کارل لاگرفلد، طراح بزرگ مد درگذشت

کارل لاگرفلد (۲۰۱۹-۱۹۳۳) کارل لاگرفلد، طراح سرشناس مد در ۸۵ سالگی در پاریس درگذشت. این طراح آلمانی علاوه بر داشتن مارک خود، برای مزون‌های مشهوری چون شانل، کلوئه و فندی نیز طراحی می‌کرد.
 
لاگرفلد از سال ۱۹۸۳ مدیر طراحی مزون فرانسوی شانل و و از سال ۱۹۶۵ مدیر طراحی فندی بود که عمدتا کیف و کفش پوست و چرم تولید می‎کرد.
 
با این حال او مانند بسیاری از طراحان مزون‎های مشهور مارک خود را نیز داشت که در جهان مد بسیار شناخته شده بود.
 
او در سال‌های اخیر بیشتر مواقع با عینک آفتابی سیاه، پیراهن‌هایی با یقه‌های دراز و تیز و کت و شلوار و کراوات سیاه در انظار عمومی ظاهر می‎شد.
 
لاگرفلد چندی پیش به عنوان مدیر طراحی شانل اعلام کرد که این مزون استفاده از پوست حیوانات کمیابی مانند مار، تمساح، بزمجه و سفره ماهی را متوقف می‌کند.
 
آقای لاگرفلد درباره این تصمیم گفت: "این کار را کردیم چون احساس عمومی این گونه بود ولی احساس عمومی این کار را به ما تحمیل نکرد. ضمن این که باید بگویم شانل چندان از خز استفاده نمی‌کند که ما بخواهیم کار را با آن شروع کنیم."
 
او هفته‌ها بیمار بود و در چندین هفته مد که در شهرهای مختلف برگزار شد حضور نیافت.
کارل لاگرفلد طراح مزون شانل بعد از نمایش با یکی از مدل‌ها عکس گرفت کارل اوتو لاگرفلت در سال ۱۹۳۳ در هامبورگ و در آلمان در آستانه قدرت گرفتن هیتلر به دنیا آمد و وقتی وارد صنعت مد شد، نام خانوادگی‌اش را برای آنکه "تجاری‌تر" باشد به لاگرفلد تغییر داد.
 
در نوجوانی به پاریس مهاجرت کرد و دستیار پیر بالمن، طراح سرشناس فرانسوی شد و چندی بعد همکاری‌اش را با مزون‌های ژان پاتو، فندی و کلوئه آغاز کرد.
 
یک دهه پس از آنکه کوکو شانل درگذشت، در سال ۱۹۸۳ به عنوان مدیر طراحی کارش را با مزون شانل آغاز کرد که تا پایان عمر ادامه داد. او یک سال بعد طرح‌هایش را با مارک خودش نیز وارد بازار کرد.
 
کارل لاگرفلد علاوه بر طراحی مد، عکاسی و نقاشی هم می کرد و کاریکاتور هم می‌کشید.
لاگرفلد در سال‌های اخیر بیشتر مواقع با عینک آفتابی سیاه، پیراهن‌هایی با یقه‌های بلند و تیز، کت و شلوار و کراوات سیاه دیده می‎شد.
 
او یک بار درباره شکل ظاهری خود که به نوعی به امضای او تبدیل شده بود، گفت: "یک کاریکاتور از خودم را دوست دارم و این (تیپ) را دوست دارم. برای من تمام طول سال کارناوال ونیز است."
 
دو سال پیش مزون شانل در هاوانا، پایتخت کوبا یک نمایش مد برگزار کرد. این اولین بار بعد از انقلاب کمونیستی این کشور در ۱۹۵۹بود که کوبا میزبان چنین مراسمی می‌شد.
 
بسیاری از افراد سرشناس، از جمله ستارگان هالیوود برای تماشای نمایش مد شانل به کوبا سفر کردند.
کارل لاگرفلد گفته بود که برای طراحی مجموعه این فصل، از غنای فرهنگی کوبا الهام گرفته است.
 بلوار پرادو در شهر هاوانا که هر دو طرف آن درخت‌های سرسبز است، تبدیل به کت‌واک شد و مدل‌ها یکی پس از دیگری روی آن می‌خرامیدند
+18
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟