رئیس فدراسیون سوارکاری ایران ترکمن‌ها را «پیژامه‌پوش‌های فقیر سرکش معتاد» خواند

در پی انتشار فایل صوتی از مسعود خلیلی، رئیس فدراسیون سوارکاری ایران که در آن ایران ترکمن‌ها را «عشیره پیژامه‌پوش‌های فقیر سرکش معتاد» خواند، سردار آزمون، بازیکن تیم ملی فوتبال ایران که اصلیتی ترکمنی دارد، خواستار متوقف شدن نژادپرستی علیه اقوام ایرانی شد.
 
در فایلی که از خلیلی منتشر شد، او گفت که ترکمن‌ها انحصار ورزش سوارکاری را در اختیار خود گرفته و «سرکش» شده‌اند و او خواستار تشکیل گروهی با هدف شکستن انحصار این «فقیرهای معتاد پیژامه‌پوش» است.
 
او سوارکاری را یک ورزش لوکس معرفی کرد و گفت که رئیس‌فدراسیون سوارکاری دنیا، همسر حاکم دبی و دختر ملک حسین، پادشاه سابق اردن است و مانند «پرنسس‌»ها رفتار می‌کند ولی نمایندگان ایران «یک مشت پیژامه‌پوش فقیر» هستند.
 
رئیس فدراسیون سوارکاری ایران ادعا کرد که ترکمن‌ها به «عشیره سرکش» تبدیل شده‌اند و ترکمن‌ها یا به گفته او «بچه ترکمنی که تا دیروز 5 میلیون تومن پول نداشته» عایدات سرمایه‌گذاری در زمینه اسب سواری را به جای آنکه صرف ارسال فرزندانشان به دانشگاه کنند، صرف اعتیاد و قماربازی می‌کنند.
 
انتشار این فایل صوتی واکنش‌های انتقادی زیادی در پی داشت. سردار آزمون، مهاجم تیم ملی فوتبال ایران با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود، با تاکید بر اینکه « مردم ما با عشق کنار افغان ها فارس ها ترک ها و بلوچ ها زندگی میکنن »، نوشت: «حرفای نژادپرستانه ی شما در باره ی ترکمن ها نه تنها قلبمون رو درد اورد بلکه دیگر حتی طاقت شنیدن اسمتون رو هم نداریم ، واقعا از رسانه ها ناراحتم چطور ما تو کشوری داریم زندگی میکنیم دینمون اسلام هست و ادعای مسلمان بودن را داریم ولی هر‌ روز شاهد توهین و هزارتا رفتار های نژاد پرستانه رو میبینیم که هیچ واکنشی نشان نمیدین.»
 
خبرگزاری ایلنا هم گزارش کرد که شهرام غراوی نماینده مردم شرق استان گلستان در مجلس ایران در خصوص اظهارات توهین آمیز اخیر رئیس فدراسیون اسبدوانی کشور در مورد ترکمن ها، شدیدا واکنش نشان داد و تاکید کرد مصرانه موضوع را پیگیری می‌کند. غروی در این خصوص گفته: «بنده فایل صوتی خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری کشور را شنیدم که حاوی الفاظ و کلمات توهین آمیزی بود که شایسته یک نفر مسئول در نظام مقدس جمهوری اسلامی در شرایط کنونی نبود. این امر موجب رنجش خاطر بخش عظیمی از مردم استان به ویژه مردمان شریف ترکمن صحرا که سهم بزرگی در صنعت پرورش اسب دارند. آقای خلیلی ضمن عذرخواهی برای تنویر افکار عمومی توضیخ بدهید که چرا این مسایل عنوان شده و بنده هم مصرانه پیگیر این قضیه خواهم بود.»
+13
رأی دهید
-62

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  hamid swed - مالمو، سوئد

  شعور چیزیه که در هیچ یک از سران جهل و جنون وجود نداره!!!!! فقیر سرکش خود بدبختشون هستن که حالا افتادن رو مال مردم دارن همه چی رو غارت میکنن, یه ذره ادب , یه ذره سواد هم ندارن!!!!!
  7
  70
  یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۵
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  قابل توجه کاربر گرامی hesam rigi که مخالف این نظرم بود که ایرانی ها "ندانسته" یکی از فاشیست ترین افکار و ایدلوژی را در سر می‌پرورانند، که ایشان پذیرای این "پدیده" فرهنگی که در دوران ج. ا. ایران شدت گرفته نیستند!
  10
  30
  یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۲
  ۴۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  عراقیزاده ها تحریک ترکمنهای باصفا رو هم شرووع کردن در راستای متلاشی کردن ایران؟. تعجب نکنین اگه یک مسیول دیگه نظام مقدس دروازه توالتشو باز کنه و خبرهای ترق و تروق از شمال شرقی ایران هم بیاد
  8
  41
  یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷
  ۴۰
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان
  امروز فرهنگ ایران و ایرانی پر ا ز نفرت توهین و تمسخر و عقده و نژادپرستی است فردا این عقده ها با اسحله و جنگ و ویرانی در مقابل هم قرار خواهند گرفت. فارسها با این فرهنگ نژادپرستشان دارند ایران به نابودی می کشند .
  13
  28
  یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
  ۳۶
  رقص پرواز - پراگ، چک

  تعارف نکنید و حرف دلتان را صریح بزنید، انحصار سوارکاری را از مردم ترکمن بگیرید و بدهید به "نوه امام" که از جیب مردم ایران، مالک چندین اسب ترکمن هستند، تا ایران هم یک نماینده باکلاسی داشته باشد که چون «شاهزاده»ها رفتار کند! «یک مشت پیژامه‌پوش گدای معتاد» هم دقیقا توصیف زیبایی از رهبر و نوچه هایش می باشد! التماس تفکر و کمی شعور!
  6
  40
  یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
  ۴۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  چند تا ژنده پوش برای هنر تربیت اسب یه درامد به تناسب قیمتها دارن!. مگه میشه؟؟. سوارکاری ورزش لوکس و اشرافزاده هاست و اجدادزاده های اقای مسعود خلیلی عراقیزاده شیک و لوکس باید بخورن
  5
  27
  یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲
  ۳۸
  ENSAN-ZAMIN - تبریز، ایران
  فارسهای نژادپرست قبول کنید هیچی از دموکراسی و رعایت حقوق انسانها نمیدانید. با این طرز فکر سرنوشت محتومتان نابودی است کودنهای ابله.
  0
  14
  یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۰
  ۳۹
  behran - کردستان، ایران
  ادب و احترام من، نثار مردم پاک نهاد ترکمن باد!
  0
  6
  ‌سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷
  نظر شما چیست؟