ایران در آستانه‌ی جنگی دیگر؟!

- احتمال اینکه حکومت ایران دست به عملیاتی تحریک‌آمیز علیه آمریکا در منطقه بزند بسیار زیاد است تلفات ناشی از تحریم‌ها می‌تواند سرداران و روحانیون تندرو مذهبی رژیم ایران را به اقدامی ماجراجویانه وادار کند اما این اقدام بی‌شک برای آنها پرهزینه خواهد بود.
- جنگ با ایران ممکن است در ابتدا بسیار پر هزینه باشد، اما رژیم قادر به ادامه آن نخواهد بود و پاسخ‌ها و واکنش‌های رژیم به دلیل ترس از ضربه‌های شدیدتر از سوی آمریکا و هم‌پیمانانش بسیار محدود خواهد بود. از سوی دیگر هر جنگ یا درگیری، مخالفان رژیم جمهوری اسلامی را به خیابان‌ها سرازیر خواهد کرد و این احتمالا به سرنگونی رژیم منجر خواهد شد.
- ترامپ طی مدت حضورش در کاخ سفید دست به اقداماتی زد که دیگر رؤسای جمهوری آمریکا هرگز جرأت انجام آنها را نداشتند؛ اگرچه جنگ در اولویت پروژه‌های ترامپ نیست، اما او با فشار برای تغییر کلی رفتار رژیم یا تغییر کلیت نظام در ایران موافق است.
- حسن روحانی نزاع ایران و آمریکا را «مادر جنگ‌ها» توصیف کرد؛ این واژه «ام‌المعارک»را قبلا صدام حسین نیز در تصمیم ماجراجویانه‌اش برای اشغال کویت و نزاع با آمریکا نیز به کار برده بود اما دیدیم که صاحب اصلی عبارت «مادر جنگ‌ها» چگونه از نقشه سیاسی و معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی به کلی حذف شد.
 
*منبع: روزنامه الحیات
نویسنده: فارس بن حزام
ترجمه و تنظیم از کیهان لندن
وضعیت منطقه‌ای وتنش میان واشنگتن و تهران بیش از هر زمان جمهوری اسلامی ایران را به جنگ دیگری نزدیکتر کرده است؛ به نظر می‌رسد که تحریم‌های «تاریخی» آمریکا کافی نیست، دولت دونالد ترامپ بیش از هر زمان دیگری برای انتخاب گزینه نظامی آماده است به‌خصوص که آزمایش‌های ضربات نظامی سریع و موثر بر جمهوری اسلامی در سوریه توسط اسرائیل نتایج خود را با موفقیت پس داد کما اینکه ضربات اسرائیل به نیروهای سپاه در سوریه تاثیر مهمی بر نتایج انتخابات پارلمانی و به نفع نخست وزیر نتانیاهو خواهد بود.
طرفداران حزب لیکود با پرچمی که روی آن اسم ترامپ نوشته پس از پیروزی نتانیاهو در حال شادی هستند جنگ این بار اما چنانچه با ایران آغاز شود، برق‌آسا، بدون اخطار قبلی و بدون نیاز به تصویب قانونی از سوی کنگره آمریکا رخ خواهد داد؛ شرایط فعلی منطقه ایجاب می‌کند که یک عملیات نظامی برق‌آسا، سریع، پیشگیرانه و غافلگیرکننده برای مقابله با حمله احتمالی رژیم و سرداران سپاهی‌اش که به شدت از تحریم‌های آمریکا عصبانی و به خشم آمده‌اند، صورت بگیرد.
 
احتمال اینکه حکومت ایران دست به عملیاتی تحریک‌آمیز علیه آمریکا در منطقه بزند بسیار زیاد است تلفات ناشی از تحریم‌ها می‌تواند سرداران و روحانیون تندرو مذهبی رژیم ایران را به اقدامی ماجراجویانه وادار کند اما این اقدام بی‌شک برای آنها پرهزینه خواهد بود. به ویژه که اکنون فضای حاکم بر منطقه خلیج فارس وسوریه و لبنان بسیار متشنج است. بزرگترین شاهراه صدور نفت در جایی قرار دارد که کشتی‌های آمریکایی و قایق‌های نظامی سپاه پاسداران هر دو در آنجا مستقر هستند اما در سوریه، رژیم ایران مهمترین سرمایه‌گذاری‌های سیاسی و نظامی خود را پس از ضربات پی در پی اسرائیل ومحدود شدن دایره مانورش از دست داده است.
 
جنگ با ایران ممکن است در ابتدا بسیار پر هزینه باشد، اما رژیم قادر به ادامه آن نخواهد بود و پاسخ‌ها و واکنش‌های رژیم به دلیل ترس از ضربه‌های شدیدتر از سوی آمریکا و هم‌پیمانانش بسیار محدود خواهد بود. از سوی دیگر هر جنگ یا درگیری، مخالفان رژیم جمهوری اسلامی را به خیابان‌ها سرازیر خواهد کرد و این احتمالا به سرنگونی رژیم منجر خواهد شد. اما با اینهمه کشورهای منطقه به ویژه همسایگان عرب ایران خواهان جنگ نیستند چرا که هرگونه واکنش از سوی حکومت ایران مسلما به شهرها یا سواحل آمریکا نخواهد رسید و خرابکاری شبه‌نظامیان سپاه و وابستگان آن در منطقه به اسرائیل نیز نمی‌تواند آسیبی وارد کند، پس بیشترین آسیب را کشورهای عربی نزدیک ایران خواهند دید. البته ایران فقط با موشک می‌تواند واکنش نشان دهد ودر این میان عربستان سعودی و امارات با پیشرفته‌ترین سیستم پدافند دفاع موشکی پاتریوت مجهزند و کویت، بحرین و قطر نیز دارای قراردادهای دفاع مشترک با آمریکا هستند و بزرگترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در سطح خاورمیانه در این سه کشور واقع شده است. جامعه جهانی به ویژه آمریکا ۴۰ سال قانونی‌شکنی و توسعه‌طلبی رژیم تهران را تحمل کرده تا شاید تغییری در رفتار رژیم تهران صورت بگیرد.
 
هفته‌های آینده و نهایت ماه مه سال جاری  یعنی با پایان دوره معافیت شش ماهه ۸ کشور از سوی ایالات متحده برای خرید نفت ایران و به صفر رساندن صادرات نفتی تهران، ممکن است خیلی از مسائل روشن‌تر شوند. این اتفاقات در حالی صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از بزرگترین تهدید داخلی یعنی تحقیقات قضایی مربوط به دخالت روسیه در نتایج انتخابات با پیروزی تمام خارج شده است.
 
ترامپ طی مدت حضورش در کاخ سفید دست به اقداماتی زد که دیگر رؤسای جمهوری آمریکا هرگز جرأت انجام آنها را نداشتند؛ اگر چه جنگ در اولویت پروژه‌های ترامپ نیست، اما او به تدریج با راه حل مشاورش جان بولتون برای تغییر کلی رفتار رژیم یا تغییر کلیت نظام در ایران موافقت کرده و به این دلیل عواقب منفی هر جنگی احتمالا سال ۲۰۱۹ را سالی سبکتر از سال ۲۰۲۰ رقم خواهد زد چرا که این سال، سال انتخابات و برد و باخت سیاسی دونالد ترامپ خواهد پس سال ۲۰۲۰ ظرفیت ماجراهای بیشتر را ندارد.
سرداران سپاه پاسداران هر چند وقت نگرانی‌هایشان از تصمیمات راسخ دونالد ترامپ را با سخنان تند و تیز بیان می‌کنند اما ترامپ هیچ توجهی به هارت و پورت‌های آنان ندارد. ترامپ اما وقتی که روحانی  رئیس جمهوری اسلامی ایران تابستان گذشته گفت «آمریکا با دُم شیر بازی نکند»،  بلافاصله جواب او را با تهدیدی بزرگتر پاسخ داد و گفت:«کاری نکنید که با عواقبی که هیچکس در تاریخ با آن روبرو نشده و تجربه نکرده مواجه شوید!» روحانی نزاع ایران و آمریکا را «مادر جنگ‌ها» توصیف کرد؛ البته این واژه «ام‌المعارک»را قبلا صدام حسین نیز در تصمیم ماجراجویانه‌اش برای اشغال کویت و نزاع با آمریکا نیز به کار برده بود اما دیدیم که صاحب اصلی عبارت «مادر جنگ‌ها» چگونه از نقشه سیاسی و معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی به کلی حذف شد.
+118
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  هیچ نترسید، زیرا از آخوند شپشو هیچ بخاری بلند نمیشه و چشم امید به آن بستند که تا ۲۰۲۰ ترامپ پهلوان در انتخابات شکست بخورد که زهی خیال باطل و آنهم از دو جهت: فقط کارتر و بوش (پدر) فقط یکبار انتخاب شدند و در آمریکا این رسم شده که باید پرزیدنت دو بار انتخاب گردد و دلیل دوم آن در اینجاست که مردم آمریکا چشم دیدن Deep State را ندارند و ترامپ را از خود میدانند، پس این ترامپ پهلوان است که حق جنگ را برای خود میداند و آن اینکه آیا الان دست بکار شوم و یا بعد از ۲۰۲۰! فراموش نشود که نتانیاهو از بیخوابی رنج میبرد و او هم سهم بسزایی در "دستور" شروع جنگ را دارد!
  33
  88
  جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۹
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  بیشترین نفع گروگان گرفتن خلق ایران توسط سقط پرستان و لعنت الله در این ۴۰ سال به امریکا رسید،از نفت بشکه ای ۴ یا ۵ دلار زمان جنگه تا فروش تسلیحات نظامی امریکا به ایران ،قراردادهای میلیاردی شرکتها در حال ورشکتگی مثل جنرال موتور و هیوز و جنرال اکتریک و در خاتمه وضع بحرانی شرکت لاکهید مارتین که جنگ دوم علیه عراق و بعد از ان قرارداد ۵۰۰ میلیاردی سلاح باصعودی ان ها را نجات داد.از دیگر منافع حکومتبازگذاشتن دست اسراییل بود. با امدن اون خوکچه هندی به ایران و به اسارت گرفتن ایران و مداخله که نتیجه ان جنگ ایران و عراق بود که به واسطه تحریکات انزمان خمینی و دخالت مستقیم در امور عراق و تحریک سقت پرستهای هممسلک اون خوکچه هندی به شورش صدام را وادر به حمله به ایران کرد و این دامی که برای عراق پهن شده بود تاثیرش زمانی روشن شد که هر دو کوره اتمی عراق یک هفته بعد از شروع جنگ با ایران توس اسراییل بمباران شدند و توجه افکار عمومی جهان عرب به جنگ علیه ایران باعث ش اعراب نه تنها در مقابل این حمله اسراییل علیه عراق ساکت بمانند ...
  5
  40
  جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۵
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ..از دیگر منافع حکومت بازگذاشتن دست اسراییل بود. با امدن اون خوکچه هندی به ایران و به اسارت گرفتن ایران و مداخله که نتیجه ان جنگ ایران و عراق بود که به واسطه تحریکات انزمان خمینی و دخالت مستقیم در امور عراق و تحریک سقت پرستهای هممسلک اون خوکچه هندی به شورش صدام را وادر به حمله به ایران کرد و این دامی که برای عراق پهن شده بود تاثیرش زمانی روشن شد که هر دو کوره اتمی عراق یک هفته بعد از شروع جنگ با ایران توس اسراییل بمباران شدند و توجه افکار عمومی جهان عرب به جنگ علیه ایران باعث ش اعراب . که در حمله به لبنان جهرت ایجاد کمربند امنیتی دور اسرایل و نابودی ساف یا همان سازمان ازادی بچش فلسطین بود هم عکس العملی از خود نشان ندادند.اسراییل هم در این مدت مخارج حملات نظامی خود را از فروش قطعات هواپیما به ایران و موشکهای ضد تانک و ضد هوایی به ایران انهم در بازار سیاه تامین میکرد و فشاری به امریکا وارد نمیشد. و این علاوه بر ایجاد یک حکومت مذهبی در ایران در مقابل شوروی که افغانستان را اشغال کرده بود و در راه رسیدن به ابهای گرم خلیج فارس بود.همانطور هم که تاریخ نشان داد از بدو اوار شدن سقت پرستان
  5
  24
  جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۵
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  مطلقا جنگی بین ایران و امریکا در نخواهد گرفت و این ها فقط هیاهوهای مطبوعاتی برای پر کردن یک صفحه هست زیرا ترامپ اصلا مرد جنگ نیست و جنگ هم مقدمات میخواهد. احتمال بسیار کمی وجود دارد که اخوندها به قصد فرار از آچمز جنگ های موضعی راه بیندازند که در همان مواضع توپوزی شدید خواهند خورد. همان کاری که اسرائیل در سوریه با ایران میکند
  15
  31
  جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۷
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  یادم هست روزیکه رژیم صدام حسین با همکاری امریکا به فاو حمله کردن و فاو را از زیر دست نیروهای سپاه رژیم اخوندی خارج کردن من در ابادان حضور داشتم و در حال خدمت بودم . همان روز یک علیکوپتر سیاه امریکایی بر سر ابادن پرواز میکرد خیلی نزدیک به زمین بود یکی از سربازها با تفنگ ژ3 بسوی این علیکوپتر تیراندازی کرد همین را دیدیم بعداز چند دقیقه یک گروهان از نیروهای سپاه ریخته بودن رو سر ان سرباز و او را دستگیر کرده و با خود برده بودن, وقتیکه بعداز یکی دو ساعت با دخالت فرمانده هان و مسئولا"ما این سرباز را ازاد کردن , این سرباز تعریف میکرد در زمان کوتاه از دستگیریش توسط سپاه از او خواستند که چرا و کی به او دستور داده به علیکوپتر امریکایها تیراندازی کند تا باعث جنگ و درگیری بیشتر در منطقه شود؟ او هم گفته بود کسی به او دستور نداده و خودجوشانه و از ترس به این علیکوپتر تیراندازی کرده است . بهرحال در ان زمان سپاهی ها زیادی وحشت از جنگ روبرو با امریکایها داشتند و حالا هم همچنین !
  6
  36
  جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
  ۴۰
  KTLIEBE - کاونتری، انگلستان

  سپاه فقط زورش به مردم بی دفاع میرسه. جنگ با آمریکا برای هیچ نیروی نظامی در جهان ممکن نیست.
  4
  44
  جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴
  ۲۷
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. عزیز آخوندهای شیعه شپشو نیستن . درضمن عکس آخر ف جواب توعه . همینطور که میبینی تو اون عکس اثری از آخوند نیست . آخوندها برا شیره مالیدن عوام تو جامعه پخشن . خامنه ای هم برا شیره مالیدن سر من و تو لباس اخوندی تنش کرده . تو اون عکس فقط سیاست و نظامی بودنه که دارن برا کشور تصمیم میگیرن . اخوند که درگیر خانوم بازی و شکم و زیر شکمشه . حمله به ایران امکان نداره و یک دلیلش اینه که ایران و اسراییل در خاورمیانه دشمنهای اعراب هستن . در جنگ عراق مهمترین حامی ایران فقط اسراییل بود . تازه اگر ایران قابل حمله کردن بود که تا فلسطین نفوظ نداشت . اگه ایران قابل حمله بود که تا الان توسط عربستان که ششمین قدرت نظامی دنیاست نابود شده بود . اگر عراق و صدام از بین رفتن برا این بود که اون منطقه همیشه مال اقوام دیگه بوده از عثمانی و انگلیسی ها بگیر و بیا تا امریکایی ها و مهمتر از همه ایرانی ها که امروزه تو عراق هستن و زمان هخامنشی هم بودن . نویسنده ابله این مقاله داره عراق رو با ایران مقایسه میکنه و نتیجه گیری میکنه .
  1
  1
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۴
  ۲۷
  agha_ehsan - تهران، ایران
  یعنی باید خیلی احمق باشی که مثل ترامپ فکر کنی با یه رژیم 40 ساله طرفی . این رژیم از زمان حسن صباح بر علیه اعراب تشکیل شد . اینجا عراق نیست که اختراع انگلیس بود . احمقانه ترین تصور اینه که امریکا وارد جنگ با ایران بشه
  4
  4
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۸
  ۵۱
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  افسوس و صد افسوس بابت جهل مذهبی چه بهای دادیم،نابودی فرهنگ،نابودی اقتصاد.به امید ریشکن کردن حکومت دینی و جهل،دین امری شخصی وبس.
  0
  9
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۷
  ۴۴
  haj hasan - مشهد، ایران
  دوستان عزیز م لطفا امریکا رو زیاد بالا نبرید هیچ گ. نیستند.۱۵ سال تو افغانستان نتونستند یک عده طلبان شپشو رو شکست بدند که هیچ تازه دارند شیکست هم میخورند.امریکایها پول و قدرت دارند اما غیرت و مردنگی نه.برای جنگ مردانگی و غیرت شرط اوله
  4
  5
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
  ۵۱
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  جنگ نخواهد شد چون می دونن که نابودن،اولا این دولت مشروعیت داخلی نداره و دوما قدرت تقا بل با صا حبان تکنو لو ژی جزو محا لا ته،نجات ایران از دست این لا تان با نابودی این حکو مت ممکن است و نا بودی این رژیم نا مشروع بدست جها ن قدرت و حمایت مردمی صورت خواهد گرفت.ننگ بر جهل دینی به امید فر هنگی انسان دوست و عاری از دین و جهالت که نعمتی است برای این حرامیان.
  0
  5
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::haj hasan - مشهد، ایران::]. کربلایی هاج حسن زیارت قبول. کاش بجا خواندن گناهان کبیره دستغیب و تحریر الوسیله اون خوکچه هندی خمینی و گوش دادن به چرندناید رانقی پور اون تخمه صیغه متوهم کمی خود را مشغول این حقیقت میکردید که قرن قرن ۲۱یکم است. امریکایی که طالبان را منتاژ میکنه مگه مرض داره اونها را نابود کنه؟
  0
  1
  دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
  نظر شما چیست؟