رابطه جنسی و احساس شرم

ایران اینترنشنال: شرم گاهی رفتار ما را کنترل می‌کند و گاهی اوقات هم ما را از عوامل بیرونی و درونی محافظت کند، با این‌ حال شرم نباید باعث انزجار از خود یا احساس گناه شود. این نکته‌ای است که مایا مزورت (Maïa Mazaurette) نویسنده و تحلیل‌گر روابط جنسی می‌گوید.
 
خجالت نمی‌کشی؟ این جمله‌ای است که خیلی‌ها بعد از اولین تجربه رابطه جنسی به خودشان می‌گویند. شرم به اشکال مختلف و متفاوت نمایان می‌شود: توهین به بدنمان، احساس گناه به‌جای لذت، ترس از تمایل بیشتر به رابطه جنسی و تنبیهِ خود چون تصور می‌کنیم نباید این کار را انجام می‌دادیم.
 
این صدای درونی سبب می‌شود از خواسته‌های مشروعی مانند پذیرش رابطه جنسی، اعتماد‌به‌نفس، آرامش و لذت بردن از فانتزی‌های کوچک چشم‌پوشی کنیم. با این چشم‌پوشی‌ها، از یک رابطه‌ مجاز جنسی چیز زیادی باقی نمی‌ماند، معاشقه به یک سری حرکات بدنی تقلیل پیدا ‌می‌کند و تبدیل می‌شود به امری جزیی، یک‌طرفه، بدون جذابیت و از همه مهم‌تر تحمیلی و ناخواسته. در رابطه‌ای این‌چنینی و بدون عاطفه نمی‌توان انتظار نتایج عاطفی درخشانی داشت.
 
تحمیلی و بدون جذابیت بودن رابطه جنسی معمولا در رابطه زن و مرد نادیده گرفته می‌شود، به این بهانه که فقط همجنس‌گراها باید برای پذیرش عمومی رابطه‌شان بجنگند و رابطه جنسی زن و مرد امری بدیهی است. بله، همجنس‌گراها مسائل خودشان را دارند. اما این دلیل نمی‌شود رابطه جنسی زن و مرد امری ساده و پیش‌پاافتاده باشد. در انتخاب میان سکس خشن و سکس عادی، بعضی آدم‌ها احتیاج دارند از بندهایی که دور خود بسته‌اند بیرون بیایند، مقابل آینه بایستند و به خود بگویند من اجازه دارم که بخواهم به تخت بسته شوم و شلاق بخورم، حتی اگر هرگز در دنیای واقعی چنین کاری را انجام ندهند.
 
شرم بحث‌های دیگری را هم پیش می‌کشد، از جمله این پرسش پیچیده، اما ممکن، چگونه می‌توان گفت «نه»، هنگامی‌که «بله» گفتن غیرممکن است؟ افتادن به دام خودسانسوری نیز از دیگر نتایج شرم است. ما ساکنان جهانی که در آن میلیاردها انسان همچنان درگیر سنت‌ها مذاهب‌اند میان عذاب وجدان، آداب مذهبی، کلیشه‌ها و اسطوره‌های عاشقانه گیر افتاده‌ایم. پدیده‌های جدیدتری مانند پورنوگرافی نیز بر پیچیدگی روابط جنسی افزوده‌ است.
 
تحقیقات روان‌کاوانه می‌گویند شخصی که تحت فشار ذهنی ناشی از احساسی مانند شرم است احتمال دارد تمایلات جنسی‌اش در یک رابطه را از دست بدهد.
 
اما چگونه باید با این مساله روبه‌رو شد؟
پیش از همه، باید بدانیم شرم و نهیب صدای درونی کاملا طبیعی‌اند. اما مهم آن است که صدای درون را بشناسیم و بتوانیم مهارش کنیم. باید بدانید هیچ چیز سزاوار آن نیست که شما را از لذتی که حقتان است محروم کند. یکی از روش‌ها این است که ریشه اضطراب و شرم خود را بشناسید، آن‌ها را بنویسید و تلاش کنید دلایلشان را پیدا کنید.
 
فرض کنید یکی از دوستانتان از فانتزی‌های جنسی‌اش با شما حرف بزند، چه عکس‌العملی نشان می‌دهید؟ احتمالا با‌مهربانی لبخند می‌زنید، نشان می‌دهید برایتان قابل‌درک است یا شاید حتی خنده‌دار باشد. در رابطه جنسی با شریکتان، این شمایید که باید این فانتزی‌ها را بدون شرم بسازید. به‌جای خجالت کشیدن از داشتن فانتزی‌هایی که شاید عادی نباشند، سعی کنید روی بدن خود متمرکز شوید، شرم احساسی است خشن که می‌تواند تمام پیام‌های فیزیکی‌ای را که به بدن می‌رسد از بین ببرد، اما به یاد داشته باشید رابطه جنسی رابطه‌ای است دوطرفه که هر عمل جنسی باید با رضایت کامل دو طرف انجام شود. خاطرجمع شوید آنچه به‌عنوان فانتزی می‌خواهید یا از شما خواسته می‌شود با رضایت کامل باشد.
 
اما باز برگردیم به مساله شرم. پیش از این‌که عذاب وجدان بگیرید، به یاد داشته باشید شرم از رابطه جنسی مساله‌ای اخلاقی نیست. ما با این پتانسیل به دنیا آمده‌ایم که در مسائل مختلف درگیر اخلاقیات، آن‌ هم از نوع غیر‌موجه، باشیم. شما در بسیاری از موارد می‌توانید ریشه راحت نبودنتان را در احساس گناه پیدا کنید، سعی کنید بر آن غلبه کنید. با شریک خود درباره احساستان حرف بزنید، راجع به آن بخوانید و از تجربه‌های هزاران انسانی که در جهان با این مساله دست‌به‌گریبان‌اند استفاده کنید. همچنین از روان‌کاوها و کارشناس‌های روابط جنسی کمک بگیرید.
 
با این‌حال، به خاطر داشته باشید شرم همیشه هم بد نیست، شرم مانند رادار خلق‌و‌خوی ما عمل می‌کند. شرم در رابطه جنسی رفتارمان را کنترل و کمک می‌کند برده تمایلات جنسی خود نباشیم. اما بین شرم از خودمان و شرم از سکس یک قدم فاصله است و ما را در معرض تحقیر، انزجار و گاهی رفتار اشتباه  قرار می‌دهد. از خودتان سوال کنید تا کی باید از خواسته‌هایتان شرمسار باشید؟ شما بزرگسال‌اید و می‌توانید اختیار کارها را در دست بگیرید.
+15
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  scandal - برلین، آلمان
  من که همیشه غصه خور و احساس گناه میکنم و از همه بدتر احساس شرم! ولی یک خوبی که دارم، وقتیکه فقط یکبار اول با خانمی "کار خلاف" کردم، احساس بدی ندارم ولی اگر بیشتر باهم خلافکاری کنیم، باز همان احساس دوباره در وجودم رشد میکند و از همه بدتر خود را خیلی ضعیفه می پندارم که برای "چند ثانیه" خلافکاری، آبروی خود را برده و از غروریم کاسته شود! آیا من بیمار هستم و آیا باید همیشه به دنبال زن جدید باشم و و و
  7
  5
  ‌سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  یا فاطمه زهرا - ونیز، ایتالیا
  [::scandal - برلین، آلمان::]. اگر شما بر طبق روابط و ظوابف اسلامی عمل کنی، احساس شرم که هیچ احساس غرور هم میکنی در حد، این که بازی رفت بود حالا بازی برگشت.
  9
  2
  ‌سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. خیلی بی نزاکتی
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. چرا فکر میکنی این کار خلافه؟
  1
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  scandal - برلین، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. مگر چنین چیزی هم ممکنه!؟ یک شورت در آوردن و با هم خلافکاری کردن که لازم به دستورات ویژه اسلامی نداره! بهرحال، از من پیرمرد دیگه از این حرفها گذشته و کمکی به مرضم نمیکند! من منتظر دستورات "تفکر اسلامی" بودم که از او شوربختانه مدتیست خبری نیست،چرا!؟
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  scandal - برلین، آلمان
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. بخاطر تربیت غلط خانوادگی و فرهنگی، فقط همین!
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  amirpalang - لندن، انگلستان
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. بیا لندن بازی رفت رو نشونت بدم لاقل
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  یا فاطمه زهرا - ونیز، ایتالیا
  [::scandal - برلین، آلمان::]. ممنون از اظهار لطفتون جانم. تفکر متاسفانه از این دنیای فانی حدوداً سه ماه و نیم پیش رخت بست. البته چهار ماه آخرش رو تو هاسبیس بود. روحش شاد و یادش گرامی. ولی جزوه‌هاش رو من دارم. میخوای نیگاه کنم ببینم چیزی توش گیر میاد، کار تو رو رو راه بندازه؟
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. بخاطر فرهنگی که از حکومت ملا به مردم و خانواده ها تلقین میشد و روی همه اثر گذاشته. وگرنه چی بهتر از عشق و عاشقی😎
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. تو هم دنباله روی تفکرت باش همه خوشحال میشن ثواب میبری
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  scandal - برلین، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. حیف شد! علت مرگش چه بود!؟ ولی خدا وکیلی نباید از کمبود "تفکر اسلامی" حرف زد، زیرا ما از اینگونه متفکران اسلامی خیلی زیاد در ایران داریم!
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  یا فاطمه زهرا - ونیز، ایتالیا
  [::scandal - برلین، آلمان::]. بازگشت همه بسوی اوست. اتفاقا لبخند بر لب و در آخرین لحظه اشهد ان علی ولی الله رو زمزمه کرد. دلیلش رو میگن بخاطر شکست و کمبود بوده ولی نوعش رو نمیگن چی بوده. فقط حدس میزنیم.
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. احتمالا مخش شکسته شده بوده با توجه به اشهدی که گفته
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  scandal - برلین، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. بله، همین گونه است پایان زندگی ما! حالا خودش هیچ، زیرا مرگ حق است، ولی چکار میکنند بازمانندگانشان چون "سبکبالم"!؟ بهرحال خدا به همه بویژه به سبکبالم صبر بده و امیدوارم شما جای آن خدا بیامرز را پر کنید تا بچه ها احساس دلتنگی و کمبود نکنند!
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  یا فاطمه زهرا - ونیز، ایتالیا
  [::scandal - برلین، آلمان::]. بله جانم. این پایان زندگی برای کسانی هست که به دستورات ما گوش نکردن و سزاوار سرافرازی نمی‌شوند. این شامل خدابیامرز تفکر نمی‌شود. من هرگز همانند او نخواهم توانست با فصاحت و فضیلت بیانگر مسائل روزمره باشم. چون او تحصیلات حوزوی داشت.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.