«سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» منفورتر از همیشه؛ «شرکای راهبردی» کجایند؟ آن ۱۰۱ نماینده چه کار واجب‎تری داشتند؟!

-ارتش روسیه در کنار نیروهای قدس سپاه در سوریه جنگیدند اما پوتین حاضر نشده منافع خود را فدای حمایت از پاسدارانی کند که حالا به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه‌بندی شده‌اند. از حمایت‎های چین و سوریه و کره شمالی و ونزوئلا و ی دیگر رژیم‎های چپگرا هم خبری نیست.
- بیش از یک سوم نمایندگان مجلس شورای اسلامی به طرح اقدام متقابل نظام نسبت به آمریکا رای نداده‌اند.
- فریدون مجلسی دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی توصیه کرده نباید وارد «تله ترامپ» شد و هشدار داده است که سپاه آغازگر حمله نباشد بلکه نظام باید با شکیبایی به‌دنبال ‌تنش و جنگ نباشد و از فضای هیجانی و احساسی دوری کند.
- رئیس جمهوری فرانسه به حسن روحانی هشدار داده از افزایش تنش‎ با آمریکا پرهیز کند.
-ستاد فرماندهی ارتش آمریکا با توییت تصاویری از عبور تفنگداران دریایی آمریکا از تنگه هرمز پیام واضحی به تبلیغات حکومت ایران داده است.
- مایکل مک‌کال نماینده جمهوریخواه ایالت تگزاس طرحی ارائه داده که تحریم‌های جدیدی علیه حکومت ایران را پیشنهاد می‌کند.
کیهان لندن: دو روز پس از قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلابی اسلامی در فهرست سازمان‎های تروریستی از سوی ایالات متحده آمریکا هنوز از حمایت‎ شرکای راهبردی جمهوری اسلامی یعنی روسیه و چین از این ارگان سیاسی- نظامی خبری نیست. این در حالیست که دولت قطر، نهم آوریل، به این اقدام ایالات متحده اعتراض کرد و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه این شیخ‌نشین خلیج فارس گفت «اقدام‌های یک‌جانبه هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.» از سلسله دیدارهای فرماندهان سپاه و فرماندهان ارتش روسیه نیروهای ارتش روسیه حدود هشت سال در کنار نیروهای قدس سپاه و شبه‎نظامیان وابسته به رژیم ایران برای حفظ بشار اسد در سوریه جنگیده‌اند اما ولادیمیر پوتین تا کنون حاضر نشده منافع خود را فدای حمایت از پاسدارانی کند که حالا در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته‌اند. از کره شمالی و ونزوئلا و حمایت‎های دیگر رژیم‎های چپگرا و مهمتر از آنها بشار اسد و به قول کارگزاران نظام «شرکای راهبردی» نیز هنوز خبری نیست تا این اقدام «شیطان بزرگ» را محکوم کنند!
 
روز سه‎شنبه، ۲۰ فروردین، نمایندگان در نشست علنی مجلس «طرح تقویت جایگاه سپاه پاسداران در برابر آمریکا» را تصویب کردند. در این طرح عنوان شد، «به موجب این قانون کلیه نیروهای نظامی امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا که در غرب آسیا فعالیت می‌کنند و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به نمایندگی از آنها در منطقه غرب آسیا و … فعالیت می‌کنند تروریست اعلام می‌شوند.»
 
همچنین تاکید شده که «هرگونه کمک مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی و غیر آن به این دسته از نیروها از نظر این قانون معاونت در اقدامات تروریستی به حساب می‌آید.»
 
در بند دیگری از این طرح آمده دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق مراودات دوجانبه و چندجانبه با کشورها و رایزنی با مجامع و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی از حداکثر توان خود برای بی‌اثر کردن اقدام آمریکا در معرفی نیروی رسمی نظامی جمهوری اسلامی ایران به عنوان گروه تروریستی استفاده کند.
 ۱۰۱ نفر چه کار واجب‎تری داشتند؟!
 از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در مجلس ۱۸۹ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع به این طرح داده شد. باید تاکید کرد مجلس شورای اسلامی ۲۹۰ نماینده دارد و ۱۰۱ نماینده یعنی بیش از یک سوم مجلس به طرح اقدام متقابل جمهوری اسلامی نسبت به آمریکا رأی نداده‌اند! بدیهی است نباید ادعا کرد همه این تعداد نماینده به علت مخالفت با سیاست‎های جمهوری اسلامی و یا عملکرد سپاه پاسداران به این طرح رای نداده‌اند اما چندان دور از ذهن نیست در میان آنها باشند افرادی که به وضعیت موجود اعتراض دارند و کاملاً به ضربات سپاه پاسداران به منافع ملی کشور و آثار مخرب منطقه‎ای این ارگان آگاهی دارند. تصاویری هم که از اقدام تبلیغاتی نمایندگان مجلس در پوشیدن یونیفرم سپاه منتشر شده نشان می‌دهد که تنها بخشی از نمایندگان مجلس در هیاهوهای نمایشی و قیل و قال‌های توخالی شرکت کرده‌اند. در عین حال هیات رئیسه مجلس در جلسه نوبت عصر که رای‌گیری برای تصویب طرح اقدام متقابل علیه نیروهای سنتکام تصویب شد فقط نام هفت نفر از نمایندگان را که با تاخیر در جلسه حاضر شدند قرائت کرد! این موضوع بیانگر این نکته است که عملکرد سپاه پاسداران و سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی احتمالاً درون مجلس شورای اسلامی نیز مخالفانی دارد. آیا همه‌ی این نمایندگان که در صحن علنی نبودند کاری مهمتر و واجب‌تر از تصمیم درباره اقدامات امنیتی در دفاع از سپاه پاسداران انقلابشان داشتند؟!
 
محسن سازگارا تحلیلگر سیاسی و از مبتکران و اعضای پیشین سپاه، دوشنبه ۱۹ فروردین در گفتگو با کیهان لندن، تایید کرد که بسیاری از عوامل و عقلای نظام گرفته تا گروهی از نمایندگان مجلس و فرماندهان سپاه برخی اصلاح‎طلبان برخلاف موضع علنی خود، در محافل خصوصی از اقدامات سپاه انتقاد می‎کنند. سازگارا معتقد است در شرایط فعلی نمی‎توان رگه‌های مواضع انتقادی علیه سپاه را دید و کسی جرات انتقاد به این ارگان آنهم پس از قرار گرفتن آنها در فهرست سازمان‎های تروریستی را ندارد. با این حال خیلی زودتر از آنچه پیش‎بینی می‎شد صدای دیگر در محافل سیاسی و رسانه‎های درون کشور منعکس شد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی با لباس پاسداری فریدون مجلسی دیپلمات سابق جمهوری اسلامی و تحلیلگر روابط بین‌الملل، چهارشنبه ۲۱ فروردین، در مصاحبه با روزنامه «آرمان» تروریست خواندن سپاه پاسداران را «تله ترامپ» دانست و هشدار داد سپاه آغازگر حمله نباشد.
 
مجلسی در جملاتی که گویی «به در می‎گوید تا دیوار بشنود» می‎گوید: «… بنده معتقدم فرماندهان سپاه که سنی از آنها گذشته و تجربه فراوانی را پشت سر گذاشته‌اند در این زمینه نیز شکیبایی در پیش خواهند گرفت و تا آنجا که امکان دارد در زمینی که ترامپ برای آنها طراحی کرده بازی نخواهند کرد.» او با همین لحن توصیه کرده جمهوری اسلامی باید با «رویکردهای اصلاحی که در سیاست خارجی در پیش خواهد گرفت فضای بین‌المللی را به سمتی هدایت کند که ایران به‌دنبال هیچ‌ تنش و جنگی با هیچ‌کشوری نیست» و همچنین تاکید کرده باید از فضای هیجانی و احساسی دور باشد.
 
باید بسیار هوشیار بود 
 فریدون مجلسی همچنین تاکید کرده «اگر نیروهای مسلح ایران و به‌خصوص سپاه قصد داشته باشد پاسخ عملی به اقدام اخیر ترامپ بدهد به احتمال زیاد با پاسخ آمریکا همراه خواهد بود که در نهایت به تنش و جنگ احتمالی در خاورمیانه تبدیل خواهد شد.» وی بلافاصله توضیح داده «بنده فکر نمی‌کنم چنین رویکردی در دستور کار ایران قرار داشته باشد و سپاه قصد داشته باشد آغازگر جنگی باشد که از مدت‌ها قبل آمریکا و ترامپ دام آن را برای ایران گسترده‌اند. آمریکا و ترامپ مدت‌هاست برای ایران و سپاه در خلیج فارس دام پهن کرده تا شرایطی را به وجود بیاورد که سپاه آغازگر جنگ باشد تا آمریکا بتواند به پاسخ احتمالی خود مشروعیت بین‌المللی بدهد و ایران را آغازگر جنگ معرفی کند. با این وجود ایران در این زمینه بسیار هوشیار عمل کرده و به‌رغم حضور موثر در خلیج فارس اجازه نداده که آمریکا به هدف خود دست پیدا کند.»
 
سه‌شنبه شب، ۲۰ فروردین، امانوئل ماکرون رئیس‌ جمهور فرانسه در تماسی تلفنی با حسن روحانی به جمهوری اسلامی هشدار داد از تشدید تنش‌ با آمریکا پرهیز کند و روحانی نیز تاکید کرد جمهوری اسلامی به برجام پایبند است. این درحالیست که روحانی در اولین واکنش خود پس از تروریست خواندن سپاه از سوی آمریکا در یک سخنرانی تهدید کرد «از پارسال تا امسال به موشک‌ها و سلاح‌هایی دست یافته‌ایم که در مخیله آمریکایی‎ها نمی‎گنجید!»
 
فهرست محرمانه و سری از ظرفیت‎های دردناک!
 در ایران گویی بعضی نهادها، تشکیلات و ارگان‎ها از جمله روزنامه کیهان تهران در سیاره‎ای دیگر فعالیت می‎کنند و در این دنیا نیستند. این روزنامه ۲۰ فروردین، در گزارشی نوشته «سپاه فهرست بلندبالا و متعددی از ظرفیت‌های آسان و کم‌هزینه برای پاسخ به طرف آمریکایی دارد» و سپس چنین توضیح داده: «این فهرست گرچه بخش اعظم آن محرمانه و سری است ولی آنچه که قطعی است این است که در درون آن گزینه‌های کم‌هزینه ولی دردناک موج می‌زند.»
 
کیهان تهران در تهدیداتی که بوی شدید عملیات تروریستی از آنها به مشام می‌رسد ادامه داده: «کافیست یکبار تقابل نیابتی سپاه در پرونده‌هایی همچون، عراق، لبنان، سوریه و یمن با نیروهای آمریکایی مرور شود. مرور این پرونده‌ها به خوبی نشان می‌دهد که نیرویی که آمریکا را می‌تواند از افغانستان و سوریه فراری بدهد، می‌تواند در صورت اقدام متقابل فراتر از این عمل کند.» و نتیجه می‌گیرد: «معنای این حرف این است که آمریکایی‌ها فقط زمان فرار خود از کل غرب آسیا را با تحریک بی‌مورد و ناشیانه سپاه، نزدیک‌تر کرده‌اند.»
 
تیترهای کیهان تهران در روزهای سه‎شنبه ۲۰ و چهارشنبه ۲۱ فروردین بیش از پیش روشن می‌کند که قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی اصلا بی‌اساس نبوده است: «ترامپ با حماقت خود جواز قتل نظامیان آمریکا را صادر کرد»، «آقای ترامپ! به فکر سفارش تابوت باش!»، «سپاه، خلیج فارس را گورستان نظامیان شما می‌کند».
 
افزون بر اینها، فرمانده نیروی انتظامی تهران نیز تهدید کرده که پوزه‎ی آمریکا را به خاک می‎مالد و محسن رضایی هم برای ناوهای ارتش آمریکا در خلیج فارس خط و نشان کشید اما با وجود همه این تهدیدها فرماندهی ارتش آمریکا در توییتی تصاویری از «تیم ۲۲» تفنگداران دریایی ایالات متحده در حال عبور از تنگه هرمز را با هشتگ «#سنتکام» ریتوییت کرد که مربوط به ۱۱ مارس ۲۰۱۹ است. این توییت حامل این پیام است که نیروهای آمریکا آمده و در منطقه مستقر هستند.
از سوی دیگر مایکل مک‌کال نماینده جمهوریخواه ایالت تگزاس و نفر دوم کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا طرح جدیدی را پیشنهاد کرده که با توجه به قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی و همچنین برنامه موشکی رژیم ایران، شماری از تحریم‌های جدید را علیه جمهوری اسلامی پیشنهاد می‌کند.
 
 به گزارش صدای آمریکا این طرح به کمیته‌های مختلف ارجاع شده و پس از بررسی و در صورت موافقت رئیس مجلس نمایندگان به رای گذاشته خواهد شد.
 
مایکل مک‌کال در بیانیه‎ای اعلام کرده است، «این طرح مجوز اعمال تحریم‌هایی را می‌دهد که تمامی تجهیزات گسترش فناوری و تامین مالی برنامه موشکی را در بر می‌گیرد. همچنین آستانه مبادلات مالی که می‌تواند در تحریم‌ها قرار گیرد را به پایین‌ترین حد ممکن می‌رساند تا دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از منابع مالی کوتاه شود.»
 
طرح H.R.2118 با عنوان «قانون تشدید تحریم‌های بین‌المللی و برنامه موشکی بالستیک ایران»، هشتم آوریل، به عنوان طرح دریافتی در کنگره ثبت شده است.
+73
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  وقتیکه میگفتند این ها نماینده ی ملت نیستند و منتصب خامنه ای و سپاه هستند قوز بالاقوز میکردید و حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب. یعنی سپاه از زیر تا بالای این مملکت را بالا کشیده و این ها هم از ابواب جمعی خودش هستند
  6
  59
  جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
  ۲۹
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  یه زمین دیگه پیدا می‌کنیم بجای بهشت زهرا اسمشو میگذاریم. جهنم زهرا ،دونه به دونه ...... بخاطر خیانتی که به این آب و خاک و مردم کردن
  6
  26
  جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
  ۴۵
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  جمهوری اسلامی از بالا تا پایین هیچ پوخی نیستند تهدید آنهارا جدی نگیرید
  6
  28
  جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸
  ۲۹
  پارس 1404 - ایران، ایران
  جنگ روانی. آمریکا در حال فروپاشی هست. آخوند های شکم پرست و زیر شکم پرست هم به جهنم میرند.
  9
  12
  جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
  نظر شما چیست؟