این آمار هر آدم عاقلی را می‌ترساند!

اگر با تردید به آمارهای یونسکو نگاه کنیم، به صورت میانگین یعنی از هر 9 نفری که پیرامون‌مان می‌بینیم یک نفر «بی سواد مطلق» است.

عصرایران؛ احسان‌محمدی- در دوران فتحعلی‌شاه، محمدشاه و آغاز پادشاهی ناصرالدین شاه، که مردم به جای روزنامه از اصطلاح «کاغذ اخبار» استفاده می‌کردند، تعداد آنها که سواد خواندن و نوشتن داشتند آنقدر کم بود که عموماً مردم علاقمند به پیگیری اخبار، در قهوه‌خانه‌ها جمع می‌شدند و همانطور که چای قندپهلو سر می‌‌کشیدند یا چپقی چاق می‌کردند به کسی که سواد داشت و روزنامه را با صدای بلند می‌خواند گوش می‌داند. این تنها راه کسب خبر از اوضاع کشور و بین‌الملل بود.
 
خواندن و نوشتن برای زنان و دختران تا سالها منع و ملامت می‌شد. در مکتب‌خانه‌های قدیم هم به دخترها تنها «خواندن» یاد می‌دادند و آنها نباید «نوشتن» یاد می‌گرفتند چون بر این باور بودند که «دختر، مشق که بلد شد، کاغذپرانی می‌کند»! یعنی نامه عاشقانه می‌نویسد و حتی این شعر را هم می‌خواندند:

دخترچو به کف گرفت خامه ارسال کند جواب نامه
آن نامه نشان رو سیاهی است      نامش چو نوشته شد گواهی است
 
حتی پا را از این فراتر می‌گذاشتند و می‌گفتند نامحرم نباید دستخط دختر را ببیند. در کتاب «آتش‌های پنهان»، نوشته استاد سعید نفیسی آمده: «هر وقت که مهری تکلیف خود را می‌نوشت و به معلم نشان می‌داد و از او نمره می‌گرفت و آن ورق کاغذ دیگر برای او مصرفی نداشت، مادرش فوراً آن را نابود می‌کرد زیرا که خط دختری نمی بایست به دست نامحرم بیفتد».
 
حالا با پوزخند و ناباوری این حرفها را می‌خوانیم اما احتمالاً شما هم با خواندن این خبر، لبخند روی لب‌تان می‌ماسد: «مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی شمار بی‌سوادان مطلق کشور را نزدیک ۹ میلیون نفر ارزیابی کرده است. اما آمار نهادهای جهانی بالاتر از این رقم است.»
 
بانک جهانی شمار بی‌سوادان ایران را ۱۱.۶ میلیون نفر می‌داند. آمارهای یونسکو نیز نشان می‌دهد ۲ درصد از جوانان زیر ۲۴ سال ایران هنوز بی‌سواد مطلق هستند، در حالی که میزان بی‌سوادی در همسایه‌های شمالی ایران (روسیه، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان)، همچنین ترکیه تقریبا صفر، در عربستان، کویت و عمان حدود یک درصد و قطر حدود ۵ درصد است.
 
اگر با تردید به آمارهای یونسکو نگاه کنیم، به صورت میانگین یعنی از هر 9 نفری که پیرامون‌مان می‌بینیم یک نفر «بی سواد مطلق» است.
 
در تعریف سنتی «سواد»، توانایی خواندن و نوشتن است و یا توانایی به کاربردن زبان برای خواندن، نوشتن، گوش دادن و سخن گفتن، ولی در مفهوم نوین تعاریف دیگری دارد. شش سال پیش مطابق تعریف یونسکو «باسواد» در هزاره سوم به کسی گفته می‌شد که همزمان سه شرط یا سه توانایی داشته باشد: تحصیلات عالی (دانشگاهی) داشته باشد، با کامپیوتر آشنا باشد و یک زبان بین المللی را بداند.
 
این تعاریف هر ساله تغییر پیدا می‌کند. به طور مثال در این سالها مصادیقی مانند سواد عاطفی، سواد ارتباطی، سواد مالی، سواد رسانه ای، سواد تربیتی، سواد سلامتی، سواد نژادی و قومی، سواد انرژی، سواد محیط زیستی و ...هم به این لیست اضافه شد و در آخرین مورد عنوان شد شاخصه باسوادی این است که فردا توانایی«تغییر» (Change) داشته باشد یعنی بتواند از خوانده‌ها و آموخته‌های خود، تغییری در زندگی خود ایجاد کند
 
چطور می‌شود از کسانی که «بی‌سواد مطلق» هستند چنین توقعاتی داشت؟ این آمار ترسناک نیست؟ 9 میلیون نفری که عموماً حق رای و تعیین سرنوشت دیگران را هم دارند، می‌توانند رانندگی کنند، در شبکه‌های اجتماعی هستند و اخبار را دست به دست می‌کنند و ...
 
این همه سال و با وجود سه برنامه راهبردی در راستای ریشه‌کنی بی‌سوادی چه کرده‌ایم و چرا باید 9 میلیون نفر بی‌سواد مطلق باشند؟ این آمار را بگذاریم کنار بخش بزرگی از ما که دچار «توهم سواد و دانایی» هستیم، کنار کسانی که مدرک جعل کرده‌اند، آموزش کم‌کیفیت دیده اند و ... این آمار هر آدم عاقلی را نگران می‌کند، می‌ترساند!

صادقانه پاسخ دهید؛ با 9 میلیون بی‌سواد مطلق تا چه اندازه می‌توان به پیشرفت، تغییر وضع موجود و رقابت با دنیا امیدوار بود؟
+45
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  {صادقانه پاسخ دهید؛ با 9 میلیون بی‌سواد مطلق تا چه اندازه می‌توان به پیشرفت، تغییر وضع موجود و رقابت با دنیا امیدوار بود؟} نمونه ی بارز این بی سوادی خود مسئولین میباشند . در ضمن نه تنها بی سواد بلکه پر از ادعا .ایناست که پدر یه کشور رو در میاره .
  6
  33
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۶
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  بهترین روش در مقابل به بیسوادی، خوراندن آنان با سوپ های ماکارونی با حروف الفبایی!
  25
  1
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۹
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران

  قدیم توی چایخانه یاد می گرفتند اکنون در فیس بوک و کنال! از بی سوادی فرقی نکرده اند که بدتر شده اند! ولی از وطن فروشی روی مردم قاجار را هم سفید کردند! از آمریکا درخواست براندازی و تکه تکه کردن کشورشان را دارند، می خواهند پسر محمد رضا شاه را به قدرت برسانند! کسی که بارها گفته است من شاهزاده نیستم! جمهوری اسلامی آلترناتیو ندارد! شاهنشاهی نوعی دیکتاتوری است!و،،،، شرمتان باد، تاریخ تف بزرگی بر شما خواهد فرستاد
  51
  14
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۷
  ۶۳
  PAARISA - آمستردام، هلند

  با ۹ ملیون بیسواد هم میشه به تغییر وضع موجود و پیشرفت رسید , همین مردم بی سواد روزی انقلاب مشروطه کردن که تنها دوران کوتاه دموکراسی بود !! ولی با داشتن جمعیتی باورمند به موهومات الله مدینه و ظهور قائم آل محمد ( ع ) به هیچ پیشرفتی نمیشه رسید ! کشور آذربایجان , اگر چماق کمونیست بالا سرش نبود , امروز مثل تبریز داشتن یک بدبختی رو سر چهار راه هاش شلاق میزدن ! اگر چماق آتاتورک نبود , الان در ترکیه هم ملیون ها بی سواد بود ! مردم ارمنستان که از شر فرهنگ بیابان های مدینه در امان مونده بودن , حتی در مهاجرت به ایران ارزش های فرهنگی خودشون رو حفظ کردن , شما تا حالا یک پیرزن ارمنی بی سواد تو ایران دیده بودن ؟ اگه همین غیر مسلمانان هم در ایران حضور نداشتن , نه تنها آمار با سوادان بد تر بود , چیز هایی مثل تاتر , موسیقی و بسیاری از هنر های دیگه هم وجود نداشت
  2
  33
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ببخشید اتورپاتکان ارمنستان و ترکمنستان سه استان ایرانند و نه همسایه ایران روسیه اسمش همسایه ایران است.خاندان انگل قاجار این نصیحت را که: اگر میخواهی در ایران حکومت کنی سعی کن مردم گرسنه و بیسواد باشند را نسل به نسل به هم منتقل میکردند و در راس اصلیترین امور قبیله داریشون در ایرانبو د تا باظهور رضا شاه و بعد شاه با تاسیس نهضت سواد اموزی هرچند تیشه به ریشه خودشون زدند ،چون مادر در استین پروراندند و حاصل این کار امثال معصومه ابتکار بود اون عجوزه موسوی اخوند بیعمامه یا کسانیکه ببه مخارج دولت شاهنشاهی راهی فرنگ میشدند که چیزی برای مملکر بیاموزند انها هم از خوشی بی اندازه داس و چکش کشیدن را یاد میگرفتند یا امثال چمران و قطبزاده و این انگلها میشدند، سعی کرد به مرور زمان بیسوادی را را ریشه کن کند،با روی کار امدن تخمه صیغه های قاجار اخوندها دوباره سعی شد روش قاجار از اوجب واجباتر شود.
  2
  19
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. [::Zaall - اصفهان، ایران::]. اخه کی به تو اجازه داده بیای تو سایت ایرانیها،چند ماه ایرانی شدی؟
  6
  28
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸
  ۵۰
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. اگه چرت و پرت نگی من بهت قول میدم که هیچکس نمیگه لالی.
  14
  30
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
  ۵۰
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. اخه قربانعلی تو اصلا میدونی زال کی بود ایدیت هم زال گذاشتی. تو که اینقدر به این عمامه بسرها و اجدادشون ارادت داری همون قربانعلی هم از سرت زیاده. اخه ب....خت اگه زال امروز زنده بود همینها که تو داری براشون یزدی میکشی میگرفتن واعدامش میکردن بخاطر وطنپرستیش. برو یه ایدی توپ مثل این قاطی کماندو یا باور عق بخودت بزار که به ترشحات مغزیت هم بخوره.زال !!! نمیدونم چرا اکثر این ساعتی ۷ هزار تومنیها سعی میکنند اسمهای اصیل ایرانی به ایدیشون بزارن .چه بدبختین اینها که باید بخودشون هم دروغ بگن که کسی حالشونو بپرسه.
  13
  27
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. خمینی شما که دست پرورده آمریکا و انگلیس بود و مزدور روسیه و کسانی که میخواهند ایران را تکه تکه کنند آخوند جماعت و پاسداران تروریست و جوجه بسیجی ها و شما ساندیس خوران اجنبی و تازی هستید
  9
  15
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  وقتی رهبر یک کشور بیسواد باشه از اون بالا تا پایین بیسوادی فضل محسوب میشود
  2
  17
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی::]. تمرین میکنه فارسیش بهتر بشه
  1
  14
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. دوبار اسمتو تکرار کن و یه کاف هم بهش اضافه کن تا مشکلت حل شه زالزالک!
  1
  15
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹
  نظر شما چیست؟