بیل زدن بلدی آقای عطریانفر؟

محمد عطریانفرمحمدرضا یزدان‌پناه - دماوند : می‌گویند که اگر بیل زدن بلدی، اول باغچه خودت را بیل بزن!
 
حکایت محمد عطریانفر، آدمکش سپاه در سال‌های نخست انقلاب، اصلاح‌طلب سابق و تواب کنونی است که به روزنامه ایران گفته: «اگر رضا پهلوی واقعا به جمهوریت قائل است و رأی مردم را برای مردم به رسمیت می‌شناسد، باید کسوت شاهزادگی را از تنش بیرون بیاورد و بیاید اینجا. به طور حتم کسی هم با او کاری ندارد زیرا شخص او دستش به خون کسی آغشته نشده بود و آن پدرش بود که باید پاسخگو مى‌بود. او می‌تواند بیاید حزب تشکیل بدهد، فعالیت کند و در یک فعالیت مردم‌سالارانه اگر توانست به قدرت برسد.»
 
شوخی بامزه‌ای است البته! آدم فکر می‌کند که منظور عطریانفر از «اینجا»، جایی مانند سوییس، سوئد، نروژ و امثالهم است. اما کمی که به این شوخی بامزه خندیدیم، یکهو چهره احمد خاتمی و قاضی صلواتی و پورمحمدی و بقیه می‌آید جلوی چشم و آدم یادش می‌افتد که منظور از «اینجا» کجاست.
 
بیان این سخنان از جانب محمد عطریانفر نشان می‌دهد که او همچنان در نقشی که ایفای آن را از زمان دادگاه‌های دسته‌جمعی دوران جنبش سبز آغاز کرد، فرو رفته است.
 
در آن دادگاه‌ها شرایط طوری بود که هر کس بسته به مقاومتش، یک توبه‌نامه می‌خواند و بعدش هم یکی دو مصاحبه تلویزیونی و رسانه‌ای انجام می‌داد و خودش را خلاص می‌کرد.
 
اما عطریانفر از معدود پدیده‌های آن دوران بود که تا ماه‌ها پس از انتخابات به خبرگزاری‌های سپاه و... می‌رفت و همقطاران و دوستان خودش در جناح به اصطلاح اصلاح‌طلب را جاسوس و نفوذی و عامل خارجی و... معرفی می‌کرد.
 
چنین فردی، حالا، به رضا پهلوی اطمینان می‌دهد اگر به ایران برگردد، هیچ خطری تهدیدش نمی‌کند، می‌تواند حزب تشکیل بدهد و آزادانه فعالیت سیاسی کند.
 
آقای عطریانفر! تو اگر اینکاره‌ای، «نخست‌وزیر امام»، «رئیس مجلس امام» و «فرزند فاضل امام» را از حصر و ممنوع‌التصویری نجات بده، تضمین فعالیت سیاسی پسر شاه در جمهوری اسلامی پیشکش!
+116
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن

  اقا ما هم خیلی خندیدم که این اقا ببخشید شیاد عطریانفرادم کش افراد وطن پرست مزخرفی گفت که مرغ پخته هم خندش میگیره بقیه ماجرا رو همه میدونن گفتن نداره
  0
  45
  دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  هرکی توایران کاره ای هست دستش هم تو پیاله آخونداست
  6
  43
  دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
  ۵۰
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  در این مثل معروف اصلا کلمه باغچه نیست . ومثل اینجوریه اگر تو بیل زنی برو دم .. خودت را بیل بزن و در واقع این بر میگردد به یک واقع که دونفر داشتند زمین را بیل میزدند یکی از اونها بجای بیل زدن منطقه خود هی به دیگری می گفت اونجا بیل بزن اینور را بیل بزن وقافل شده بود از اینکه سمت خودش را بیل بزند طرف ناراحت میشه میگه تو اگر خوب بلدی بیل بزنی در ..ت خودت را بیل بزن که ندیدی
  0
  19
  دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۸
  ۳۰
  مساوات - مساوات، ایتالیا
  کاری ندارم به چرندیات عطریانفر همه میدونند این بیچاره قاطی کرده ولی نویسنده محمد یزدان پناه که در دماوند زندگی میکنه انگار که سالها خودش در سوئد و نروژ سوییس زندگی کرده من سی ساله که در اروپا زندگی میکنم یک بار حدود 27 سال پیش سر کلاس با معلم سر این قضیه که چرا نروژ به آمریکا و انگلیس اینقدر وابسته است بحث کردم از همون ماه حقوق من واسه سه ماه قطع شد بعد از کارشکنی ها اونوقت حتی یک کرون هم بابت اون سه ماه به من ندادند، هنوز هم خط قرمز هایی وجود داره که شما اگر زیاد درموردش صحبت کنی از جمله محیط زیست و باندبازی های حزبی شروع میکنند به کارشکنی در کارهات.
  11
  5
  دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  یعنی با این حرفت یه جوری عطریان کردی که بوی گند عطریانت تا اونوره دنیا هم داره میره . نمیدونم شایدم قرصاش دیر شده توهم ورش داشته فکر کرده الان تو سویئس داره قدم میزنه
  0
  16
  دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۷
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  همیشه رسم بر این بود به کور میگفتند عین علی و به کچل میگفتند زلف علی و بادم قطال بی رحم میگفتند وجدانی و بادم سیاه برزنگی هم میگفتند بلوری. حالا باین فرد که بوی گند از سر و کله ان فوران میزند اسم ان هم عطریانفر. اخه این مامورین اداره ثبت احوال ما هم خیلی در کار شان حرف داشتند. مردک بو گندو اسمش عطریانفر است
  0
  15
  دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۶
  نظر شما چیست؟