حمیدرضا آصفی : خاورمیانه را برای آمریکا باتلاق می‌کنیم/ ایران شروع کننده جنگ نخواهد بود

سایت رویداد ۲۴ : اخیرا و در اقدامی خارج از عرف، آمریکا سپاه پاسداران ایران را به عنوان گروه تروریستی معرفی و آن را در لیست مشخص گروه‌های تروریستی ثبت کرد. این اقدام با واکنش جدی ایران روبرو شد. فرانسه، ژاپن، روسیه و چین نیز از جمله کشورهایی بودند که این اقدام را محکوم کردند. در پی اقدام آمریکا، این سوال پیش آمده که در آینده چه خواهد شد و بهترین واکنش در قبال این تصمیم چیست.
 
حمیدرضا آصفی کارشناس مسائل سیاسی و سخنگوی پیشین وزارت خارجه در گفتگو با رویداد۲۴، با اشاره به اقدام اخیر آمریکا برای قراردادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی گفت: اقدام آمریکا کاملا مغایر با هنجار‌های بین المللی و نشات گرفته از سیاست‌های یکجانبه گرایانه و قلدرمابانه است که خریداری هم ندارد.
 
او می‌گوید: در کنار دوستان سنتی ما، برخی از کشور‌های اروپایی دیگر نیز این اقدام را محکوم و رد کردند؛ حتی کشوری مانند ژاپن، انگلیس و فرانسه که به لحاظ طیف بندی و ارزیابی در کنار دوستان آمریکا قرار می‌گیرند هم این حرکت را محکوم کردند لذا اقدامی که آمریکا انجام داد هیچ مخاطبی نداشته است و با اینکار خودشان را بیش از پیش منزوی کردند.
 
شروع کننده جنگ نخواهیم بود
 
آصفی در تشریح دلیل این اقدام از سوی آمریکا گفت: ایران روابط خوب و عمیقی با کشور‌های همسایه خود دارد. روابط ایران با سوریه بیشتر شده، بشار اسد به ایران سفر کرد، سفر روحانی به عراق که نتایج خوبی را هم به همراه داشت و سایر مسائل دیگر همه و همه باعث شد تا آمریکا دست به چنین اقدامی بزند.
 
سخنگوی پیشین وزارت خارجه گفت: آمریکا تلاش داشت جنگ روانی با ایران راه بیاندازد که جواب آن راهم گرفت. اقدام عملی ایران چه جنگ نظامی، چه مانور چه بستن تنگه هرمز و ... اقداماتی هستند که باید بدانیم ایران هیچ موقع شروع کننده آن نخواهد بود؛ مگر اینکه آمریکایی‌ها بخواهند دست به ماجراجویی بزنند.
 
آصفی میگوید: آمریکا بخشی از حاکمیت ایران را تروریست خوانده، ایران نیز در مقابل بخشی از حاکمیت آمریکا را تروریست خوانده است. این به معنای این است که آمریکایی‌ها نمی‌توانند انتظار داشته باشند که ایران در مقابل گروه‌های تروریستی مانند داعش و ... در کنار آن‌ها باشد. بدین ترتیب خودشان باید بروند و اقداماتشان را به تنهایی انجام دهند که البته عرضه آن را هم ندارند. ما دیگر در خلیج فارس به سربازان آمریکایی به چشم یک سربازعادی نگاه نخواهیم کرد و اقدام عملی ما بستگی به اقدامات بعدی آمریکا دارد.
 
به آمریکا هشدار جدی دادیم
 
سخنگوی اسبق وزارت خارجه درباره اتمال درگیری ایران و آمریکا در خلیج فارس گفت: تصور نمی‌کنم آمریکایی‌ها دست به ماجراجویی بزنند، زیرا می‌دانند این‌جا می‌تواند برایشان باتلاق باشد. اقدامی که ما تاکنون انجام داده‌ایم یک هشدار جدی بوده به آمریکایی‌ها بوده که بیش از این پایشان را از گلیمشان درازتر نکنند.
 
طرح سه فوریتی مجلس کاملا جدی است
 
آصفی با اشاره به طرح سه فوریتی مجلس مبنی بر گرفتن نیرو‌های آمریکایی و تحویل آن‌ها به ایران، تصریح کرد: این یک طرح جدی است و به نظرم شاید برخی فکر کنند هر طرح و لایحه‌ای که مجلس ارائه می‌دهد، ابتدا شوخی و مزاح بوده اما اصلا این موضوع را شوخی نمی‌دانم و اتفاقا هم بسیار جدی است. آن کشوری که دست برتر دارد و قدرتمند است طبیعتا شکنندگی هم دارد و اگر بخواهند بگونه‌ای عمل کنند که نتوانند ادعایشان را عملی کنند هم شکست میدانی هم شکست حیثیتی‌شان زیاد خواهد بود.
+8
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  من نمیدانم این ها با اخلاقیات لاتی کی می خواهند دست از قمپوز ول دادن دست بکشند؟
  1
  22
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
  ۳۵
  amirpalang - لندن، انگلستان

  فعلا که شهرای ایرانو برای مردم ایران باتلاق کردین
  0
  23
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱
  ۴۹
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اونوقت خاورمیانه بشه باتلاق، خودتون کجاش میخواهید وایستید!؟ 😀😀
  0
  1
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۷
  نظر شما چیست؟