شاهزاده رضا پهلوی: من فراخوان‌های بدون پشتوانه را سودمند نمی‌دانم/ با شبکه‌های صنفی و مدنی در تماس مستمر هستم

- من فراخوان‌های بدون پشتوانه و برنامه‌ را سودمند نمی‌دانم و برعکس فکر می‌کنم این نوع فراخوان‌ها که معمولاً مرجع مشخص و قابل اطمینانی هم ندارند، غیرمسئولانه و زیانبار است.
- من با شبکه‌های صنفی و مدنی در تماس مستمر هستم و پیشرفت مبارزات‌شان را از نزدیک پیگیری می‌کنم. معتقدم که نباید میوه را زودتر از زمانش چید. باید شکیبایی داشت و اجازه داد که مقدمات و پیش‌نیازهای اعتراضات بزرگتر فراهم شود. اینها خشت‌هایی است که با چیده شدن روی هم، دستگاه سرکوب این فرقه تبهکار را ضعیف‌تر و خسته‌تر، و شبکه‌های مبارزان داخل را متشکل‌تر و قوی‌تر می‌کند.

کیهان لندن: در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، جامعه ایران پس از یک سال اعتراضات گسترده و مداوم در تب و تاب و التهاب و انتظار است. اعتراضات مردم با مطالبات برحق و متنوع در گوشه و کنار کشور به اشکال مدنی و مسالمت‌آمیز ادامه دارد. در این میان فراخوان‌های مختلفی به ویژه در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که  مخاطبان می‌خواهند بدانند آیا مورد حمایت چهره‌های مورد اعتماد آنها هستند یا نه. در همین زمینه گفتگوی کوتاهی با شاهزاده رضا پهلوی داشتیم.
 
– شاهزاده رضا پهلوی، این روزها در شبکه‌های اجتماعی فراخوان‌های مختلفی برای تجمع اعتراضی در دی‌ماه منتشر شده و بسیاری منتظرند تا نظر شما را درباره این فراخوان‌ها بدانند. احتمالاً خود شما هم با سوال‌هایی در این خصوص مواجه شده‌اید. آیا شما از این فراخوان‌ها حمایت می‌کنید؟
 
– همانطور که پیش از این بارها در مصاحبه‌های مختلف گفته‌ام، هدایت میدانی اعتراضات بر عهده تشکل‌هایی است که در داخل ایران و در بطن اعتراضات حضور دارند. اگر شما به اعتراضات مختلف و متعدد همین هفته‌های گذشته نگاه کنید، متوجه می‌شوید که از کارگران و کشاورزان و معلمان و دانشجویان تا بازنشستگان و مالباختگان و کامیونداران و بازاریان، هر کدام، شبکه‌ها و شوراها و سندیکاهای خود را دارند و در یک تصمیم‌گیری جمعی، فراخوان می‌دهند و زمان و مکان اعتراضات و تجمعات خود را تعیین و مدیریت می‌کنند. من هم تا به امروز به شکل‌های مختلف حمایت خودم را از آنها نشان داده‌ام.
 
اما در عین حال، من فراخوان‌های بدون پشتوانه و برنامه‌ را سودمند نمی‌دانم و برعکس فکر می‌کنم این نوع فراخوان‌ها که معمولاً مرجع مشخص و قابل اطمینانی هم ندارند، غیرمسئولانه و زیانبار است. شما نگاه کنید که در هر سرکوبِ پس از فراخوان بی‌برنامه، بخشی از دلیرترین نیروهای میدانی خط‌شکن، دستگیر یا متواری می‌شوند و هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد تا شبکه‌های برانداز، خود را بازسازی کنند. از این رو، حتی می‌توان تصور کرد که خود رژیم از فراخوان‌های گاه و بی‌گاه و بدون برنامه‌ استقبال هم می‌کند.
 
-پس اگر درست متوجه شده باشم، شما فقط از فراخوان‌هایی برنامه‌ریزی‌شده با مرجع مشخص در داخل کشور حمایت می‌کنید؟
 
-همینطور است. در شرایطی که احزاب سیاسی آزاد و فراگیر در جامعه وجود ندارد، بار مبارزه به دوش سندیکاها و جنبش‌های مدنی داخل کشور است و ما ماه‌هاست که شاهد فداکاری و از خودگذشتگی آنها هستیم. این نوع اعتراضات حق‌طلبانه در هفته‌ها و روزهای گذشته در اهواز و اصفهان و تهران و شهرهای دیگر رخ داده و روز به ‌روز هم بیشتر خواهد شد. من با شبکه‌های صنفی و مدنی در تماس مستمر هستم و پیشرفت مبارزات‌شان را از نزدیک پیگیری می‌کنم. معتقدم که نباید میوه را زودتر از زمانش چید. باید شکیبایی داشت و اجازه داد که مقدمات و پیش‌نیازهای اعتراضات بزرگتر فراهم شود. اینها خشت‌هایی است که با چیده شدن روی هم، دستگاه سرکوب این فرقه تبهکار را ضعیف‌تر و خسته‌تر، و شبکه‌های مبارزان داخل را متشکل‌تر و قوی‌تر می‌کند. راه و روش صحیح مبارزه در شرایط فعلی چنین است. مطمئن باشید که در زمان مناسب، همه این رودهای جدا بهم خواهند پیوست و تبدیل به سیل خروشان و میلیونی مردم خواهند شد و پیروزی نهایی را رقم خواهند زد.
منبع: کیهان لندن
+131
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  rood120 - منچستر، انگلستان

  الان ساندیس خورها ی رژیم فاسد اسلامی با دیدن این به سوزش می افتند و آب یخ لازم ، بسیجی های بی خاصیت هم می دانند اگر رژیم عوض شود دیگر از جیره خواری خبری نیست و باید با بیل و کلنگ سر چهارراه ها ایستاده و دنبال عمله گری و آخوندها هم در پیاده‌رو روضه‌خوانی و گدایی خوب معلوم هست که بالا و پایین بپرند ولی روزهای آخر هست بی خاصیت ها 😉😉😉
  11
  118
  شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  دماغ بازم زر زد
  99
  7
  شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  اوج منطق و زیبایی در گفتار و کلام٫ درایت بینظیر و شاعرانه یک انسان کامل٫ جذابیت خارقالعاده و الهامدهنده در ابراز پیام پیامبرگونه و ملکوتی یک جبراییل زمان همچون یک شکوفایی در یک شب تاریک!. همه این صفات فوق انسانی را میتوان دید در کامنت دندانشکن برادرمان فدای اقا
  8
  24
  شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  فدای اغا یا باور عمیق جفتشون از یک المنت
  7
  22
  شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۹
  ۵۴
  هانی سیاه - استکهلم، سوئد

  سلام به هموطنان عزیزم. بادرود به رضا پهلوی و به امید روزی که هموطنانم در ایران آزاد دور هم به خوشی زندگی کنند.
  4
  29
  شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  آفرین ولیعهد. کاملا درست میگی.
  8
  24
  شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. فعلا که بوی سوزش شما به هواست.
  7
  28
  شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۱
  ۶۰
  hamid swed - مالمو، سوئد
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. پاچه خوار آغا, اولا یه مدت نبودی گفتیم شاید خدارو شکر به لقاالله پیوستی!!!! ولی شماها .. جونتر از این چیزهائید,دومآخودمونیم زرهای این دماغ چه آتیشی به تمبون شما میندازه ها!!!!!!
  6
  24
  شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۷
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  باور چه شده ؟ انگار کار خیلی‌ خراب است. نوچه‌ها را دیگر به صحنه نمی‌‌فرستی. خودت شخصا به صحنه مبارزه آمدی.ولی‌ باز هم تکرار سخن خودت "زر " زدی. چه زری .که خودت هم درک نکردی. غرض از مزاحمت. دماغ گنده چیز بدی نیست.آلمانی‌ می‌‌گوید.Wie die Nase eines Mannes, so sein Johannes می‌‌دانم فارسی درک نمی‌‌کنی‌ ولی‌ تلاش می‌‌کنم. هر چه دماغ یک مرد بزرگتر . یوهانس این مرد بزرگتر. یوهانس به آلمانی‌ که دیگر لازم به ترجمه نیست،.اونکه مثل شما بینی‌ کوچک دارد. می‌‌رود مکتب قرهان. این آقا پهلوی احتیاج شدید به دماغ بزرگ دارد. دنیا را چه دیدی؟ ممکن است جای پدر بزرگش را بگیرد. اون یک دماغ گنده داشت. آخوند بود. که با دیدن دماغش از ترس غش می‌‌کرد،
  4
  19
  شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۰
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. اخه جوجه ....، چی ور ور میکنی؟ نه که اون خامنه ای .... جورج کلونیه؟ جیگر طلا! زیاد نمیخواد بالا پایین بپری. واسه خیلی جاهات خوب نیست.
  2
  8
  یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۴
  ۱۰۳
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  تعطیلات کریسمس و سال نو تموم شد و باور و راهبه و عمیق و تفکر هم پیداشون شد دوباره!! تام٢٨ کجاست؟ خبرى نیست ازش؟
  1
  7
  یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۴
  ۱۰۳
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  تو این چهل سال اینهمه خشت رو هم گذاشتیم که الان باید دیوار چین ساخته باشیم!! پس وقتش کى میتونه باشه؟ وقتى آخرین ذره اعتبار و آبرومون هم تو دنیا رفت؟ وقتى سن فحشا به زیر ده سال رسید؟ یا وقتى ارزش پول ملى با پهن گاو برابر شد؟؟ شاهزاده منتظر یه حرکت خودجوش هستن که مردم همینطور یهوى بریزن تو خیابون و کشته بدن و رژیم رو سرنگون کنن، بعد دعوت کنن از ایشون که تشریف بیارید همه چى آماده اس؟؟ الان تنور داغه و وقت مبارزه اس نه وقت وعده و وعید! الان وقت اونه که خشت هایى رو که رو هم گذاشتیم رو مثل دیوار خراب کنیم رو سر حکومت. این همه پرسى که شاهزاده وعده اش رو میده کى و کجا باید انجام بشه؟ این حرکت خودجوش رهبر میخواد، سال ٨٨ مخالفت ها رهبر داشت و دیدیم چى شد و بکید، امروز مردم احتیاج به یه رهبر دارن که پشت سرش حرکت کنن نه از پشت تریبون به سخنرانى هاش گوش کنن، اینکارا رو چهل ساله که داریم میکنیم و هیچ نتیجه اى ندیدیم و چهل سال دیگه هم میگذره، بهترین حالت ممکن، یا ونزولا میشیم یا سوریه و عراق!!
  3
  4
  یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۹
  نظر شما چیست؟