ویدا موحد، اولین دختر خیابان انقلاب به یکسال حبس محکوم شد

صدای آمریکا :ویدا موحد که با بالا رفتن از جعبه برق در خیابان انقلاب شال سفیدی را بر چوب کرده و به دختر خیابان انقلاب معروف شد، در آبان سال ۹۷ نیز بار دیگر با بالا رفتن از گنبد فیروزه‌ای انقلاب به حجاب اجباری اعتراض کرده بود.
 
ویدا موحد اولین زنی که در ایران با بالا رفتن از جعبه برق در خیابان انقلاب بدون حجاب و بر چوب کردن یک شال سفید به حجاب اجباری اعتراض کرده بود، به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.
 
پیام درفشان وکیل ویدا موحد روز یکشنبه ۲۵ فروردین به خبرگزاری ایرنا گفت که این حکم برای موکلش به اتهام «تشویق مردم به فساد و فحشا» از طریق «کشف حجاب» در ۱۱ اسفند ۹۷ صادر و قطعی شده است.
 
ویدا موحد همچنین آبان سال ۹۷ در حالی که بادکنک های رنگی به دست داشت، با بالا رفتن از گنبد فیروزه ای میدان انقلاب برای دومین بار به حجاب اجباری اعتراض کرد.
 
پیش از این از هویت دختر معترض به حجاب اجباری که از گنبد میدان انقلاب بالا رفته بود، خبری منتشر نشده بود.
این دختر معترض به حجاب اجباری در حالی که شالی قرمز و بادکنک هایی به رنگ قرمز و سفید در دست داشت،‌ بالای نماد گنبدی شکل میدان انقلاب تهران رفت.
 
وکیل خانم موحد گفته است با توجه به این‌که برای مرتبه دوم این امر توسط ویدا موحد انجام می شد، قرار بازداشت او صادر شده است.
 
آقای درفشان گفته است که موکلش درخواست « آزادی مشروط» دارد و همچنین «مشمول عفو اخیر رهبر ایران به مناسبت عید مبعث» نیز می شود اما «با وجود پیگیری ها در زندان و اینکه موکل چندین مرتبه درخواست آزادی مشروط و عفو برای قاضی اجرای احکام ارسال کرده اما هیچ درخواستی از زندان شهر ری برای اجرای احکام ارسال نشده است.»
 
وکیل ویدا موحد اعلام کرده که با وجود پیگیری های مکرر، درخواست زندانی مبنی بر آزادی مشروط و عفو از زندان به قاضی اجرای احکام با وجود گذشت بیش از یک ماه از ابلاغ دادنامه ارسال نشده و نمی شود.
 
حجاب اجباری در ایران به عنوان یکی از موارد نقض حقوق شهروندی در اسفندماه سال ۵۷ مطرح شد.
 
اما با گذشت سال‌ها، اعتراضات علنی زنان مخالف «حجاب اجباری» در ایران از سال گذشته آغاز شده است. اعتراضاتی که در ششم دی‌ماه سال ۹۶ با بالا رفتن «ویدا موحد» از جعبه برق خیابان انقلاب و به چوب بستن شال سفیدش رقم خورد و به «دختر خیابان انقلاب» معروف شد.
 
در اعتراضات دیگر دختران خیابان انقلاب همچون «شاپرک شجری‌زاده»،‌ «ویدا موحد»، «نرگس حسینی»، «شیما بابایی» و «مریم شریعتمداری» از سوی مقامات انتظامی و امنیتی بازداشت شدند و گاهی برخورد شدید ماموران انتظامی در زمان بازداشت آن‌ها خبرساز شد. حتی حکومت ایران برای برخی از این زنان حکم زندان صادر کرد.
 
وزارت خارجه آمریکا و نهادهای حقوق بشری بارها در سالهای گذشته به برخورد شدید با معترضان به حجاب اجباری در ایران اعتراض کرده اند.​
+7
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  معنی فساد و فحشا در اسلام را هم فهمیدیم ولی اختلاس و حجاب اون خانم اختلاس گر و دزد مرجان شیخ الاسلامی و بقیه دزدان رژیم و همچنین نمایندگان مجلس متجاوز که به زنان و دختران تجاوز میکنند و یا حجاب بر باد رفته و شیشه آبجو بر لبان آزاده نامداری ریا کار و مسلمان آنها را چه میدانند این کثافت های زالو صفت اسلامی ؟ در مشهد خانه های فساد درست کردند و دختران ایرانی را به عربها میفروشند به عنوان صیغه آنرا فحشا نمیدانند .و هزاران هزار گند و کثافت دیگر ننگ به این حکومت با آرزوی نابودی رژیم خونخوار اسلامی
  4
  14
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  چه فرصتهایی زنان ایرانی مفت از دست دادند، چون اگر عوض نشستن پشت اینستاگرام و فیسبوک و تلگرام بپا می خیزیستند و همانند فرهنگ زنان غرب "همه با هم" عوض نگاه کردن حجاب زشت را بعنوان طرفداری از این حرکت شیرزن ایرانی می پرداختند! افسوس و هزاران بار افسوس
  5
  9
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  در جمهوری آخوندی معنای کلمات هم عوض میشوند. در حالیکه خودشان از بزرگترین دزدان و شیاطین روی زمین هستند این لقب به امریکا میرسد . حد فاصل فحشا فقط یک لچک روی سر هست!!! میزان زهد به طول ریش بستگی دارد. خلاصه دکان پرسود ریا و بلاهت هم باز و روی اجاق هم دیگ امام زمان بارگذارده اند تا متوهمین منتظر ظهور یک جسد ....1400 ساله از ته چاه باشند و بستگی به میزان بلاهت بر سینه بکوبند و یا زنجیر بزنند و یا با قمه توی....خودشان بکوبند
  4
  12
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
  ۴۹
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  ایشون که خیلی وقت پیش فرار کردن رفتن بیرون و ویدیو هم دادن چی شد یاد ویدا افتادین؟ یک سال حبس هم نگرفته و نشده البته اگه فرار نمیکرد شاید به دلیل بهائی بودن و همکاری اطلاعاتی با موساد اسرائیل محاکمه میشد ولی فراریش دادن
  7
  8
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲
  ۲۹
  پارس 1404 - ایران، ایران
  خب این دخترک (زنک) بازیچه هست.
  13
  7
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳
  نظر شما چیست؟