واشنگتن‌ پُست: ظهور نشانه‎های هویت رهبر بعدی جمهوری اسلامی در کوچه پس کوچه‎های یک شهر مقدس

-انتقال قدرت رهبری در آینده ایران می‎تواند ژئوپلتیک خاورمیانه را تغییر دهد.
-تلاش‎ها برای مشخص کردن قدم بعدی پس از مرگ خامنه‎ای به یک میدان بازی میان تهران و نجف تبدیل شده است.
-همان‌طور که خامنه‎ای منتقدان خود را قدرتمندتر می‎کند به سپاه پاسداران نیز قدرت زیادی بخشیده.
-البغدادی از آن دسته روحانیونی است که نسبت به مشروعیت دینی رهبر جمهوری اسلامی تردید دارد اما می‎پذیرد که خامنه‎ای از نقش خود بیشترین استفاده را کرده.
کیهان لندن : روزنامه واشنگتن پُست در گزارشی به قلم اِرین کانینگهام و مصطفی سلیم دو تحلیلگر امور خاورمیانه به بحث جانشینی علی خامنه‎ای رهبر جمهوری اسلامی پس از مرگ وی و نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فرآیند انتصاب جانشین او در آینده پرداخته است.
 
پوسترهای قدیمی خامنه‎ای، خمینی و سیستانی بر دیوارهای خیابان‎های نجف در مقدمه این گزارش به یک روحانی ساکن نجف به نام شیخ علاء‎الدین الجزایری اشاره شده که پیشتر کمتر از او نشانه‌ای وجود داشت. او از رهبران ارشد گروه شبه‌نظامی النجباء عراق است. یک گروه شیعه که مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد و آمریکا آن‎ را در فهرست گروه‎های تروریستی قرار داده است.
 
جزایری مدعی است با دفتر علی خامنه‌‏ای در ارتباط است و حتی گفته چند بار با وی ملاقات داشته است.
 
شایعات حاکیست خامنه‎ای رهبر ۷۹ ساله جمهوری اسلامی پس از سه دهه رهبری می‎خواهد قدرت را به نفرات بعدی واگذار کند. پروسه‎ی این انتقال محرمانه است.
 
جزایری می‎گوید رهبر آینده رژیم ایران ممکن است در فهرست گزینه‎های احتمالی جانشینی خامنه‎ای نباشد. او ادعا می‎کند بر اساس تجربه و نزدیکی بسیار زیاد به حلقه داخلی اطراف خامنه‎ای این فرض را مطرح می‎کند.
 
این روحانی می‌گوید، هویت کسی که به عنوان جانشین انتخاب شده فعلاً آشکار نمی‎شود تا پروسه قانونی آن در آینده طی شود.
 
جزایری با اشاره به روند انتصاب رهبر جمهوری اسلامی پس از مرگ آیت‎الله خمینی در سال ۱۹۸۹ می‎گوید، خود خامنه‎ای نیز آن زمان در کانون توجهات نبود و روحانیون بانفوذتر او را فردی ضعیف می‎دانستند که از عقاید معتدل‎ترش استفاده می‎کند تا حکومتی بسیار منعطف را پایه‌گذاری کند. اما او به مرور همه رقبای خود را کنار زد و توانست در رأس قدرت بماند و حضورش در این جایگاه، سلطه‌‎ی رژیم ایران بر منطقه را بیشتر کرد و جمهوری اسلامی را سرپا نگه داشت.
 
واشنگتن پست در ادامه می‌‏نویسد، انتقال قدرت در آینده می‎تواند سبب تغییرات کلی در ایران شود. ایران تنها کشور جهان است که با حکومت شیعه اداره می‎شود. به همین دلیل انتقال قدرت رهبری در آینده ایران می‎تواند ژئوپلتیک خاورمیانه را تغییر دهد چرا که ایران طی چهار دهه در کشورهای نظیر سوریه و عراق تاثیر زیادی گذاشته است.
 
اما اقداماتی که در سیستم داخلی جمهوری اسلامی صورت می‎گیرد بر مبنای دکترین شیعه ولایت فقیه است و به طور بدسابقه‎ای غیرشفاف است. تلاش‎ها برای مشخص کردن قدم بعدی به یک میدان بازی میان تهران و نجف تبدیل شده است.
 
افرادی که نام آنها به عنوان رهبر احتمالی آینده جمهوری اسلامی مطرح است رئیس قوه قضائیه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و یکی از فرزندان خامنه‎ای است. اکثریت روحانیت نجف که خود مهمترین مرکز ترویج مکتب شیعه در جهان است با ایده‎ی تفویض قدرت تمام و کمال به یک شخص برای حاکمیت سیاسی و مذهبی مخالف‌اند و مستقل از دستگاه روحانیت در ایران عمل می‎کنند. اما به هر حال این شهر که مقبره امام اول شیعیان یکی از مهمترین شخصیت‌های مذهب شیعه در آن قرار دارد پایگاه مهمی برای گردهمایی دانشجویان علوم اسلامی و روحانیون جوانی محسوب می‌شود که از حوزه‌های مشهور این شهر مدارک تحصیلی اخذ می کنند یا به تبلیغ دکترین شیعه می پردازند و همین مبادلات علمی- مذهبی باعث اتصال نجف به همسایه‌ی قدرتمند خود شده است.
 
شیخ خالد البغدادی می‎گوید، خامنه‎ای رهبر بسیار قدرتمندی است. البغدادی از آن دسته روحانیونی است که نسبت به مشروعیت دینی رهبر جمهوری اسلامی تردید دارد اما می‎پذیرد که خامنه‎ای از نقش خود بیشترین استفاده را کرده است.
 
 شیخ خالد البغدادی البغدادی روحانی صاحب نفوذ عراقی است که به آیت‎الله سیستانی رقیب خامنه‎ای نیز بسیار نزدیک است. با در نظر گرفتن راهپیمایی‌ها و مردمی که در نمازهای جماعت شرکت می‎کنند می‎شود متوجه شد که رهبر جمهوری اسلامی موفق عمل کرده است. اما حتی همان‌طور که خامنه‎ای منتقدان خود را قدرتمندتر می‎کند به سپاه پاسداران نیز قدرت زیادی بخشیده است.
 
ایران در دوره‌ای بسیار پیچیده قرار گرفته است. در حالی که اقتصاد جمهوری اسلامی به شدت آسیب دیده و تنش‌ها با آمریکا روز به روز بیشتر می‎شود در داخل ایران فساد گسترده و تورم فزاینده رشد اقتصادی را متوقف کرده و مردم را بسیار خشمگین کرده است. این بحران‌ها البته مسائل داخلی ایران هستند.
 
در مسائل خارجی، ایران با کارزار فشار حداکثری آمریکا مواجه شده که هدف آن منزوی کردن روزافزون جمهوری اسلامی است که خروج آمریکا از برجام بخشی از آن است. به گفته کارشناسان چنین بی‎ثباتی می‎تواند روند انتقال نرم قدرت را مختل کند و ایرانیان را در فضایی عصبی و غیرمطمئن قرار دهد.
 
هادی ۳۹ ساله، مهندس یک شرکت ساختمانی وابسته به سپاه پاسداران که نخواست نام واقعی‌اش فاش شود می‎گوید مردم نگران خلاء قدرت پس از مرگ خامنه‌‏ای هستند. او پیش‎بینی کرده بین نخبگان سیاسی و نظامی در ایران بر سر قدرت جنگ درخواهد گرفت.
 
مقامات جمهوری اسلامی شایعات پیرامون بحث بر سر تعیین جانشین خامنه‎ای توسط خود او را رد کرده‌اند. یکی از گزینه‎های رهبری خامنه‎ای محمود هاشمی شاهرودی بود که بر اثر تومور مغزی درگذشت.
 
دیدار خامنه‎ای با گروهی از حامیان نظام در تهران، اسفند ۱۳۹۷ از دیگر جانشینان او از صادق آملی لاریجانی، ابراهیم رئیسی و حتی مجتبی خامنه‎ای فرزندش نام برده می‎شود.
 
محسن کدیور یکی از چهره‌های مذهبی ایران می‎گوید رهبر آینده باید حداقل تجرییاتی در حوزه قضایی، اجرایی یا قانونگذاری داشته باشد.
 
تحلیلگران می‎گویند احتمال دارد فرآیند رسمی انتخاب رهبر آینده ایران کنار گذاشته شود چرا که در مورد آن مذاکرات و بحث‎های پنهانی صورت گرفته است. به هر حال این سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که بخش بسیار قدرتمند این روند را در دست خود دارد.
 
به نظر کدیور نیز شخصی که توسط خود خامنه‎ای انتخاب شده پس از آنکه توسط سپاه پاسداران به تایید رسید، اعلام خواهد شد. همانطور که جزایری نیز در نجف پیشبینی کرده نام او تا حد امکان مخفی خواهد ماند.
 
*منبع: واشنگتن پست
* نویسنده: اِرین کانینگهام و مصطفی سلیم
*ترجمه و تنظیم: کیهان لندن
+9
رأی دهید
-72

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  هر وقت رژیم اخوندی در تنگنا کشورهای جهان بخصوص امریکا قرار گرفت و مردم در داخل ایران به جنب و جوش خود جوشانه بر ضد رژیم اخوندی بیفتند و خواستند اقدامی کنن , مرگ خامنه ای و جانشین او را پیش میکشند .
  4
  52
  شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
  ۳۹
  mahdi moud - تهران، ایران

  همینجا اعلام میکنیم که ما دیکتاتور دیگه ای نمیخایم. و حکومت هم از این خاب بیدار بشه که فکر کنه میتونن شخص دیگه ای رو برامون علم کنن. به همه ی مردم هم آماده باش میدیم برای سرنگون کردن نظام آخوندی بعد مرگ خامنه ای . شما هم بدونید نه رییسی میاد نه شخص دیگه ای . امسال سال اتحاد مردمی پایان دیکتاتوری هست
  3
  54
  شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۱
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  ببینیم اینبار بلاد فخیمه از هندوستان چه کسی را وارد میکنه یا شاید هم وارد کرده و ما نمیدانیم،خلاصه تا بلاد فخیمه مهر تایی به پیشانی لعنت الله اینده نزنه نمیتونه ولی وقیه و رهبر سقط پرستان بشه!
  1
  23
  شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
  ۴۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  چه مقاله ای!. همانند اخبار بی بی سی ....انگلیس در سال قبل از عنقلاب که چنان تجمع چند تا خرمذهب و ملا کنار خمینی را در نجف با شور تفسیر و بیان میکرد که انگار از تجمع بلندپایه ترین رهبران شوروی و امریکا و فرانسه و چین همزمان در سازمان ملل سخن میگفت و ما ایرانیها گیج شده به هم نگاه میکردیم و میپرسیدم خمینی کیه؟. شستشوی مغزی دیگر برای اماده کردن برای فلج کردن ذهنی دوباره؟
  3
  27
  شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۷
  ۱۹
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک

  حتما به این مسئله توجه داشته باشید که خداوند برای بندگان صالح و خاصش نقشه‌ای دارد. که در حال اجرا و تا ظهور ناجیش ادامه خواهد داشت، حال اگر به نابودی صهیونیست و امپریالیسم اختتام و تمام شود. جانشینان آقا عج همان وارثان زمینند که خداوند در قرآن قولش را به ما داده است. یعنی ولیان فقیه.
  34
  9
  شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۶
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  وقتیکه ملتی اسلامزده و آخوندپرست و علیرغم غرغرهایشان 40 میلیون نفر برای انتخاب بین دو معمم صف می بندند، بی جهت خودمان را گول نزنیم چون اکثریت ملت ایران از جنس همین آخوندها هستند و به مصداق "خلایق هر چه لایق"، لیاقت این ها هم همین شپش های قرون وسطائی عمامه به سر هست که هم جنس خودشان هستند. عرض کردم که بهتر هست که واقعیت را بپذیریم و کمتر خودمان را گول بزنیم. اکثر غرغرها هم بعلت میل به ازادگی نیست بلکه غنیمت های اسلامی را کافی نمی بینند و میخواهند سهم بیشتری از مال دزدی و مفتخوری های اسلامی دولتی داشته باشند
  3
  20
  شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  وقتیکه ملتی اسلامزده و آخوندپرست و علیرغم غرغرهایشان 40 میلیون نفر برای انتخاب بین دو معمم صف می بندند، بی جهت خودمان را گول نزنیم چون اکثریت ملت ایران از جنس همین آخوندها هستند و به مصداق "خلایق هر چه لایق"، لیاقت این ها هم همین شپش های قرون وسطائی عمامه به سر هست که هم جنس خودشان هستند. عرض کردم که بهتر هست که واقعیت را بپذیریم و کمتر خودمان را گول بزنیم. اکثر غرغرها هم بعلت میل به ازادگی نیست بلکه غنیمت های اسلامی را کافی نمی بینند و میخواهند سهم بیشتری از مال دزدی و مفتخوری های اسلامی دولتی داشته باشند
  3
  15
  شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
  ۳۲
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  نظام آینده که ثبات ایران را تضمین خواهد کرد، پارلمانی وانتخاب نخست وزیر از طریق پارلمان با رای اکثریت است، پارلمان از طریق انتخابات ازاد تشکیل خواهد شد، رهبر، مجلس خبرگان، شورای مصلحت. و حذف خواهند شد، تا قدرت به مردم باز گردد، ای ایران!
  3
  7
  شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۹
  ۲۹
  Sahand145 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  من که سراغ ندارم این مادون حیوان خامنه ای حتی یک تصمیم درست تو این سی سال گرفته باشه فقط مونده بود البغ بغو واسمون تعریف کنه که چه رهبر عربی داره ایران
  0
  11
  یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۹
  ۱۹
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک
  [::Sahand145 - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. خدا عقل رو به انسان داده برای تفکر نه خوشگذرانی در مجالس لهو و لعب امثالهم دیسکوتک. اگر رهبر معظم انقلاب ولایت را تحت پوشش دفاع اتمی قرار نداده بود، امروز داعشی های غیرحلال زاده، ناموس همه را در ولایت همانند ایزدیها مورد آزار و اذیت قرار داده بودند. بازم بگم یا عرق شرم بر جوینت نقش بست؟!
  10
  1
  یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
  ۷۲
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  ما رهبر نمیخواهیم ما سرخر نمیخواهیم
  0
  11
  یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
  ۲۹
  Sahand145 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::] چی داری میگی تو یه چند روز نبودی فکر کردم رفتی پیش اصغریون و زینبیون تو سوریه جهاد صیغه کنی. دفاع اتمی کجا بود اخه این برادران پاسدار بعد چند صد میلیارد هزینه و خسارت به کشور یه بمب اتم تکنولژی هشتاد نود سال پیشم نتونستن بسازن. بعد کی به تو گفته که اخوندا از داعشی ها حلال زاده ترن؟سگ زرد برادر شغال. اگه اسلام ایران رو ضعیف نکرده بود جنگی تو منطقه نمیشد که داعش بوجود بیاد همه بدبختی از حکوت داعشی اخونده
  0
  6
  دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۰
  نظر شما چیست؟