احضار سفیر جدید فرانسه به وزارت خارجه ایران

سفیر فرانسه در تهران ساعتی بعد از آغاز رسمی مکار خود به دلیل توییت‌های سفیر فرانسه در آمریکا به وزرات امور خارجه احضار شد - عکس: تقدیم استوارنامه بی بی سی : خبرگزاری‌های دولتی ایران از احضار "فیلیپ تیه بو" سفیر جدید فرانسه در تهران به وزارت خارجه جمهوری اسلامی خبر داده‌اند.
 
این احضار در حالی است که سفیر جدید فرانسه در تهران همین امروز استوارنامه خود را به وزیر خارجه ایران تقدیم کرد و بلافاصله احضار شد.
 
علت این احضار توییت‌های ژرار آرو سفیر فرانسه در واشنگتن درباره برجام بوده که ایران خواستار توضیح دولت فرانسه در این باره شده است.
 
ساعاتی پیش از احضار آقای تیه بو، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای، خواهان توضیح فرانسه درباره اظهارات سفیر این کشور در آمریکا درباره حق غنی‌سازی ایران شده بود.
 
آقای عراقچی روز یکشنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) در توییتر خود نوشت که اگر توییت‌های اخیر ژرار آرو، سفیر فرانسه در واشنگتن، موضع دولت این کشور باشد، "ما با نقض جدی هدف و مقصود برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ (شورای امنیت) روبرو هستیم. پاریس باید بلافاصله شفاف‌سازی کند وگرنه ما واکنش متناسب نشان می‌دهیم."
 
آقای آرو در چند توییت که بعد از مدتی آنها را پاک کرد نوشته بود که ایران پس از دوره ده ساله توافق هسته‌ای (برجام) همچنان با محدودیت‌هایی برای غنی‌سازی اورانیوم روبرو خواهد بود.
 
او نوشته بود "نادرست است اگر بگوییم بعد از انقضای برجام ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم خواهد داشت. بر اساس ان‌پی‌تی (پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای) و پروتکل الحاقی، این کشور باید تحت نظارت شدید ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ایش غیر نظامی است."
 
این اظهار نظر در حالی صورت گرفته بود که ژرار آرو از جمله سیاستمدارانی است که همواره به عنوان یکی از چهره‌های طرفدار برجام و منتقد آمریکا در این زمینه شناخته می‌شود.
عباس عراقچی درباره واکنش ایران به اظهارات سفیر فرانسه در آمریکا هشدار داد بند غروب
آقای آرو نوشته بود همان طور که در سال ۲۰۰۲ اروپایی‌ها گفتند که غنی‌سازی اورانیوم در غیاب یک برنامه هسته‌ای معتبر غیرنظامی، غیرقانونی است در سال ۲۰۲۵ (بعد از انقضای برجام) هم واکنش همین خواهد بود.
 
او گفته بود در آن زمان ایران تحریم شد و این تحریم‌ها دوباره می‌تواند برگردد.
 
او با اشاره به "بند غروب" توافق هسته‌ای نوشت که بعد از برجام "غروبی در کار نخواهد بود."
 
بند غروب برجام به محدویت‌هایی در فعالیت هسته‌ای ایران اشاره دارد که بعد از انقضای مدت پیش‌بینی شده در این سند به خودی خود لغو خواهند شد.
 
این بند یکی از موارد اصلی انتقاد مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی و دیگر مخالفان برجام به این توافق است. آمریکا حدود یک سال پیش به طور کامل از برجام خارج شد و تحریم‌های خود علیه برنامه هسته‌ی ایران را برگرداند.
ژرار آرو درباره احتمال بازگشت تحریم‌های هسته‌ای ایران بعد از برجام هشدار داده استایران، شاکی از اروپا
از آن زمان ایران و امضاکنندگان اروپایی برجام در حال مذاکره برای رافتن راه حل‌هایی برای خارج کردن این توافق از بحرانی هستند که بعد از خروج واشنگتن با آن روبرو شد.
 
اما این مذاکرات همواره باموانع و اختلاف نظرهایی جدی روبرو شده است.
 
با وجود راه‌اندازی یک کانال مالی از سوی اروپا (اینستکس) برای کم‌تاثیر کردن تحریم‌های آمریکا، مقام‌های ارشد ایران از "تعلل" اروپا در عمل به تعهداتش بر اساس برجام انتقاد می‌کنند.
 
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه گفت: "اروپایی‌ها (در عمل به تعهدات مالی خود) بسیار عقب هستند و نباید این طور تصور کنند که جمهوری اسلامی ایران منتظر آنها می ماند."
 
آقای ظریف اعلام راه‌اندازی اینستکس از سوی اروپا را "یک اقدام مقدماتی" خواند و گفت اروپایی‌ها دیگر "هیچ بهانه‌ای برای عدم آغاز رسمی کار مالی خود با ایران ندارند."
+7
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  دلم واسه این دیکتاتورهای آخوندی میسوزه هر سوراخی را پر می کنند سوراخی دیگر باز میشود هیتلر اگر چنین سوراخ هایی را میدید از همون اول فراری میشد ولی این آخوندا خیلی پررو و دریدند
  2
  8
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۴
  نظر شما چیست؟