واشنگتن پست: خواب این دو نئوکان برای ایران

انتخاب: روز دوشنبه دولت آمریکا در اقدامی بی‌سابقه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروههای تروریستی قرار داد. این نخستین بار است که آمریکا، بخشی از یک حکومت خارجی را در این فهرست قرار می‌دهد. اگرچه از قبل هم آمریکا، حکومت ایران را حامی تروریسم توصیف کرده بود و طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه این کشور وضع کرده بود، کارشناسان نگرانند این اقدام به شعله‌ور شدن ناآرامی در خاورمیانه بینجامد.
 
ایسهان ثرور در واشنگتن پست نوشت: روز دوشنبه دولت آمریکا در اقدامی بی‌سابقه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروههای تروریستی قرار داد. این نخستین بار است که آمریکا، بخشی از یک حکومت خارجی را در این فهرست قرار می‌دهد. اگرچه از قبل هم آمریکا، حکومت ایران را حامی تروریسم توصیف کرده بود و طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه این کشور وضع کرده بود، کارشناسان نگرانند این اقدام به شعله‌ور شدن ناآرامی در خاورمیانه بینجامد.
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: سپاه پاسداران پس از انقلاب اسلامی ایران تاسیس شد.
 
دشمنان ایران بخصوص آمریکا، اسراییل و شیخ‌نشین های حاشیه خلیج‌فارس، سپاه را بازوی اصلی جمهوری اسلامی در خاورمیانه می‌دانند، یعنی چیزی که ترامپ در بیانیه خود از آن با عنوان کمپین جهانی تروریسم نام برد. نیروی قدس که بازوی عملیات خارجی سپاه تلقی می‌شود، در نهان و آشکار از گروه‌های نیابتی خود در لبنان، سوریه و عراق حمایت می‌کند. آمریکا کشته شدن ۲۶۰ سرباز آمریکایی در سال ۱۹۸۳ در لبنان را نیز از چشم همین نهاد می‌بیند.
 
مقامات دولت ترامپ همواره برای توجیه اقدامات تنبیهی این دولت علیه ایران مانند خروج از برجام، به رفتار تهران در منطقه متوسل می‌شوند. مارک دوبوویتز، رییس بنیاد دفاع از دموکراسی ها، اندیشکده مستقر در واشنگتن که گفتمان ضدایرانی را ترویج می‌کند، در این باره مدعی می شود این نهاد نظامی در نهایت خطرناکترین(!!) گروه تروریستی جهان است.
 
شورای عالی امنیت ملی ایران در اقدامی تلافی‌جویانه مرکز فرماندهی ارتش آمریکا در خاورمیانه را به عنوان گروهی تروریستی شناسایی کرده است. ترامپ مدعی است این اقدام بخش مهمی از سیاست فشار بر حکومت ایران تلقی می‌شود و ریسک طرف‌های معامله با سپاه و دولت ایران را بسیار بالا می‌برد. اما شایعه شده که حتی تشکیلات ساخت و ساز خود دونالد ترامپ نیز در ساخت هتلی در آذربایجان، با ایران همکاری کرده است.
 
هولی داگرز، عضو شورای آتلانتیک می‌گوید راهبرد به اصطلاح فشار حداکثری بر ایران نشان داده توجه چندانی به پیچیدگی‌هایی که متعاقب اتخاذ آن آشکار می‌شوند، نداشته است.
 
اقدام اخیر کاخ سفید علیه ایران نمایانگر خصومت ایدئولوژیک عمیق با این کشور نیز است. قبلا چنین تصمیمی علیه ارتش‌های کشورهای حاشیه خلیج‌فارس یا پاکستان که اتفاقا شبکه‌های نظامی خاصی در حمایت از گروه‌های تروریستی به راه انداخته‌اند، اتخاذ نشده بود. جیکوب هیلبران، سردبیر نشنال اینترست، معتقد است این تصمیم با پافشاری بولتون و پومپیو، دو نومحافظه‌کاری که ترامپ را به راه انداختن جنگ جدیدی در خاورمیانه تحریک می‌کنند، اتخاذ شده است. این اقدام به منظور کاستن از احتمال موفقیت مذاکره میان ایران و آمریکا بخصوص در صورت تصمیم دولت آتی آمریکا برای بازگشتن به برجام انجام شده است.
 
تریتا پارسی، بنیانگذار شورای ملی ایرانی آمریکاییان، در توییتی اظهار کرده که این اقدام دولت ترامپ، گزینه محتمل دیگری برای حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلاف میان ایران و آمریکا را ناکام می‌گذارد. پس از بسته شدن تمام درها و بی‌نتیجه ماندن دیپلماسی، وقوع جنگ اساسا اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. اما آمریکا تاکید دارد که به دنبال جنگ نیست و تنها خواهان تغییر رفتار حکومت ایران است.
 
یک محقق مقیم لندن، معتقد است که اگر کاخ سفید انتظار داشته باشد که سیاستمداران و نهادهای سیاسی همکار با سپاه در عراق و لبنان، فورا به روابط خود با آن پایان بدهند، مطمئنا مأیوس خواهد شد. بسیاری از کسانی که در بغداد و بیروت در سر کار هستند، بیش از چهل سال است که با جمهوری اسلامی همکاری داشته‌اند. این روابط از وضعیت مبهم و پیچیده حاکم بر خاورمیانه حکایت دارد.
 
ژارت بلانک، یکی از مقامات سابق دولت اوباما در این باره می‌گوید که سپاه اکنون نیز یکی از نهادهایی در جهان است که بیشترین تحریم‌ها علیه آن وضع شده است و اقدام جدید ترامپ، در عمل تغییر چندانی در این وضعیت به وجود  نمی‌آورد. در بهترین حالت ممکن است تهران را متقاعد کند که احتیاط بیشتری به خرج دهد و از تشدید تنش خودداری کند. در بدترین حالت نیز بحرانی را شعله‌ور می‌کند که دولت ترامپ به هیچ‌وجه آمادگی کنترل آن را ندارد.
+37
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  هرجا نام تریتاپارسی می اید مترادف هست با خائنی بنام سلمان فارسی چون هر دو از یک بافت و .... خودشان را هم برای پول و مقام می فروشند و اما اکثر این ها رپرتاژ آگهی و وقتی نشریات کاغذی در تنگنا قرار گرفته اند، هنوز چند تائی که بر روی اب هستند اینگونه ارتزاق میکنند. دولت امریکا امروزه به درستی فهمیده که حکومت اخوندی الت دست چپول های اروپائی برای چپاول هست. چپول های اروپائی امریکائیان را بزرگترین رقیب خودشان می بینند که قسمتی از مفتخوری استعماری انان را از ممالک جهان سوم تصاحب کرده اند و امریکا را جهانخوار می نامند چون رقیب مقتدرتر ان ها در جهانخواری هست با این تفاوت که مفتخوران اروپائی از ریشه میکنند ولی امریکائیان تاسیسات اقتصادی را رونق داده و در دیگ اش شریک میشوند و یک دهم اروپائیان تنهاخور و استعمارگر نیستند
  10
  50
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. بهتره بگی هرکسی از نامهای قومیتی برای شناساندن خودش استفاده میکنه (پارسی و آریا ووو) قصد و غرض خودنمایی و سواستفاده داره. اینها قازقولنگهای عصر امروز هستن. چون در گذشته های نزدیک کسی از این صداهای ناشتایی در نمیاورد. و همه همنوع بودن و انسان بودن در این خاک رو میشناختن نه چرندیات خودنمایانه. نمونه مسخره این کارها مثلا نامیدن تیم ملی ایران به شاهزاده های پارسی . اگه لرها و مازندرانیها رو هم فارس حساب کنیم با احتساب حداقل 30میلیون نفر از مردم ایران بخصوص تهران که دارای اصالت تورک هستن و 5میلیون نفر کرد و 3.5 میلیون نفر گیلگ و 2 میلیون نفر ترکمن 2 میلیون بلوچ و 2میلیون عرب چند درصد ایرانیها اصالت فارس یا پارس(با احتساب لرها و مازنیها) دارن؟ آیا وقتش نیست مردمانی با این جمعیت (بخصوص تورکها با 40درصد اصالت ایرانیها) با زبان خودشون زندگی کنن و زندگیشون در ایران به نام پارس و فارس تبلیغ نشه؟ در هیچ کشوری در دنیا همچین سیاستهای فاشیستی و ضد قومی وجود نداره. هرکسی هم بخواد با این رویه پیش بره مثل این حکومت و حکومت قبلی محکوم به شکسته.
  53
  12
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۵
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران
  دشمنان ایران، گفتمان ضد ایرانی .. دیگه چه طوری بگویند ضد ایرانی هستند! یک مشت احمق نادان به اسم مبارزه با رژیم از این جماعت حمایت می کنند!
  12
  24
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تا ایران مثل عراق و سوریه نشده دست از این بازی ها بردارید. قوم فارس کدامست؟ ایران مجموعه ای از اقوام مختلف است که در مجموع زبان رسمی و محاوره ای همگان فارسی هست. مثل اینکه زبان محاوره ای عده ی زیادی انگلیسی و یا اسپانیش هست. من فکر نمیکنم در تمام سرزمین ایران 5 میلیون فارس داشته باشیم و ندیدم که این حداقل هم یکبار شعار بدهند که من فارسم و من برترم! (من خودم هم فارس نیستم). زبان فعلی فارسی را هم ترکان قاجاریه ساخته اند. دیگر اینکه کجا زاده شوی و چه ایل و تباری داری که باعث برتری نمیشود. من ترکم. من لرم. من بلوچم. تمام شما ایرانی هستید و فارسی زبان مشترک تمام ما هست. پس چرا در المان و امریکا کسی از این چرندیات نمی گوید که چون فلانی نیویورکی هست برتر و باید به زبان مادری اش صحبت شود. یک ترک یا لر یا کرد باید خیلی هم متشکر باشد که دو زبان دارد چون طبیعتا کودکان دو زبانه باهوشتر میشوند. در اطریش یک خیابان هست. گاهی یک خانه نصف اطاق هایش المانی و نیمی اطریشی و اینکه در کدام اطاق دنیا امده باشید ملیت شما را تعیین میکند
  2
  35
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۷
  ۲۹
  پارس 1404 - ایران، ایران
  لعنت به ترامپک پمئو بولتون
  22
  17
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۱
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  باز تاریخ قز فژ تر و چس شروع شد ،اگر ۴۰ درصد ایران ایرانی نیست و از مغلستان آمده چرا اسم ایرای یا پرشین را مغولستان یا مغول اباد نگذاشتند. ان نهایت بدبختی و حقارت کسی را نمیرسونه که در کمین باشه تا باد کسی در بیاد و بگه دیدی نگفتم تمام ایران مغولند.حتی تو مملکت اردوخر ۴۰ درصد جمعیت مملکت مغول نیستند. اینها همون قماشند که از یک مسآبقه فوتبال سوء استفاده میکنند و با ...کردن خلیج ع_ر_ب_ی عقده عقب ماندگی وتحقیر شدن خودشون را اینجور خالی کنند.ما در ایران جز یک استان آتورپاتَاکان که بعد اسم جعلیش شد اذربایجان بعد از ته نشین شدن مغلها و اعرابی که به ایران حمله کرده بودند چند استان مغول نشین دارم تازه بیش از ن اصف ین استان هم کرد نشین است،حالا اینکه معلها هرجا بارشون کردند و رفتن لنگر انداختند و موندند به این معنی نیست اگر ۱۰ تا مغول و مغولک هم تو یک استان پیدا کردی این به این معنی نیسرت ۱۰ درصد اون استان هم مغول اباد است.ایرانامپتوری پارس بوده هست و خواهد ماند، این مرز و بو همیشه پستی و بلندی زیاد دیده ...
  4
  7
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۷
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ...ولی همیشه از این مصیبتها قویتر سر بالند کرده، مگر مصیبت اخوندها بدتر از مصیبت قاجارهای کره مغول بود، یکی مثل رضا شاه بزرگ یکهو از را ممیرسه همانطور این بزرگمرد نسل قاجارها را منقرص کرد نسل مغلکها و مغلها و کسانی که با شعار خلیج ع_ر_ب_ی به امید اینکه اعراب کاه بارشومن کنند و یک استان را از ایران جدا کنند و یک مملکت جعلی مثل اتورپادکان شرقی بسازند منقرض میکنه و ته مانده اونها را هم خوراک کارخانه های چرمسازی چین میکنه که دمپایی ارزانقیمت برتای صادرات به افریقا بش.
  4
  5
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
  ۳۷
  پرنده ابی - لندن، انگلستان
  [::amirgheryou - لندن، انگلستان::]. کاکو حرفای غیرمنطقیت بخاطر کم خوابیته استان فارس شیرازیها بختیاریها قشقاییها جنوبیها لرها کردها بلوچ ها خراسانیها سمنانی و کرمانی ها و سیستانی ها مسیحی های آشوری ارمنی و یهودیها رو از کل جمعیت کشور کم کنی میشه حداکثر شش هفت میلیون ترک
  4
  7
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۰
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. منم مخالف تناقض به خاطر قومیت هستم. زبان مشترک هم برای مواقع روابط مشترکه. دلیل نمیشه طرف تحصیلش و یا امور زندگیش رو حتما با زبان مشترک انجام بده و یا کل ایرانیا با یک قومیت یعنی فارس یا پارس معرفی بشن. همه اقوام ایرانی باید معرفی بشن و فرهنگ و وجودشون شناسونده بشه.
  17
  5
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::پرنده ابی - لندن، انگلستان::]. همون شیراز و استان فارستون که یک سوم جمعیتش اصالت تورک قشقایی دارن. اکثریت تهران و کرج اصالت تورک دارن. نصف قوم اصالت تورک دارن. بخش قابل توجهی از استان گلستان و خراسان شمالی اصالت تورک دارن. بخشهایی از یزد و کرمان اصالت تورک افشار دارن. بخشهایی از اصفهان اصات تورک دارن. بخشهایی از کرمانشاه مثل سنقر اصالت تورک دارن. اکثریت قزوین و همدان اصالت تورک دارن. بخشهایی از مازندران و گیلان تورک هستن. همه زنجان و ازربایجان شرقی و اردبیل اصالت تورک دارن. اکثریت ازربایجان غربی اصالت تورک دارن. بخشهایی از خوزستان اصالت تورک افشاری دارن. بیشتر استان مرکزی اصالت تورک دارن. بستته؟ وزیر امور خارجتون با افتخار به اردوغان میگه حداقل 40درصد جمعیت ایران اصالت تورک دارن. آخه بچه دورغوز آباد مجبور نیستی حرف مفت بزنی مثل اون کرد نواده ابن ملجم مرادی قاتل.
  9
  0
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۸
  ۴۳
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  [::پرنده ابی - لندن، انگلستان::]. رفیق ظاهرا تو تاریخ قژ فژ تر پ جس نوشته جمعیت ایران ۸۰ میلیون ،۷۵ میلیونش مغول و مغلکند و مابقی پارس و کرد و لر و گیلکی بلوچ و عربند!،اونیکه در مورد حق مشترک و زبان مشترک چرند میگه چرا وقتی که مزدوران اردوپخر مغل زن و بچه کردها را تر سوریه بمباران میکنند یا حق ۲۷ میلیون کرد ترکیه را پایمال میکنند شرهوع میکنند کری کری خوندن برای اردوخر ولی تو ایران جمیتشون را تو یک اتبوس میشه جا کرد ولی مگن نه ایلادی ما ۷۵ میلیونیم باید ایران از امروز ترکی حرف بزن و زبان مغولی بشه زبان رسمی. ما یک ایران یا پرسین داریم و یک قوم انهم اریایی در ایرهان انچه غیر از این قوم هست ایرانی نیست.و یک زبان رسمی داریم انهم پارسی
  2
  4
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۲
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::شمرالله - مونیخ، آلمان::]. [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. کردبچه مجبور نیستی همش به 3تا پروفایل لاگ این بشی. همه میدونن شما 3نفر 1کرد عراقی هستی. لطف کن درباره ایران نظر نده. اگه جنگ نمیشد اینهمه از عراق نمیریختین ایران اگه شاه با صدام قرارداد الجزایر رو نمیبست اینهمه نمیریختین ایران. اگه صفویها با عثمانی نمیجنگیدن 1دونتون هم الان به ایران کوچ داده نمیشدین. سعی کنید مهمونای مودبی باشید. واقعا چرا به خودت اجازه میدی درباره ایران نظر بدی؟ در ضمن زیاد مغول مغول نکن صداتو میشنون میان ایلو تبارتو با خاک یکسان میکنن. از ....جماعت بی بوته تر و بی فایده تر و بی خاصیت تر واقعا ندیدم. همون مغولها از شماها خیلی باریشه تر هستن. ملت بزرگ و قدرتمند کهن تورک نبودن همون مغولها کاری میکردن الان مغولی کامنت بزاری. گرچه عربها زیاد از خجالتتون دراومدن و لهجتون کاملا عربیه. فعلا که پایتخت ایران مال تورکهاست. 4تا شهرستانی هم که بعد انقلاب به اسم آخوند و پاسدار ریختن تهران و ایلو تبارشون رو آوردن دورشون تموم میشه.
  6
  2
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۰
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. خسته نشدی مثل پیرزنهای بی شوهر یه حرف رو 1000بار ورور کردی؟ میشه لطفا در سایتهای اربیل و سلیمانیه ورور کنی. این سایت اسمش ایرانیانه. نه عراقیان!
  5
  2
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۶
  ۵۱
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  جنگ نخواهد شد چون می دونن که نابودن،اولا این دولت مشروعیت داخلی نداره و دوما قدرت تقا بل با صا حبان تکنو لو ژی جزو محا لا ته،نجات ایران از دست این لا تان با نابودی این حکو مت ممکن است و نا بودی این رژیم نا مشروع بدست جها ن قدرت و حمایت مردمی صورت خواهد گرفت.ننگ بر جهل دینی به امید فر هنگی انسان دوست و عاری از دین و جهالت که نعمتی است برای این حرامیان.
  2
  8
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۴
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. من بعنوان کسیکه 60 سال هست که می نویسم از کلمات شما عقده های پان ترکیسم می بینم. ترک هم نژاد عزیزی هست مثل فارس و بلوچ و لر و کرد و هیچ چیز نه کمتر و نه بیشتر از دیگران دارید. زبان فارسی را هم کسی به اجبار بعنوان زبان عمومی انتخاب نکرده بلکه در طول اعصار این زبان مشترک شده است. هر چند پی میبرم که شما به کلمه ی فارس عقده دارید (زیرا بسیاری از ترک ها خود برتربین هستند) اما فکر کن که زبان مشترک ما ترکی بود بنابر این الان همه ترکی حرف میزدیم. هدف رسیدن به یک زبان مشترک هست که همه بتوانیم همدیگر را درک کنیم. چرا ترکی نه؟ چرا لری نه؟ چرا مازندرانی نه؟ این چه احساس غلطی هست که شما دارید؟ ایا اینکه همه ترکی حرف بزنند شما کوچکتر و یا بزرگتر میشوید!؟ من از اینکه شما این همه از دانش فارسی خودتان احساس ننگ میکنید متعجب هستم ولی من افتخار میکنم که حداقل 50 کلمه ترکی بلدم و کاش ترکی را مثل شما حرف میزدم چون علاوه بر ادبیات فارسی از ادبیات ترکی هم لذت میبردم. اینقد ترک و فارس نکنید. در این مملکت فارس ها هیچکاره هستند و فقط نام زبان محاوره ای فارسی هست
  1
  5
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. حداقل 700 سال هست که اکثر حاکمان ایران اذری بوده اند. پس چرا کسانی را که فارس می نامید این احساس را به شما ندارند؟ من هزاران ترک را دیده ام که غرور برتری طلبی نژادی دارند ولی حتی یک مورد ندیدم یک فارس بگوید چون فارس هست برتر هست! معیار بزرگی که ایل و نژاد و قوم و جغرافیای زندگی و نوع گویش نیست. معیار بزرگی به میزان برتری فرهنگی برای ایجاد مدنیت برای یک جامعه ی سالم تر هست. من دوستان زیادی ترک زبان دارم و دلیل انتخاب من فضل ان ها هست. مگر کسی جلوی گویش اذری ها را گرفته است؟ عزیز ترک زبانی اهل میاندواب بیش از 8 سال است که به من کمک میکند کتاب "قباد و قمری" را که رمانی در متون اشعار باباطاهر همدانی هست منتشر کنم و نه او فارس هست و نه من و هیچکدام هم همدانی نیستیم!.
  0
  5
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. من حتی برای بعضخیها ارزش قائل نیستم که به کومنتشون جواب بدم به عنوان یک ایرانی برام کثر شأن است به یک ........من به عنوان یک ایرانی برام کثر شأن است که به کسی که نان و نمک کشور بزرگ پرشین یا ایران کنونی را میخوره دست اخر هوس بلعیدن نمکدان را هم میکنه.به این عقده ای ها که فکر میکنند با توهین به فارس یا ایران میتونن عقدو حقارت و عقب افتادگیشون را اینجور خالی کنند. خیلی عجیبی دست اخر هم میگن چرا ملت اینقدر براشون جوک میسازند.اینها یک چیز را فگراموش کردند اندم میهن پرستی ایرانی و قوم اریایی را، ملت وقتی رضا شاه را با نام خواندند حتی مومیایش از زیر ۵ متر خاک برای نجات ایران بیرون امد.پس دیر شده ولی دروغ نمیشه که از میان این کشوری که ......
  2
  5
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  . انوقت با خائنین و وطنفروشها ما میمانیم و کارخانه های چرم سدازی چین و دمپایی برای افریقا.برادران کردمون یک مثل دارند میگه گرگ که پیر بشه همخوان سگ میشه. این مرز و بوم حمله اسکندر را حمله لشلر قادسیه را حمله مغلها و حمله روس انگلیس و ناشغال ایرانرا پشت سر گذاشت،ولی تاریخ نشان داد هیچکدام از این گلهای دل دزد نتونستند اسم ایران و زبان فارسی را از بین ببرند حتی بدتر ار اینها اخوندهای تخمه صیغه عرب و مغول و تاتار و بربر در این ۴۰ سال جنایت نتونستند نام ایران وپ تاریخ و زبان ایران را عوض کنند.حالا یک مشت عقده ای مغلچه با تاریخ قژ و فژ و تر و چس ننه بزرگ بسیار بی ارزشتر از ان هستند که لازم باشه به چرندیاتشون علیه کشور و قوم بزرگ اریایی و زبان فارسی عکسالعمل د. اد. سربلند باشید
  2
  3
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. " کومنت" نزار انقدر. میدونم کردهای عراق به کامنت میگن کومنت. خخخ. ... راستی چرا کردها هیچ کاری برای سیل زده های لر نکردن؟ خوشحالن که لرهای اصیل بمیرن یا بی خانمان بشن و کردهای عراقی دوباره بتونن با کوچ چنتا خانواده به اون مناطق اونجا رو در نقشه های کردستان توهمی ثبت کنن! خبر ندارید که ملت بزرگ و کهن تورک ایران و ملت بزرگ و کهن لر ایران به وقتش میفرستنتون به همون محدوده عراقی که ازش اومدید. فعلا خوش باشید.
  0
  0
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. من با حرفای شما مشکلی ندارم اما نمیدونم چه اصراری به زبان مشترک دارید. نمیشه زبان مشترکمون انگلیسی باشه تا بتونیم از منابع اطلاعاتی زیادی در دنیا استفاده کنیم؟ در ضمن شما 60 سال پیش قطعا در اولین روزنامه ایران یعنی وقایع اتفاقیه مطلب مینوشتید. از شوخی گذشته این قضیه قوم و زبان و جمعیت و حق و حقوق و فرهنگ قومی و منطقه ای در ایران باید رسمی و با قاعده بشه. این تعارفات برای فاطی تومبون نمیشه. اگه میخواهید ایران ایران بشه یکی از فاکتورهاش همینه. یکی از مهمترین دلایل سقوط نظام قبلی عدم توجه به این موضوع و یکسان سازی یا به قول شما مشترک سازی بود. این حکومت هم یکی از پاشنه های آشیلش همینه. پس تا این موضوع حل نشه منو شماها کنار نمی آییم و جامعه به سمت رفتار شدیدتری در این موضع خواهند رفت. پاک کردن صورت مسئله چیزی رو حل نمیکنه.
  2
  0
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. ننه کردی حرف جدید یاد نگرفتی! میشه درباره خاطراتتون از عراق و اربیل و سلیمانیه حرف بزنی؟ در زمان صدام که دم در نیاورده بودید چیکار میکردید و اموراتتون چطوری میگذشت؟!
  0
  0
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۲
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. چرا میشود. و حتما هم میشود. چه بهتر که زبان مشترک دنیا یکی شود. مثلا فقط ترکی بشود ولی این دلیل حساسیت شما به زبان فارسی نمیشود. اسم فارسی را بگذار زبان "گلن گلن" ایا باز با این گویش مشکل داری؟ این زبان مشترک ایرانی هست و حالا نامش شده فارسی و من غیر فارس که میدانم از 3000 سال قبل اجدادم فارس نبوده اند با این کلام گویش میکنم. این کلام ارتباط و محاوره ی ایرانی هست و چه ربطی به فارس ها دارد؟ بسیاری از همان فارس ها با زبان و لهجه ی دیگری تکلم دارند. اگر اسمش را بگذارند زبان ایرانی مشکل شما بر طرف میشود؟ یعنی هنوز در دنیای نژادی عقب افتاده ای زندگی میکنی که بین ادمیت مرز فارس و ترک و لر و بلوچ می کشیدند؟
  0
  7
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۶
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. مطلب دیگر اینکه مگر نه اینکه حداقل 70 درصد از حکومت و اقتصاد دست ترک ها هست؟ آیا فکر میکنید اگر همه چیز را به شما بدهند اشتهایتان می خوابد!؟ این فارس های بدبخت که کاره ای نیستند. در 700 سال اخیر بیش از 90 درصد رهبران و مدیران ترک بوده اند. چرا بقیه به شما حسادت نمی کنند ولی شما ان ده درصد را هم میخواهید ترک باشد. حالا برایم بگو قوم ترک الی اینکه متولد اذربایجان هست مثلا چه نوع برتری به نژاد کرد یا گیلک دارد!؟ تمام دنیای مترقی این بازی های نژادی و جغرافیائی و حس خود بزرگ بینی را دور ریخته و شما تازه بازی را اغاز کرده اید که به بدبختی خودتان و تمام ایرانیان ختم خواهد شد و حداقل این اندیشه سوریه هست. شما در رضائیه دنیا امده و ترک میشوید. اگر با همان پدر و مادر در مشهد دنیا می امدید حالا مشهدی بودید. ایا این علامت برتریت هست؟
  0
  8
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۹
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. هر موقع میخواهیم از حقوق فرهنگها زبانها و اقوام مختلف ایران از جمله اصالت خودم دفاع کنم یکی مثل شما دوستانه و بعضی دیگه غیر دوستانه انگ نژادپرستی و غیره زدید. من خودم مشکلم با یکسان سازیه. فعلا که عمرم رو فارسی زندگی کردم و دشمنی ندارم اما اینکه خیلی ها خوشحالن که دارن فرهنگها و زبانهای مختلف غیر فارس ایران رو کمرنگ و محو میکنن باید بدونن اینطور نخواهد ماند. انقدر به تورکی و آواهای تورکی مسلط هستم که وقتی نام شاهان و شهرهای تمدنهای کهنی مثل سومر و اورارتو و ماننا و ایلامیها و کاسپین(قزوین) و غیره رو میخونم بفهمم واژه ها و آواهای تورکی هست اونوقت 4تا غربتی میان یکسری آدم هزاران کیلومتر اونطرفتر با 3میلیون جمعیت (مغولها) رو مثلا برای کوبیدن به تورکها نسبت میدن و میگن زمان حمله مغولها تورک شدیم و حافظ 800سال پیش .... زده تورک شیرازی. اولا از اینکه به مغولها که با کمترین جمعیت بزرگترین امپراطوری تاریخ رو ایجاد کردن نسبت داده بشم مایه افتخاره. دوما هرکی تونست در گوگل ترجمه 5تا کلمه مشترک مغولی و تورکی پیدا کنه که در فارسی نباشه.
  5
  1
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۷
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. دفاع از حقوق کی؟ ایا با نفی فارس ها که خودشان قربانی هستند تو به حقوقت میرسی؟ بجای قوم گرائی و نژادپرستی از حقوق بشر دفاع کن که شامل احوال همگان میشود. اسمی هم از کوروش نبر چون ترک نیست و ممکن هست که فارس باشد و پان ترکیست ها به هر چیز فارسی حساسیت دارند. یکی از مشکلات شما اینست که فارسی زبان ها (نه فارس ها) ادای لهجه ی شما را در می اورند. خود من انقدر از این کار لذت میبرم که حد ندارد. دلیل ان اینست که لهجه ی ترکی خیلی شیرین هست و من از تقلید این لهجه ی قشنگ شاد میشوم. اصوات و هجاها در ترکی آهنگین هست و مسرت بخش. اکثر جوک های ترکی را هم خود ترک ها برای خودشان میسازند. 98 درصد جوک های ترکی را یا دوستان ترکم میساختند و یا تعریف میکردند. هر ملتی فرهنگی پویاتر دارد جوک هایش هم بیشتر هست مثل انگلستان و امریکا و ایتالیا و اسرائیل که کمدین های بیشتری دارند و ملت های عبوس و دلمرده هم مثل پاکستان و عربستان یک جوک هم ندارند. ترک ها در ایران بسیار عزیز هستند و احساسات شما کاملا غلط هست
  0
  9
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. شما از کی میخواهید از حقوق بشر اسم ببره. مثل اینکه شما متوجه نیستید که اینها مشکلشون بشر است و اعتقاد دارند بشر یا همان انسانها باعث استثمار انها و جلوگیری از دگردیسی انها شده اند.رفیق زیاد به خودت زحمت نده . فقط چکمه های رضا شاه بزرگ و مشت اهنین اون بزرگ مرد میتونه اینها را به اطاعت و فرمانبری وادار کنه. همون مثل فارسی اینجا مصداق پدا میکنه: تا نباشد چوب تر....اگر با این شرو به بحث کنید اولا فکر میکنه که داخل ا...بعد هم شرویع میکنه از تاریخ قژ و فژ و تر و و چس و ملکه دمپایی ارباب خروس ،یا قاطر افندی چرند بلغور کنه.اخه کسیکه بگه دریای خزر دریای قژ قژ بوده و قژ یحنی ترک هر چند یافتن یک نعل ی تعدادی میخ کافیه که ثابت کنه که این منطقه به اجداد اون تعلق داره،یا خلیج فارس خلیچ قارچلو و قرچلو از فامیلهای کنگرلو و دمپایی لو است.دست اخر هم خودش میگه خدایا چی افریدی؟...
  2
  7
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. من از سایت خواهش میکنم یه سایت دیگه به اسم کردان عراقی بسازن و این بنده خدا بره اونجا ....بندازه. اینجارو با اربیل و سلیمانیه اشتباه گرفته که مردمش با جفتک راه میرن. تو در بهترین حالت ایرانی هم حساب بشی از نظر من شهرستانی هستی و باید اندازه کوپونت حرف بزنی. در دیزی بازه حیای کرده کجاست؟
  0
  0
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. اون موقع که من داشتم برای حقوق انسانها و مردم ایران مبارزه میکردم عده ای کرد عراقی مثل این ابن ملجم مرادی عراقی هنوز پاش به مرز ایران نرسیده بود. حالا از وقتی اینترنت به وجود اومده هر عمله گری گوری از بالای کوه و خارج از مرز در مناطقی که هنوز آدمخواری میکنن میاد اینجا ارره میکنه. شما نظر مثبتی داری اما ریشه مسائل چیز دیگس. همه مثل شما فکر نمیکنن. من که امیدوارم این بحثهای نژادی و قومی که زمینش از شهرستانها و شیوع در اینترنت به وجود اومده ریشه کن بشه. البته با رعایت حقوق همه اقشار و اقوام و مردم ایران.
  0
  0
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. بارها گفتم از .....رضاخان که یه تورک قفقازی بود و هر دو همسرش هم تورک بودن و عروسش هم تورک بود سخره نوردی نکن. ببین آیا اکراد در این 200سالی که پاشون به فلات ایران باز شده شخص شخیصی دارن که ازش مثال بیار اگه نداره که برو رو سایلنت. به تو توهین نمیکنم و فقط بهت میگم.... برات بسه.
  0
  0
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۶
  نظر شما چیست؟