«قضاوت عجولانه اپوزیسیون بر علیه مهدی خلجی و همسرش» , عبدالستار دوشوکی

عبدالستار دوشوکی  - مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن  - اسفند ١٣٩٧: صرفنظر از مجرم یا بیگناه بودن مرجان شیخ‌ الاسلامی آل آقا همسر آقای مهدی خلجی که اتهام او نه تنها در بیدادگاههای جمهوری اسلامی ثابت نشده است (چه برسد در یک دادگاه صالح), بلکه رسیدگی به پرونده وی هنوز آغاز نشده است. اما برخی از مخالفان جمهوری اسلامی همسو و همصدا با تبلیغات هدفمند نظام, با سر بسوی صدور حکم مجرمیت شتافته اند و قصاص قبل از محاکمه کرده اند. این مقاله نقد این رفتار فرهنگی غلط و اپیدمی پیشداوری عجولانه در میان عوام و خواص ما است؛ و نه قضاوت یا دفاع از فردی که معلوم نیست مجرم باشد یا بیگناه. بخش بزرگی از مبارزه ما بر علیه جمهوری اسلامی باید فرهنگ سازی بر اساس عدالت, اصل حقوقی و شناخته شده مبتنی بر برائت و حق متهم تا زمانی که در دادگاه صالح مجرم شناخته نشده, باشد. 
 
ما را چه شده است؟ چهل سال است با دلیل و برهان می گوئیم جمهوری اسلامی و بخصوص قوه قضائیه دستگاه بهتان و دروغ است. از محاکمه های فرمایشی گرفته تا اتهامات کاملا کذب و نادرست بر علیه مخالفان و غیر خودی ها. از نظر اپوزیسیون, یک روده راست در بدنه جمهوری اسلامی وجود ندارد. تصویر ما از جمهوری اسلامی و بخصوص قوه بیدادگر آن تصویر یک چوپان دروغگوی بیمارگونه است. حال چی شده است که ضمیر ناخودآگاه ما با "قضاوتی گزینشی" و زودرس, حتی قبل از صدور حکم توسط دادگاه فرمایشی و صحرایی جمهوری اسلامی حکم نهایی و خودگمارده خود را بر اساس کیفرخواست قوه قضائیه یکطرفه اما کاملا همسو با دادگاه صحرایی بر علیه همسر مهدی خلجی صادر می کنیم تا از ره استمالت روانی الم وتسکینی باشد بر خشم و عصبیت فرونهفته ما بر علیه رژیمی فاسد و اختلاسگر که اکنون در یک پیچ تاب روانی گرایشی و متناقض حرف آن را فقط با یک ادعا و عکس باور می کنیم. سخن من در دفاع از مهدی خلجی و یا همسرش نیست. چون نمی دانم آیا آنها گناهکار هستند یا نه؛ و لهذا هیچ قضاوتی ندارم؟ اما باور دارم که اصل انسانی, عقلانی و حقوقی بر برائت است. تا زمانی که جرم یک شخص در دادگاه صالح (تکرار می کنم, صالح)ثابت نشده, آن فرد بیگناه است. اما در این مورد بخصوص ما با سر به درون حوضچه خالی از حقیقت جمهوری اسلامی شیرجه رفته ایم, و "عدالت" را قربانی "قضاوت" نموده ایم. آبراهام لینکلن می گوید " اگر نمی خواهی در حق تو داوری زودرس شود, درباره دیگران داوری عجولانه مکن".
 
براستی علت این جابجایی خشم (displaced anger) و قضاوت عجولانه و همسوگرایانه با لاریجانی و رئیسی چیست؟ عکس العملی سطحی و موج سواری احساساتی؟  انتقامجویی سیاسی؟ تخلیه عقده و خشم؟ یا میل شدید برای کسب حقیقت؟ یا یک عیب نهادینه شده فرهنگی مبتنی بر قضاوت عجولانه و امتناع اندیشه, آنهم بر اساس یک ادعای ثابت نشده توسط جمهوری اسلامی؟ واقعا بعضی مواقع رفتارهای غیرعقلانی, معیوب و ناصوابی داریم. در عرض چند ثانیه, بدون تعقل و تعمق, از این سو به آن سو می شویم و رفتارهای کاملا متضاد و غیرقابل فهم, که بر پایه عقلانیت و ژرف اندیشی استوار نیستند, از خود بروز می دهیم. دریغا که روشنفکران و نویسندگان و فرهیختگان ما که زمانی خود قربانی بهتان و اتهامات کذب دستگاه قضایی ـ امنیتی جمهوری اسلامی بودند, اکنون آنقدر تحریک پذیر و سوهشمند شده اند, که آنها نیز همانند "عوام الناس" با یک غوره سردی شان می کند و  با یک مویز گرمی.
 
می گویند در حرم امام رضا مردی به دلیل بیماری" بی اختیاری ادراری و فقدان کنترل مثانه"  اختیار ادرار خود را از دست داد و صحن حرم را بطرز وحشتناکی خیس نمود. مردم عادی و  زوار مومن و خشمگین بسوی او هجوم آوردند و او را بقصد کشت زیر مشت و لگد گرفتند. تا اینکه فرجی پیش آمد و مرد با صورتی خیس از مخلوطی از خون و ادرار فریاد برآورد که ای مردم ثانیه ای به من گوش دهید. من چندین ماه است که نتوانستم ذره ای ادرار بکنم؛ همه دکترها و متخصصین جوابم کردند و گفتند که تنها راه علاج, شفاهت از ضامن آهو ثامن‌الحجج است؛ که اینگونه شد. به ناگاه همان مردم خشمگین ادرار او را بعنوان تبرک به سر و صورت خود مالیدند و اورا بر شانه های خود نهاده و صلوات سر دادند که یا غریب الغربا !
 
حال مخالفین ضد آخوندی نظام, چون مهدی خلجی زمانی معمم بوده, بدون طلب سند و مدرک از او انتقام کشی می کنند. سلطنت طلبهای افراطی نیز بخاطر سوالاتی که او از رضا پهلوی پرسیده بود, از او انتقامگیری می کنند. برخی از چپ ها نیز به دلیل اینکه او عضو ارشد مؤسسه‌ی سیاستِ خاور نزدیکِ واشنگتن است از او انتقامجویی می کنند. حسادت و کینه توزی شخصی نیز بی تاثیر نیست. لشکر سایبری امام زمان و عوامل شناخته شده جمهوری اسلامی در فضای مجازی نیز اپوزیسیون را برای "ریختن خون" به همکاری تنگاتنگ و همگرایی تاکتیکی فرا می خوانند. مضحک تر از همه فتوای جشن و سرورگونه علی علیزاده (که در لندن پرچم حزب الله را بر دوش کشید) می باشد, که ادعای جمهوری اسلامی را پیراهن عثمان کرده است و آن را سندی غیرقابل انکار در محکومیت آمریکا و اسرائیل و غرب و  اپوزیسیون می خواند. حقیقتا که کارناوالی از جمع اضداد با دهل و سرنا بر علیه مهدی خلجی به راه افتاده است. موج سواری برخی از شخصیت های اپوزیسیون و همسوئی آنها با دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی, بنا به هر دلیلی که باشد, قابل درک نیست. سوال پرسیدن و طلب توضیحات از مهدی خلجی و مرجان شیخ‌ الاسلامی آل آقا کاملا مشروع و معقول می باشد. اما یکطرفه و چشم بسته ادعای جمهوری اسلامی را پذیرفتن و "قصاص قبل از محاکمه" کردن, نه منطقی است و نه از نظر حقوقی و انسانی راست اندیشانه!  زیرا جرم آنها در هیچ دادگاهی (حتی در  بیدادگاه خود جمهوری اسلامی) هنوز ثابت نشده است. 
 
اقامه‌ دلیل و بحث من در مورد گناهکار یا بیگناه بودن خانم مرجان شیخ‌ الاسلامی آل آقا هرگز نبوده و نیست. و این نوشتار بنده نه در دفاع از ایشان است و نه در دفاع از آقای مهدی خلجی. بلکه دفاع از یک پرنسیب و اصل کلی مبتنی بر برائت انسانها است, مگر آنکه جرم آنها در یک دادگاه صالح ثابت شود. چطور می شود که سیستم قضایی جمهوری اسلامی جنایتکاران و مفسدان و دزدان و اختلاسگران حتی محکوم شده را فقط با حروف اول اسم و نام خانوادگی مثلا "آقای م. ز." معرفی می کند. اما در مورد مرجان شیخ‌ الاسلامی آل آقا, چون بخارج رفته و کشف حجاب کرده و همسر مهدی خلجی شده, با عکس و کارنامه و رزومه و آدرس و دهها به اصطلاح افشاگری دیگر انگشت نمای عالم کرده و عامدانه با تصدیع آزارگرایانه مورد ایذا و اذیت نیابتی قرار می دهد. چرا جمهوری اسلامی صبر نکرد مثل بسیاری از متهمین بعد از محکومیت وی در دادگاه های فرمایشی, وی را معرفی کند. هنوز که حتی رسیدگی به پرونده وی در دادگاه آغاز نشده است, که افراد در اپوزیسیون بدون رعایت اخلاق و انصاف و اصل حقوقی "برائت", برای صدور فتوا از یکدیگر گوی سبقت را می ربایند؟ 
 
بنده نیز مانند هموطنان خواهان افشاگری و طرد مفسدان و مزدوران و اختلاسگران می باشم. اما برای این امر دستور خود را از قوه قضائیه دریافت نمی کنم. و امر را بر برائت می دانم. برای بنده رعایت اصول و پایبندی به آنها در راستای فرهنگ سازی دمکراتیک بسیار مهم تر از محکوم کردم یک "اختلاسگر" در بین هزاران اختلاسگر می باشد. لهذا لازم نیست از حول حلیم "ضد اختلاس بودن" سرتراشیده و قلندروار به داخل دیگ تبلیغات جمهوری اسلامی بیفتیم. براستی چطور می توان بر اساسی ادعای یک چوپان درغگوی شناخته شده (یعنی قوه قضاییه جمهوری اسلامی) که در دروغگویی شهره آفاق است, با شیرجه وارد پروژه ای شد که فقط جمهوری اسلامی می داند چقدر حقیقت دارد. تعجب من از شخصیت ها و هموطنان محترم اما زخم خورده و مخالف نظام است که در عمل به قوه قضاییه جمهوری اسلامی می گویند " از تو به یک اشارت، از ما به سر دویدن". یا بعبارتی "بچرخون تا بچرخیم"!
+15
رأی دهید
-65

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  amirpalang - لندن، انگلستان

  وقاحت تا کجا. این شخصیت ضدفرهنگ و ریاکار که مایه شرمساری همه ماست حالا باید به ما درس حقوق هم بده.جناب نویسنده! بنده بالشخصه از آقای خلجی خوشم نمیاد اونم نه بخاطر رای دادگاه بلکه بخاطر نظرات ابلهانه ایشون که در تلویزیون پخش میشه. همسرشون هم هر خری هستند به خودش مربوطه و زندگی شخصی ایشونه.
  14
  69
  ‌چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۴
  ۳۷
  paksan - ایران، ایران

  قضاوت عجولانه ای نیست. این خانوم همین که در دوره سه رئیس جمهور با سه ژست و سه قیافه رنگ عوض کرده و خودش رو جا کرده در مقامات و بعدشم وارد معامله با مهره های سپاه در پتروشیمی و وزارت نفت شده خودش نشون میده ماجرا چیه. فک کردید مدیران پتروشیمی از تحصیلکرده های این رشته هستند؟ فک کردید اینا که توان همچین کارهایی داشتند بدون هماهنگی با اطلاعاتی ها و سپاه میتونستند کار کنند؟ این خانوم یک مهره فراری سیستم اطلاعاتی رژیم اگر نباشه یک دزد به تمام معناست که تونسته با ایجاد رابطه با این فعال مثلا حقوق بشری به شیوه ای کاملا مکارانه پولهای دزدی رو بدون اینکه جلب توجه کنه از ترکیه و دبی خارج کنه. خلجی یا نقش طعمه رو داشته یا دانسته با اینا همکار شده اینو باید خودش برای مردم روشن کنه.
  3
  86
  ‌چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۶
  ۲۹
  grizzly - برلین، آلمان

  متاسفانه ایرانی ها اینطوری هستند و کاریش هم نمیشه کرد، اینها همون مردمی هستند که وقتی خمینی وعده پول نفت و آب و برق مجانی داد به دنبالش دویدند و عکسش رو در ماه میدیدند و از لای قرآن پشم پیدا میکردند و حالا بعد از چهل سال بچه ها و نوه های همان مردم انقلابی سر هر موضوع ثابت نشده ای زنده باد مرده باد سر میدهند بدون اینکه از عمق مطلب باخبر باشند، برای یک چنین ملتی علم که هیچ تجربه هم کاری صورت نمیده.
  52
  24
  ‌چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۷
  ۲۹
  grizzly - برلین، آلمان
  درضمن من نمیدونم چطوری میشه یک ماه ادرار نکرد! اگر طرف نترکه حتما مثانه اش پلاستیکیه.
  4
  14
  ‌چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۵
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  چرا به این انسانهای شریف تهمت میزنید؟ کی گفته خلجی به 6دوره مجلس و 4دوره هیات دولت بابت بانوی پاکسرشت شیخ السلامی مال آقا ژتون فروخته. خلجی فقط به 5دوره مجلس و 3دوره هیات دولت بابت این خانوم ژتون فروخته. هر ژتون هم فقط 50میلیون دلار آب خورده که جمعا حدود 7میلیارد دلار بوده. یعنی اگه شوهر سوفیا لرن با اون سطح تیپ و قیافه و شخصیت و معروفیت همسرش به کل کره زمین ژتون میفروخت شاید میشد 7میلیارد دلار جمع بشه. این سگ ماده چطوری اینقدر ارزش پیدا کرده بر میگرده به سلیقه این بی شرفهایی که در مملکت ما صاحب پست و حکومت شدن.
  25
  35
  ‌چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵
  ۲۹
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  مهدی خلجی همون حرامزده هست که یک ماه پیش تو همین ایرانیان یوکی. نوشته بود چرا در ایران انقلاب نمی‌شه ؟. و کل مقاله کاملا داشت به مدل نامحسوس ایرانیان رو ناا امید میکرد که هیچ اتفاقی‌ نمیفته. من هیچ شکی ندارم که خلجی و اکبر گنجی همچنان جیره خور رژیم ایران هستن. فقط روش زیرکانه تری دارن .و کارشون همیشه بر این اصل استوار هست که. ( هر حقیقتی رو می‌خوای داغون کنی‌ فقط ازش بد دفاع کن)
  3
  40
  ‌چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۹
  ۵۷
  شاه و شیخ - قم، ایران

  جناب عبدالستار دوشوکی اگر دامنه اندیشه شما بین شک و دوشک در نوسان باشد دلیلی نیست که همه مثل شما باشند!! اول از همه باید گفت گور پدر هرچه شیخ و شخ پرست و حکومت داران سر تاپا دزد و دروغگو و عوامفریب اسلامی. ولی با یک حساب سرانگشتی باید پرسید چرا یک معلم یا یک پرستار یا یک کارگر پس از 35 سال کار و رنچ و مشفت هرگز قادر نشده اند تا یک خانه میلیاردی در ایران داشته باشد ولی این زن طی یک دهه و اندی مثل بوفلمون چندین رنگ عوض کرده و به یکباره به شرکت ها و تجارت های میلیون دلاری رسیده و بعد هم فرار را برقرار ترجیح داده؟؟ التماس تفکر
  2
  27
  ‌چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۲
  ۴۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  تاکتیکی دیگر برای هر چه بیشتر گیج نگهداشتن ایرانیان که کی کیست و چی چیست؟؟؟. بارها گفته ام تنها یک راه باقیست
  1
  22
  ‌چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۸
  ۳۸
  egoiest - لندن، انگلستان

  اگر شما نماینده مردم سیستان هستید که وی به حال اون مردم. بدبختی مردم کردستان یا سیستان فقط به خاطر سیاستهای غلط حکومت مرکزی نیست, بلکه رهبران سیاسی این دو قوم مظلوم نیز در این قضیه سهیمند. آخه مردک یلا قبا, این دوست دوزدتون که ازش حمایت میکنین, چرا نمیاد بگه که خانه ی که درش زندگی میکنه پولش از کجا آماده?چرا نخ سوزان دس گرفتی داری پینه میکنی مادر بزرگ?اگر فکر میکنی که مردم خرند? خر شما و نسل شما هستند که انقلاب کردید و ما و نسلهای بعدی را بیچاره کردید.
  4
  24
  ‌چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۵
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. خخخ. یادمه. همون موقع هم که رسوا نشده بود از من کلی فحش خورد. ای ملت ایران اونایی که مایل به رفتن حکومت جمهوری اسلامی با جمیع عمال مشخص و مخقیشون هستید فقط به ولیعهد اعتماد کنید. حتی اگه باباشو قبول ندارید. حتی اگه سلطنت نمیخواهید. نترسید ضرر نمیکنید. الان به هیچ فردی نمیشه اعتماد کرد. چون کافی رقم میلیون دلار رو ببینه یا تفکرات فاشیستی این حکومت رو داشته باشی تا بشه عامل این حکومت.
  7
  19
  ‌چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۲
  ۶۰
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  آقای عبدالستار دولکی ، این خانم اینهمه پول را از کجاش آورده است که شما میفرمایید مخالفان حکومت زود قضاوت کردند، اولا ما فردگرا نیستیم و کل حکومت مندرآوردی اسلامی آخوندی را محکوم می کنیم هر کسی با هر عنوانی چه مالی چه سیاسی با حکومت آخوندی همکاری کند دشمن ایران و ایرانیست
  2
  25
  ‌چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۵
  نظر شما چیست؟