یک دانشمند سوئدی از چوب بنزین ساخت

رادیو فردا : همان‌طور که می‌دانیم، نفت از به هم فشرده شدن لایه‌های عظیمی از ته‌نشین‌های لاشه‌های گیاهی و جانوری به‌وجود آمده که میلیون‌ها سال پیش روی هم انباشته شده بودند.
 
این روند به طور عمده از آن سال‌های دور تا به‌حال متوقف شده اما اکنون ممکن است در این وضع تغییری به‌وجود بیاید.
 
روز چهارشنبه خبر رسید که کریستیان هولته‌برگ، مهندس شیمی از دانشگاه لوند سوئد، موفق شده از ریشه و شاخه درختان نفت تولید کند.
 
او به خبرگزاری رویترز گفت: «ما در اصل براده‌ها و بقایای چوبی را که هنگام تولید کاغذ و خمیر چوب اضافه می‌ماند برای این کار استفاده می‌کنیم.»
 
کریستیان هولته‌برگ توضیح می‌دهد که او موفق شده از این مواد یک شیره سیاه‌رنگ بگیرد که پس از پالودن به بنزین خودرو تبدیل شده است.
 
به گفته این مهندس شیمی، بنزین چوب بر سوخت‌های زیستی دیگر مانند اتانول ارجحیت دارد زیرا برای نمونه مواد اولیه اتانول را می‌شود به‌جای تولید سوخت برای خوراک دام استفاده کرد.
 
آقای هولته‌برگ امیدوار است بتواند بنزین جنگلی خود را از سال ۲۰۲۱ در جایگاه‌های سوخت در سوئد ارائه کند. به گفته او، این سوخت می‌تواند به همراه دیگر سوخت‌های پاک به کلیت قطع وابستگی به سوخت‌های ناپاک فسیلی یاری برساند.
+37
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  ارژن پارت - شیراز، ایران
  الان است که عده ای مسلمان [متوحش احمق ] میروند و ان را در قران پیدا میکنند !! همین چندی پیش دولت عربستان تعدادی دانشمند [به ظاهر ساینتیفیک و دانشمند] استخدام کرده بود تا پیشرفتها و اکتشافات علمی را در قران پیدا کنند !!!
  4
  21
  یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۶
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  نه تنها امیدارم بلکه یقین دارم که این کشف ایشان که هنوز همانند دانشمندان عصر حجر فکر میکنه، عملی نشه، زیرا ما در عصری زندگی میکنیم که نه تنها از نور خورشید بلکه از هوا هم میتوان سوخت تهیه کرد. درختان را نابود کنیم که مثلا با آن سوخت ماشین تهیه کنیم 😱
  3
  13
  یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۵
  ۴۱
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن
  اختراعش خوب است ولی بنظرم اگر بجای درختان از مواد ارگانیک آشغال های روزانه که انسانها دور میندازند استفاده شود بهتر است. هم آلودگی آشغال ها کم میشه و هم چیزی از آن بدست میایه که جایگزین سوخت های فعلی شود. در عصریکه ما زندگی میکنیم آشغال و مواد زایدی که از مصرف کردن مواد غذایی توسط انسان ها بوجود میاید به یکی از بزرگترین مشکلات بشریت مبدل شده، هر کشور حتی کشور های پیشرفته از مدیریت آن کم و بیش عاجز مانده اند. درژاپن شما باید 4 دلار برای هر10 عدد کیسه پلاستیکی که مخصوص آشغال های ارگانیک است پول بدهید، اجازه ندارید آشغال ها را در کیسه های رنگه و گوناگون بیندازید چون از این راه برای مدیریت آشغال ها پول میسازند و هم هر سال 200 دلار بابت تمیز کاری باید بپردازید. آشغال های ارگانیک را بعدا تصفیه کرده و به کود های گوناگون تبدیل کرده در فروشگاه هامیفروشند ، از آن میتوان برای رشد گلها، سبزیجات و میوه جات استفاده کرد. در کشور های دیگر آسیایی اگر بروید از این همه کثافت و آشغال در همه جا فراری میشوید، محیط زیست را بشدت آلوده ساخته اند. کوه های بزرگ آشغال در فلیپین بوجود آمده.
  0
  5
  یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۹
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  این که چیزی نیست. در ایران ملاها از انسان پهن درست میکنند
  0
  9
  یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۳
  ۶۰
  zavareh - رودسر، ایران
  آنوقت پس از گذشت ۱۴۰۰ سال هنوز هم که هنوز است مسلمانان جهان با هم بر سر ورود به مستراح با پای چپ یا با پای راست بحث و مجادله دارند و آخوندهای دین فروشش توضیح المسائل می نویسند.
  0
  10
  یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۸
  نظر شما چیست؟