نمونه‌هایی از استخاره‌های محمد‌علی شاه (آیا صلاح هست مجلس را به توپ ببندم)

عباس اقبال آشتیانی
مجله‌ یادگار
انتشارات اساطیر

مرات الممالک که بعد از خلع محمدعلی شاه، این استخاره‌ها را بدست آورده بود بعد از ۴۴ سال این نوشته‌ها از طریق مهندس مرآت در اختیار احمد توکلی قرار گرفته و او آنها را در مجله‌ی یادگار که عباس اقبال آشتیانی مدیر مسئول آن بود، منتشر کرد. این مجموعه شامل ۲۰ برگ با رنگ‌های متفاوت است که بر روی هر یک استخاره‌ای نوشته شده و پاسخ آن در زیر برگ و یا در روی پاکت جواب داده شده است، پاکت‌ها مهر و امضای محمدعلی شاه را دارد. تمام جواب‌ها بجز یکی، توسط سید ابوطالب زنجانی نوشته شده است.
 
در پشت این کتابچه به خط و امضای غلامحسین خان صاحب اختیار غفاری کاشانی چنین نوشته شده است:
این استخاره‌ها که در این کتابچه جمع شده تمام خط محمدعلی‌شاه و جواب‌ها خط ابوطالب مجتهد زنجانی است تردیدی برای هیچکس نیست.
 
۱. بسم ﷲ الرحمن الرحیم
 پروردگارا اگر من عجالتاً با همین وضعی که دارم در سلطنت و پادشاهی بمانم و صبر کنم و تحمل نمایم، عاقبت برای من خوب است و نتیجه خیر خواهد داد که استخاره خوب بیاید والا فلا یادلیل المتحیرین یاﷲ....محمدعلی
 
جواب سطر اول: علی کل شئی قدیر و ابتدای آیه ذالک بان اﷲ و هو الحق وان یحیی الموتی و انه. سطر دوم: بنظر بنده بسیار خوب آمد.
 
۲. بسم اﷲ الرحمن الرحیم
پروردگارا اگر من امشب توپ به در مجلس بفرستم و فردا با قوه‌ی جبریه مردم را اسکات نمایم خوب است و صلاح است. استخاره خوب بیاید و الافلا یا دلیل المتحیرین یااﷲ.
 
جواب:
قل لا تخافا اننی معکما اسمع و اری فاتیاه فقولا له انا رسولا ربک فارسل معنا بنی اسرائیل: حکم خداوندی به موسی و هارون شد بروید نزد فرعون و بگویید ما فرستاده خدا هستیم بسوی تو، سابق آیه هم می‌فرماید نترسید ما با شما هستیم.. اینکار باید اقدام بشود غلبه قطعی است اگرچه در اول زحمت داشته باشد.
 
۳. بسم ﷲ الرحمن الرحیم
پروردگارا اگر حکم تبعید میرزا علی ثقةالاسلام را از تبریز بدهم صلاح است استخاره خوب بیاید والا فلا یا دلیل المتحیرین...محمدعلی
 
جواب:
ﷲ الذی خلکم ثم رزقکم ثم یمیتکم ثم یحییکم هل من شرکائکم من یفعل من ذالکم، بسیارخوب است لیکن زمان را چهار قسم است هرگاه فرض کنیم قسمت اول و دوم درنهایت خوبیست و قسمت سوم یک قدری خمود در کار دیده می‌شود قسمت چهارم در نهایت خوبی است پس از هرجهت خوب است انشااﷲ الرحمن.
 
۴. بسم اﷲ الرحمن الرحیم
پروردگارا اگر در ۱۷ ربیع‌الاول سلطان احمد را ختنه بکنند صلاح است و خوب است استخاره خوب بیاید واگر صلاح نیست استخاره بد بیاید...محمدعلی
 
جواب:
 فساهم فکان من المدحصنین، بد است پشیمانی دارد وقت دیگر اقدام شود انسب است.
+19
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  بهر حال ما به این مرحله عملی و اجتماعی رژیم اسلامی نیازمند بودیم تا فرزندان بدون درد و رنج در کشورشان با دلی شاد و آینده خود ساخته به زندگی بپردازند! آنان کاشتند و ما خوردیم و ما بکاریم تا دیگران زهر مار کنند! اینکه مشکلی نیست، هست!؟
  3
  11
  یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۴
  ۳۶
  amirpalang - لندن، انگلستان
  تا زمانیکه که صاحب مملکت بجای رجوع به آرا و نظر عمومی به قرآن و حدیث رجوع میکند ما یک قدم هم به جلو برنداشته ایم. شرایط فوق همین امروز هم در ایران حاکم است. پس بیخود نخندید. جا برای گریه هم نمانده. کلا این سایت رو ببندید و برید یکم هوا بخورید چون کار زیادی از ما ساخته نیست.
  3
  14
  یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
  نظر شما چیست؟