قاتلان محمدرضا کلاهی، عامل انفجار حزب جمهوری اسلامی، به ۲۵ و ۲۰ سال زندان محکوم شدند

 تصاویری از جوانی و میان‌سالی محمدرضا صمدی کلاهی که با نام علی معتمد در هلند زندگی می‌کرد. رادیو فردا :دادگاهی در هلند دو قاتل شهروندی ایرانی‌تبار را که در شهر آلمیره این کشور زندگی می‌کرد، به ۲۵ سال و ۲۰ سال زندان محکوم کرد.
 
مقتول که با نام جدید «علی معتمد» در هلند زندگی می‌کرد، پیش از مهاجرت از ایران «محمدرضا صمدی کلاهی» نام داشت و از او به عنوان عامل انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر ۱۳۶۰ یاد می‌شود.
 
بر پایه گزارش‌ها، دو مجرمی که به حبس محکوم شده‌اند موریو‌ میم، ۳۵ ساله، و انور الف، ۲۸ ساله، هر دو ساکن آمستردام هستند.
 
بر اساس گزارش‌های قبلی از جلسات دادگاه، این دو نفر مقتول را نمی‌شناختند و برای انجام این قتل ۱۳۰ هزار یورو دریافت کرده بودند؛ آنها همچنین نمی‌دانستند که منبع اصلی پرداخت این پول چه کسی بود.
 
به گفته دادستان هلند، این دو نفر دستور قتل را از شخصی به نام نوفل ف. که یک تبهکار حرفه‌ای است و در زندان بوده دریافت کرده‌ بودند.
 
دادستان‌ هلند در جریان محاکمه متهمان گفته بود شواهدی مبنی بر دست داشتن جمهوری اسلامی در این قتل پیدا نشده است؛ اما سرویس اطلاعاتی هلند حدود ۱۰ روز پیش اعلام کرد «قرائنی جدی در دست دارد» که نشان‌دهنده دست داشتن ایران در سوءقصد به محمدرضا کلاهی و احمد نیسی است.
 
اتحادیه اروپا نیز ۱۸ دی‌ماه امسال به دلیل «طرح‌ریزی ترور در خاک اروپا» با وضع تحریم‌هایی علیه بخشی از وزارت اطلاعات ایران موافقت کرد.
 
مرتضی صادقی، فعال سیاسی ساکن هلند، که این پرونده را از ابتدا دنبال و خبر قتل محمدرضا کلاهی را برای نخستین بار اعلام کرد، پیش از این در مصاحبه با رادیو فردا گفته بود که محمدرضا کلاهی سال ۹۲ یا ۹۳ با مادر خود در لندن دیدار کرده بود و «از همان زمان خودش نیز به نوعی احساس کرده بود که این اقدام خطرناکی بوده است».
+22
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران
  اروپا، خانه امن تروریست ها
  4
  19
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ممالک اروپائی همان استعمارگران قدیمند و فقط با توجه به نفع جیب خودشان حرکت میکنند و حکومت ها باید جواب خواسته های چپول هائی را که به انان رای میدهند را بدهند و چپاول از جهان سوم به هر قیمتی در سرراس این سیاست ها هست!
  1
  12
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  خدا بیامرزتش و دمش گرم تعداد زیادی مفت خور بخصوص کفتار بزرگ بهشتی رو ....
  12
  15
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
  نظر شما چیست؟