اردوغان ساقدوش مسعود اوزیل، بازیکن پیشین تیم ملی آلمان می‌شود

دویچه وله :مسعود اوزیل بازیکن پیشین تیم ملی آلمان از رجب‌طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دعوت کرده است در مراسم ازدواجش ساقدوش او شود. با روشن شدن نزدیکی اوزیل و اردوغان در سال گذشته جنجالی بزرگ در آلمان به راه افتاد.
 
تابستان آینده مسعود اوزیل، فوتبالیست حرفه‌ای  تیم آرسنال و امینه گلشه، نامزدش ازدواج خود را جشن خواهند گرفت. با توجه به شهرتی که اوزیل دارد و محبوبیت او برای خیلی از ترک‌تبارها، می‌توان حدس زد که عروسی پر سر و صدایی در راه باشد. بخصوص که از همین حالا نام یک نفر در فهرست مهمان‌ها توی چشم می‌زند؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه.
 
روزنامه حریت در این باره نوشته است  که او و نامزدش کارت دعوت را در فرودگاه کمال آتاتورک استانبول به اردوغان داده‌اند. اردوغان نیز در یک توییت عکس این ملاقات را منتشر کرده است. حریت نوشته است که زوج جوان از اردوغان پرسیده‌اند که آیا او حاضر است ساقدوش آنها شود؟
 
از قرار این گونه تقاضاها برای اردوغان چیز بی‌سابقه‌ای نیست. به گزارش روزنامه "بیلد" اردوغان در مراسم ازدواج آردا توران، امر بلزاوغلو و گوکان توره، دیگر فوتبالیست‌های ترک نیز در نقش ساقدوش ظاهر شده است.
 
نزدیکی اوزیل و اردوغان در سال گذشته به یک موضوع جنجالی تبدیل شد. ماه مه سال گذشته میلادی و درست پیش از آغاز جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، مسعود اوزیل و ایلکای گوندوغان، ملی‌پوشان ترک‌تبار تیم آلمان با رئیس جمهوری ترکیه عکسی مشترک گرفته بودند. این حرکت موجی از انتقادات را در آلمان به دنبال داشت.
امینه گلشه، نامزد مسعود اوزیل، بازیک پیشین تیم ملی آلمان پیشینه و پیامد عکس جنجالی اوزیل با اردوغان
مسعود اوزیل اوزیل ۹۲ بار پیراهن تیم ملی آلمان را به تن کرده بود. کسب عنوان قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۴ در برزیل بزرگ‌ترین افتخار او به همراه تیم ملی فوتبال آلمان بود. او به دنبال حملاتی که در جریان این عکس جنجالی به او صورت گرفت، در پیامی از کناره‌گیری‌اش از تیم ملی فوتبال آلمان خبر داد.
 
اوزیل در عین حال یکی از فعال‌ترین بازیکن فوتبال آلمان در شبکه‌های اجتماعی بود و در پیام نهایی خود نوشت: «من با توجه به رویدادهای اخیر، تا زمانی که تبعیض نژادی و بی‌احترامی به خود را حس کنم، دیگر برای تیم ملی فوتبال آلمان بازی نخواهم کرد. من این تصمیم را با دلی تنگ و پس از تأملی طولانی گرفته‌ام.»
 
او در همین پیام رئیس فدراسیون فوتبال آلمان را خطاب قرار داد و نوشت: «من دیگر حاضر نیستم نقش بلاگردان را برای او و برای ناتوانی و بی‌قابلیتی‌اش در انجام وظایفی که دارد، ایفا کنم.»
 
این بازیکن ۲۹ ساله همچنین از گرایش‌های بیگانه‌ستیزانه در فدراسیون فوتبال آلمان سخن گفته بود. کناره‌گری اوزیل و اتهاماتی که او علیه مسئولان فوتبال آلمان مطرح کرد، واکنش‌های گوناگونی را به دنبال داشت.
 
مقامات ترکیه اقدام مسعود اوزیل را ستایش‌آمیز خواندند. وزیر ورزش و جوانان ترکیه در پیامی توئیتری نوشت: «ما از صمیم قلب از موضع شرافتمندانه‌ برادرمان، مسعود اوزیل پشتیبانی می‌کنیم.»
 
در آلمان اما واکنش‌ها متفاوت بودند. شدیدترین واکنش مسئولان و سرپرستان ورزشی در آلمان علیه اوزیل را اولی هوینس، رئیس باشگاه بایرن مونیخ نشان داد. او در گفت‌وگو با روزنامه "بیلد" و "بیلد ورزشی" بازی‌های اوزیل را "گند" خواند و از رفتن او ابراز خوشحالی کرد. 
 
هوینس همچنین یوآخیم لوو، سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان را مورد انتقاد قرار داد و تصمیم لوو به دعوت اوزیل به تیم ملی را اشتباهی بزرگ خواند. لوو همواره از پشتیبانان اوزیل بوده است.
 
در ماه اوت همان سال راینهارد گریندل، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان از خود انتقاد کرد که چرا آنطور که باید از مسعود اوزیل در مقابل حملات تند و حتی نژادپرستانه پشتیبانی لازم را نکرده و خواستار دگرگونی‌های اساسی در تمامی سطوح شد. 
 
این سخنان و جنجال اوزیل/ اردوغان مدت‌‌ها بود که به فراموشی سپرده شده‌ بود. خبردعوت اوزیل از اردوغان برای ساقدوشی در جشن ازدواجش در ابعادی کوچک‌تر و کم اهمیت‌تر در رسانه‌های آلمان انعکاس پیدا کرده است.
+9
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  دم سگ را ۱۰۰سال گچ بگیریم باز هم کج است! با توجه به اینکه این اوزگل در آلمان متولد شده و هر چه که داره، از سر نعمت سیستم اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این کشور میباشد، باز هم پیش اردوغان دم میزند! ننگت باد اوزگل
  12
  49
  ‌سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۱
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. تورو سنه نه؟ مشکل تو با ملت تورکیه چیه؟
  15
  0
  ‌سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۸
  ۳۷
  rahjoo - بابل، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. این همولایتی ما مشکلی با نژاد نداره برعکس تو! مشکلش با پاچه گیری و بی نمکی امثال اوزیله که نمونه اش تو مجموعه پان ترکا فراوونه از جمله خودتو اون رجب توهم!! تره چه مربوط، دخالت کِنی ونه نظر دله؟!!!ملت تورک اونیه که ته ذهنش خودشو نژاد برتر نمیدون بقیه ش فقط تفاله ان که مث شاهان عثمانیتون و ملتشون نسخه پیچ میشن.
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۶
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. خخخ. یه لحظه زدی کانال 4 شبکه مازندران. ولی جالب بود. من یکی از طرفداران لهجه ها در ایران هستم. به نظر من اوزیل فاشیست نیست. بلکه برخورد کینه ای آلمانیها بهش برخورد. اردوغان هم به تنهایی داره با دردسرهای زیادی مقابله میکنه. بخصوص که همش مجبوره جلوی روسها و اروپا وایسه. اگر حکومت ایران دزد نبودن و ظالم نبودن و حقوق مادی و معنوی ایرانیها رو رعایت میکردن و خودشون رو صاحب ایران و مردم نمیدونستن قطعا به هر کشوری شاخ و شونه میکشیدن چندان به ما بر نمیخورد.
  5
  0
  ‌چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۵
  ۳۷
  rahjoo - بابل، ایران
  amirgheryou-گفتی کانال 5.خوشبختم که لهجه ام به قیافه ام میخوره .نه اینکه به زبون 5000کیلومتر اونورتر بیام اینجا حرف بزنم.و اینکه منظورت از ما اینه که از بقیه ایرانیا جدایین بدون که اگه طرز فکرت به رجب توهم میزنه آره واقعا میشی یه خائن در خاک ایران،حالا چه یه نفر یا میلیون نفر باشین..چون ذهنت بدنبال نژادپرستیِ.ضمنا رجب جلو روسها یه غلط زیادی کرد و بعد افتاد به ...خوری.کدوم ایستادن رو میگی؟!!! همین ادا و اطوارشم جلو اسرائیل و جدیدن اقیانوسیه همش ظاهر ماجراس.پشت پرده که اهلش میدونن دستمال یزدی هست و.. حکومت ایران هم ماله ترک و عربه.اگه پهلوی بود که خیلی داستانت فرق میکرد کهنه ترک
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۳
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. حرفات بچگونه هستش. واقعا درکت نمیکنم.
  3
  0
  ‌چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۸
  ۳۷
  rahjoo - بابل، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. درک؟!!!! خخخخ.اوخی.خودتو زدی بخواب.اب در هاون کوبیدنه.بگو جلو منطق پاسخی ندارم.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. واقعا خوش به حالت که انقدر خوشحالی.
  0
  0
  جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰
  نظر شما چیست؟