باز هم «حاج قاسم» و «حاج محسن» در یک جبهه: عملیات فریب!

محسن رضایی و قاسم سلیمانی در دوران جنگ- برای خیلی‎ها باور کردنی نبود بشنوند که پرتلفات‎ترین عملیات ایران در هشت سال جنگ فقط تاکتیکی و برای فریب ارتش صدام حسین بوده است! آنها به ویژه خانواده‌های کشته‌شدگان و معلولان جنگ از خود می‌پرسند هزاران کشته و زخمی و مفقود فقط برای فریب؟! واقعا چه کسی در این میان فریب خورده است؟!
- محسن رضایی و قاسم سلیمانی این بار در «عملیات فریب» در جبهه‌ی تبلیغاتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی حاضر شدند تا به توجیه کشتار جوانان کشور در عملیات‌های ناموفق و لورفته‌ی جنگ هشت‌ ساله بپردازند.
کیهان لندن: توییت‎های محسن رضایی در مورد عملیات «کربلای پنج» در سالگرد انجام آن یعنی، سوم دی‎ماه سال ۱۳۶۵، کار دستش داد چنانکه از یکسو افکار عمومی و خانواده شهدا یقه او را گرفتند و از سوی دیگر برخی فرماندهان جنگ.
 
شاید «حاج محسن» که آن روزها در خط مقدم جبهه برای خود برو و بیایی داشت فکر نمی‎کرد اگر توییت کند که کربلای چهار عملیات «فریب» دشمن بود چه غوغایی به پا خواهد شد. برای خیلی‎ها باور کردنی نبود بشنوند که پرتلفات‎ترین عملیات ایران در هشت سال جنگ فقط تاکتیکی و برای فریب ارتش صدام حسین بوده است! آنها به ویژه خانواده‌های کشته‌شدگان و معلولان جنگ از خود می‌پرسند هزاران کشته و زخمی و مفقود فقط برای فریب؟! واقعا چه کسی در این میان فریب خورده است؟!
 
محسن رضایی وقتی موج انتقادات را دید خیز برداشت که منظورش را توجیه و به خیال خودش تفهمیم کند، اما کار از کار گذشته بود و چنین اعترافی را با هیچ ماله‌ای نمی‌شد صاف و صوف کرد! هرچند مهملاتی هم که در توجیه اعترافاتش بافت وضع را بدتر کرد چنانکه خانواده تعدادی از شهدای جنگ از جمله باکری‌ها از وی خواستند که «شرم» کند و زبان به دهان بگیرد و نمک روزی زخم نپاشد.
 
رضایی که پیشتر اعتبار اندکی را که داشت با سیاسی‎کاری‌ها و قدرت‎طلبی‎ها و نامزدی‌های مکررش در انتخابات استصوابی بر باد داده بود، به ته‌مانده‌ی آن با زیاده‎گویی‎های خود چوب حراج زد و گفت کربلای چهار عملیات اصلی نبود و مقدمه‎ای برای عملیات کربلای پنج و «فاو» بود.
 
طبیعی است که برای خیلی از مردم مسائل نظامی و تاکتیک‎های جنگ آشنا نیست و نیازی هم به دانستن آن ندارند اما همین سخنان رضایی کافی بود تا اندک آبروی وی در رابطه با مسائل نظامی نیز نه تنها بر باد رود بلکه وی را از دید بسیاری از مردم که بار پیامدهای جنگ هشت‌ ساله را هنوز بر دوش می‌کشند در جایگاه فرمانده‌ای بی‌عرضه و «خائن» قرار دهد!
 
حالا حاج محسن نه فقط شخصیت خود را زیر بمباران افکار عمومی می‎بیند بلکه تیر و ترکش‎های ناشی از اتهام «نفهمی در امورنظامی» را هم باید تحمل کند.
 
این سخنان رضایی اما زخم‎های کهنه را هم باز کرد. آنهم در شرایطی که اصل نظام بیش از پیش زیر سوال می‌رود. اختلاف با صیاد شیرازی فرمانده وقت ارتش بر سر عبور از اروندرود، حمایت‎های حسن روحانی و اکبر هاشمی رفسنجانی از سپاه برای حمله به بصره، تصویر به خاک و خون کشیده شدن جوانانی که ارتش عراق بی‎محابا آنها را قلع و قمع می‌کرد و مسئولان و فرماندهان بی‌کفایتی و نادانی که نه تنها پاسخگوی اشتباهات خود نبودند بلکه امروز نیز سال‌هاست در رأس قدرت بر کرسی‌های نان و آبدار تکیه زده و یکه‌تازی و حرافی می‎کنند.
 
به راستی که لعنت بر دهانی که بی‎موقع باز شود! محسن رضایی که در میان حملات از همه سو به خاطر اعترافش به کشتار جوانان کشور محاصره شده است، برای جان به در بردن به یک ماله‎کش نیاز داشت و چه کسی بهتر از قاسم سلیمانی!
 
رضایی روز دهم دی مهمان برنامه‌ی «حالا خورشید» با اجرای رضا رشیدپور شد. مقدمات یک «عملیات فریب» دیگر این بار از صدا و سیمای حکومت فراهم آمد تا حاج محسن شور و حماسه بپا کند، اشک بریزد و «یاران سفرکرده» و و پَرپَر شده‎ها و سبک‌بالانی را که رها رفتند و رفتند به یاد بینندگان بیاورد. از قرار معلوم مقامات رژیم مانند رهبر جمهوری اسلامی در این مظلوم‌نمایی‌ها مهارت کامل دارند (جسم ناقصی دارم … و اندک آبرویی…) در این برنامه نیز دوربین صدا و سیمای رژیم روی چهره حاج محسن زوم کرد و عملیات «جبهه‌ی تحمیق» شروع شد. رضایی یک‌بار دیگر تأکید کرد که «به تشخیص امام فرمانده سپاه شده»! انگار که با این انتصاب از سوی «امام» هر بی‌عرضگی و بی‌کفایتی و خیانت و جنایتی توجیه و مشروع می‌شود.
 
نقش بعدی را در «عملیات فریب» در جبهه‌ی صدا و سیمای جمهوری اسلامی قاسم سلیمانی بر عهده گرفت. او نیز از شکست‎ها گفت، از کربلای چهار، از رمضان، از والفجر مقدماتی… بطوری که نه سیخ بسوزد و نه کباب و در عین گریبان حاج محسن از دست معترضان رها شود. اما حاج قاسم هر چه بیشتر گفت، خود نیز گرفتارتر شد و در این گرفتاری همه نظام را، آن «جمع تصمیم‌گیرنده» را مسئول معرفی کرد و در نهایت هم اعتراف کرد که «ما در همه عملیات‎های نظامی نسبتی از لو رفتگی را داشتیم…»!
 
او برای توجیه ادعاهای رضایی مجبور به وارونه‎سازی نیز شد. وی با بیان اینکه «عملیات کربلای چهار عملیات اصلی بود نه فرعی» گفت: «وقتی که عملیات کربلای پنج را انجام دادیم و به کانال ماهی رسیدیم، دشمن به این نتیجه رسید که عملیات کربلای چهار فریب بوده است.»
 
سلیمانی ادامه داد «تصور می‌کنید عملیات خرمشهر و بیت‌المقدس لو نرفته بود؟ ما در فتح‌المبین یک شب رفتیم پای عملیات و برگشتیم. دشمن قبل از عملیات به ما حمله کرد، ما اگر می‌خواستیم بر این مبنا رفتار کنیم هیچ عملیاتی در جنگ را نمی‎توانستیم انجام دهیم.» به این ترتیب همه عملیاتی که منجر به آنهمه کشته و زخمی می‌شد لو رفته بود وگرنه به گفته قاسم سلیمانی، «هیچ عملیاتی در جنگ را نمی‌توانستیم انجام دهیم»!
حاج قاسم پس از توضیحاتی متناقض، حرف اصلی نقشی را که بر عهده گرفته بود در دفاع از حاج محسن به زبان آورد و توصیه کرد «نباید شخصیتی که در طول هشت سال دفاع مقدس فرماندهی جنگ را بر عهده داشته است، مورد انتقاد و حتی عقده‌گشایی و شماتت قرار بگیرد.»
 
محسن رضایی نیز به مظلوم‌نمایی ادامه داد و گفت «دست جوانان حتی آنانی که به من توهین کردند را می‌بوسم!» و تاکید کرد کربلای چهار عملیات فریب نبود، عملیات بزرگی هم نبود!
 
زیاده‌گویی و حرافی بی‌موقع محسن رضایی و سبقت همسنگران او برای توجیه ادعاهایش یک موضوع را نیز آشکار کرد: سرداران پرمدعای بی‌کفایت و بی‌تجربه که فقط بر اساس معیارهای سیاسی- عقیدتی از سوی «امام» به فرماندهی نظامی منصوب شدند، مانند رهبرشان چیزی در چنته نداشته و ندارند به همین دلیل چه در جنگ و چه پس از آن مسبب ریخته شدن خون جوانان مردم و نابودی مملکت شده‌اند.

در ویدئوی بالا که یک مستند از سوی بی‎بی‏‎سی فارسی است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، یکی از پاسداران حاضر در عملیات کربلای چهار روایت می‎کند که این عملیات لو رفته بود و «نیروهای اطلاعات شناسایی متوجه نشده بودند که عراقی‎ها چه سفره‏‎ای برای ما پهن کردند.»
 
سردار علی عبداللهی معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیروهای مسلح نیز برای توجیه حرف‎های محسن رضایی ادعا کرد «هر عملیات شامل یک تک اصلی و یک تک پشتیبانی است، که در برخی موارد تک پشتیبانی از تک اصلی مهمتر است و موجب حمله اصلی می‌شود؛ به تک پشتیبانی، تک فریب هم می‌گویند!» البته او نیز این ادعای نادرست را مطرح کرد تا نتیجه بگیرد که «رضایی در هشت سال جنگ خدمات ارزنده‌ای داشته است و شایسته نیست این همه هجمه علیه او باشد.»
+57
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۲
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  معنى خدمات ارزنده رو هم فهمیدیم!! وقتى از رانندگى وردان بذارن مقام فرماندهى و سرنوشت و جون هزاران هزار جوون رو بدن دستش و اونم جو گیر بشه و بخاطر خوش رقصى تو بیت آقا! و قرار دادن سپاه در مقابل ارتش، حتى بعد از لو رفتن عملیات، جوون هاى مردم رو بفرسته جلوى رگبار دشمن تا خوش خدمتى خودش رو به خمینى نشون بده، نتیجه بهتر از این نمیشه! اومد اداى فرمانده هاى ارتش رو در بیاره که مثلا بگه منم یه چیزایى میدونم، ولى رید! آب هم قطع شد مرتیکه بى ناموس، اینى که به پسر خودش رحم نکرد و برا خوش رقصى جلوى خمینى با دست خودش پسر خودش رو کشته، میخواین به بچه هاى مردم رحم کنه؟ جانى
  9
  56
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
  ۶۳
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  یک مشت جوان سى ساله که بیشتر تابع احساسات بودند تا پیروى از عقل بدون داشتن تجربه و دانش نظامى درگیر یک جنگ کلاسیک مى شوند. اینها آنچنان اسىر غرور و احساسات خود بودند که حاضر نشدند با فرمانده هاى قدیمى ارتش همکارى داشته باشند که به قول معروف چهار تا پیراهن بیش از مدعیان جبهه پاره کرده بودند. اوضاع و احوال جنگ ٨ ساله آنچنان افسار گسیخته بوده که خمینى با تمام نادانیش به خطاى فاحش این سرداران پى برده بود که میدان جنگ را محل آزمون و خطا تصور کرده بودند. از همین رو او درخواست اعدام تعدادى از این سرداران قلابى را کرده بود که با وساطت اطرافیان موضوع را سرپوش گذاشته مى شود.
  11
  41
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵
  ۴۸
  آزاذه - تهران، ایران

  مردم از عقلتون استفاده کنید و بیشتر فریب این آخوندای فریبکاررا نخورید . بچه هاتون حیف هستند.
  20
  58
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۰
  ۳۸
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  خرمشهر متعلق به ایران وایرانی ماند.اهوازالمحمره نشد وخوزستان نرفت زیرمجموعه دولت عراق.دست وچکمه آزادگرانش رو باید بوسید.الان وهمیشه.
  38
  26
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۷
  ۶۹
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان

  کلمه ای وجود دارد که بگویید و جوانهای پر پر شده را باز گردانید و یا خانواده های دل سوخته را التیام بخشید ؟ حقیقتا نیست !! آقایان بزودی باقیمانده نبرده هارا نیر با خود برداشته و پا به فرار میگذارند و به ریش ملت میخندند .
  2
  47
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۲
  ۵۳
  هانی سیاه - استکهلم، سوئد

  سلام به هموطنان عزیزم. هموطن این اشخاص فریب خورده منفعت طلب نادان مانند حاج قاسم و حاج محسن باید جواب گوی عملیات والفجر مقدماتی هم باشند.عملیات الفجر مقدماتی لو رفته بود چرا عملیات رو انجام دادن که منجرب کشته شدن هزاران هموطن ایرانی عزیزمان شد.
  0
  21
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۰
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  باز هم «حاج قاسم» و «حاج محسن» در یک جبهه: عملیات فریب!...بفرمایید فریب بچه های مردم
  0
  16
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۳
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  این دوتا بی شرف پوفیوز مثل پت ومت واقعی در زمان جنگ هستند
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۹
  نظر شما چیست؟