمان، فرانسه و کارتر که این بلا را سرمان آوردند.
  3
  3
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۰
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  ....‌.منظورم جنگ تریاک بود و نه جنگ تاریکی
  3
  1
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۱
  ۶۰
  سردار الکی - سیدنی، استرالیا
  و تو هم در رفسنجان داشتی پسته بو میدادی
  0
  12
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۱
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  بیا برو گمشو خر .... با اون بابای حقه بازد هرچی کشیدیم از اون بابای حقه بازد بود
  0
  6
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
  ۴۸
  آزاذه - تهران، ایران
  از همون لچکی که سرته معلومه چقدر به حقوق زنان معتقدی
  0
  6
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. چی بگم. به هرحال از نظر من همه آخوندها و پاسدار اگه دکترایی هم داشته باشن داخل بشکه سوراخ گرفتن.
  0
  4
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
  نظر شما چیست؟