موضع‌گیری چین علیه دانشمندی که مدعی 'اصلاح ژنتیکی' نوزادان است

پژوهش‌گر چینی ماه نوامبر از اقداماتش برای 'اصلاح ژنتیکی' دو نوزاد خبر داد ولی از ارائه برخی جزئیات طفره رفت. چین می‌گوید دانشمندی که ادعا می‌کند نخستین 'اصلاح ژنتیکی' را روی چند نوزاد اعمال کرده، اقدام غیرقانونی کرده است.
 
رسانه‌های چین می‌گویند دولت این کشور گفته که این فرد صرفا در پی شهرت و ثروت بوده است.
 
هو جیان‌کوآ مدعی است که ژن‌های دو نوزاد دختر دوقلو را طوری تغییر داده که آنها نتوانند ویروس اچ‌آی‌وی بگیرند و نتوانند به بیماری ایدز مبتلا شوند.
 
این ادعا شک و تردید و در مواردی خشم منتقدان را برانگیخته است.
 
بازپرس‌های پرونده می‌گویند این پژوهش‌گر سر خود عمل کرده و اوراق بررسی اخلاقی اقداماتش را جعل کرده بوده است. به گفته آنها ممکن است این دانشمند با مجازات سنگینی روبه‌رو شود.
 
گزارش شده است که آقای هو الآن در حبس خانگی است.
 
او از کارهای خود دفاع کرده است.
 
این پژوهش‌گر در ماه نوامبر در یک همایش علمی مربوط به ژنتیک در هنگ‌کنگ گفت که به کارهایش در اصلاح ژن بشر "افتخار می‌کند".
 
این کار در اغلب کشورها از جمله چین ممنوع است.
 
دانشمند چینی دو ماه پیش اعلام کرد او در ژن‌های خواهران دوقلوی لولو و نانا که تازه به دنیا آمده‌اند، تغییراتی داده بود تا ویروس آچ‌آی‌وی از پدر و مادر به این فرزندان منتقل نشود.
 
این اظهارنظر انتقاد صدها دانشمند را در چین و دیگر کشورهای جهان بر انگیخت که گفتند هرگونه تغییر در ژن جنین بشر به منظور تغییر در مسیر تولیدمثل، غیراخلاقی است.
 
ادعاهای آقای هو هنوز راستی‌آزمایی نشده است اما بازپرس‌ها روز دوشنبه تایید کردند که فعالیت‌های او به به‌دنیاآمدن این دوقلوها منجر شده است و این‌که یک زن دیگر هم که زیر نظر او بوده، الآن باردار است.
 
این دکتر خودش بودجه کارهایش را تامین کرده است. بازپرس‌ها می‌گویند عمدا این کار را کرده بوده است تا از نظارت دور بماند.
 
ادعا شده که او فناوری‌ای را به کار برده است که معلوم نیست برای اصلاح ژنتیکی در جنین بشر، امنیت کافی داشته باشد.
 
بازپرس‌ها تایید کرده‌اند که این استاد دانشگاه ۸ زوج را در این آزمایش آورده بود که دو مورد بارداری در آنها بوده است.
 
این پژوهش‌گر در همایش علمی دانشگاه هنگ‌کنگ گفته بود دوقلوهایی که با این تغییرات ژنتیکی زیر نظر او به دنیا آمده‌اند، تا ۱۸ سال آینده زیر نظر نگه می‌دارد.
 
او هم‌چنین گفت که مطالعاتش را برای بررسی نزد یک نشریه علمی ثبت کرده است اما نام این نشریه را نگفت.
 
او هم‌چنین از ارائه جزئیات دیگری طفره رفت؛ از جمله درباره نام "برخی کارشناسان" که او گفته است فعالیت‌هایش را بررسی کرده‌اند و نظر داده‌اند.
+5
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟