آیا اتفاقات غیرمترقبه‌ای در ایران در پیش است؟

ار اف ای فارسی: انتشار ویدیویی از نشست محرمانه آیت الله علی خامنه ای در خصوص حصر میرحسین موسوی همزمان است با اظهارات حسام الدین آشنا، معاون حسن روحانی، در خصوص نمونه بسیار کوچکی از فجایع جنگ ایران و عراق که مستقیماً فرمانده وقت سپاه پاسداران، محسن رضایی، را آماج گرفتند. آیا این همزمانی تصادفی است؟ آیا اظهارات برخی محافل دور و نزدیک قدرت در مورد خطر فروپاشی نظام اسلامی ایران از جمله نشانه های تعیق بحران در درون ساخت قدرت در ایران است؟
 
محمدرضا شالگونی، فعال سیاسی چپ، در پاسخ به این پرسش ها گفته است :
 
جمهوری اسلامی ایران فقط با مردم ایران روبرو نیست : با قدرت های خارجی به ویژه با ایالات متحد آمریکا نیز روبرو است. به این معنا که تحریم های احیا شده آمریکا فشار بر جمهوری اسلامی ایران را مضاعف کرده است. اقتصاد ایران در فروپاشی آشکار است و بعید است که جمهوری اسلامی ایران بتواند به خواسته های مردم حتا در سطحی بسیار محدود پاسخ بدهد. در نتیجه بحران ادامه پیدا خواهد کرد...
 
گزینه های رژیم در مقابل تداوم بحران و فروپاشی اقتصادی کشور کدامند؟ یک احتمال این است که رژیم به یک سلسله سرکوب های خشن تر دست بزند که در این صورت سرنوشت خود را رقم خواهد زد. به این معنا که اشتعال جنبش نارضایتی های مردم عمیق تر و گسترده تر خواهد شد. احتمال دیگر این است که یک سلسله جابجایی هایی در درون قدرت انجام بپذیرد یا حکومت در سیاست هایش تغییراتی انجام بدهد تا خود را از مخمصه موجود نجات بدهد بی آنکه ولایت فقیه را زیر سئوال ببرد.
 
هیچ بعید نیست که در این عقب نشینی رژیم اسلامی ایران در سیاست هایش در قبال اسرائیل یا در سختگیری هایش علیه زنان تجدیدنظر کند یا تندروی های برخی شریعتمداران را مهار کند. ممکن است حتا که بخشی از هیئت حاکمه آخوندها را کنار بزند تا در هیئت دیگری وارد صحنه بشود. و میدانیم که آمریکایی ها و غربی ها هم خیلی دشمنی با این قبیل اسلامگرایان ندارند. نمونه بارزش عربستان سعودی محمدبن سلمان است...
 
در واقع، مردم ایران باید خود را برای اتفاق های غیرمترقبه آماده بکنند. قرائن از یک سلسله ناموزونی ها و آشوب ها در عالیترین سطوح قدرت حکایت می کنند. منظورم درشت گویی هایی است در درون قدرت که علی القاعده در چنین شرایطی نباید اتفاق بیافتد، اگر رهبران ایران حقیقتاً با هم متحد می بودند.   
+110
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  تو یکی از دادگاههای افسران شاه یکی از افسران که الان اسمش یادم نیست به خلخالی گفت فکر نکنید اینطوری می توانید ادامه بدهید مردم الان داغ هستند و نمی فهمند چه کسانی را به قدرت رساندند ولی وقتی به خودشان بیایند دیگه راه فراری ندارید الان هم همینطور شده دیگه این رژیم محتوایی تمام شده است حالا این که چقدر می تواند بماند معلوم نیست ولی برای مردم تمام شده است و اگر یک اپوزیسیون قوی وجود داشت که ندارد این حکومت باید ده سال پیش می رفت
  4
  115
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  ترجمه به زبان فارسی برای برادران ذوب شده در ولایت. ترجمه سخن آقا . "آمریکا هیچ غلطی نمی‌‌تواند کند.جدی نبود. آمریکا خیلی‌ غلط می‌‌کند. و ما جدی نگفتیم .می‌ خواهیم اسرهیل را در ۲۵ سال آینده نابود کنیم. یک حرفی‌ زدیم . ما اصلا وقت این چیزها را نداریم. امام زمان هم پیشکش ریش مقدس خودم. منتظر هم نباشید. امام زمان بیاد و ما را نجات دهد. معلوم نیست چه غلطی توی این چاه می‌‌کند. آنقدر ترس بر داشته .که اصلا بیرون نمی‌‌یاد. زور زورکی هم که نمی‌‌شود. بیرون آورد. خلاصه من آقا، شیخ شیخان. انگار خیلی‌ زیادی خوردم. اصلا تقصیر ما آخوندا هم نیست." نظر بنده حقیر . مقصر خسرو پرویز ساسانی بود. اگر بجای نامه رسول .....امروز نیمی از جهان در صلح و آرامش بودند.
  19
  68
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  همون قدر قدرتهائی که نذاشتن سوریه وخاورمیانه فرو بپاشه ولیبی وافغانستان بشه نمی ذارن ایران فروبپاشه. خودارضائی فکری نکنید.
  87
  18
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۰
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران

  کارل مارکس تبیین کرده اقتصاد به عنوان زیربنای سایر پدید ه های اجتماعی نظیر فرهنگ ، سیاست و جامعه است ، تغییرات اقتصادی منجر به ترک خوردن پوسته ها خواهد شد.
  0
  35
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران

  به امید خدا آزادی ایران زمین و ایرانی
  15
  52
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۱
  ۳۹
  باور عمیق - قم، ایران

  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. آقا جان ول کن . من الان تقریبا از دو ماه پیش فقط دارم اخبار رو میخونم و نگاه میکنم . اینا خیلی بدبختن خدا شاهده . شب و روز نشستن و دارن به خاکستر فوت میکنن به امید اینکه حریق راه بیفته . شب و روز میخوان القا کنن که چه نشسته اید که عنقریب است طوفانی به پا شود . چپ و راست اخبار و تحلیلای مزخرف میزنن که رو ضمیر ناخودآگاه مردم تاثیر بذارن . هیییچ اتفاقی هم نمیفته که به آسانی آب خوردن کنترل نشه . آمریکا با خفت و خواری از سوریه فرار کرد، خودش اعلام میکنه میگه ما دیگه نمیتونیم پلیس منطقه باشیم، اینا میان تیتر میزنن میگن : در پس خروج آمریکا از سوریه چه نهفته است؟ دیرین دیرین، آمریکا قرار است به ایران حمله نماید . از این مزخرفات زیاااااده . باید خواند و لذت برد .
  37
  14
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۶
  ۵۱
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  امید روزی که بختک اسلام از این سرزمین رخت بر بندت
  9
  25
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۰
  ۵۱
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  خامنه ای تا میتونی گریه کن چون دیگر حتی مجال این کار را هم نخواهی داشت پوفیوز
  8
  18
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. دهها ساله دارن خودارضائی فکری میکنن.نمی دونم زخم نشد پوست نازک جداره افکارشون؟
  17
  11
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  صل الا محمد. بردار باور با اسم اقاش دوباره به صحنه آامد. اولا خروج آمریکا از سوریه وعده انتخابی ترامپ بود. خوب یا بد. دست کم روده او را مثل آقات با دروغ نبسته. خروج او هم با خفت نبود.بلکه همیشه می‌‌گفت. پشتیبانی‌ آمریکا را می‌‌خواهید . سر کیسه باید شل کنید. به تخته زد تا دیوار درک کند.روی سخن با اروپا بود.حمایت مجانی‌ دیگر نیست . مثل این میرزاده که نیست. که گوید. ما منافعه استرتژیک در سوریه داریم. چند میلیارد خرج روی دست ما گذاشته این منافعه؟ چقدر پس گرفتیم.؟ تازه چه ربطی‌ خروج یا دخول آمریکا به ما دارد. ما که همیشه در دین مبین دخول داریم . هر کسی‌ که از راه می‌‌رسد .به ما شعیه‌ها دخول می‌‌کند. روسیه .چین. آفریقا. لبنان .عراق. فلسطین. یک اسرهیل هم داریم. که اصلا نمی‌‌پرسد. دخول می‌‌خواهید یا خیر. همین هفته پیش نبود. که ۳ زرادخانه موشک ۵ قجر همرا با ۱۸ تا از شما ترکاندند.؟ اینقدر برای هم قر قمیش نیاهید. شما یک جواب کوچک به اسرهیل بده. بعد از ۴۰ سال. خروج آمریکا پیشکش ریش مقدس آقا.
  15
  15
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
  ۷۴
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  هرچی که میخواد بشه هر رژیمی که میخواد بیاد ولی اخوندها همه بایست اعدام شود تا مردم بتوانند راحت زندگی کنند
  1
  25
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۲
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. باور جان.من اینها رو خیلی وقته ول کردم.اما بوی تعفن وگندیدگی خودشون وافکارشون هم پراکنده است هم مشمئز کننده وآزاردهنده.
  16
  1
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۲
  ۷۴
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  ۱۴۰۰ ساله که اسلام یا ۴ک در ایران دارد حکومت میکند دین ۴ک نمیتواند فرهنگ ایرانی را عوض کند
  0
  16
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  جفتتون بخوابین تو جوب بابا! خشتکتون تو دستتونه به زودی.
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۰
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. اون وقت کی؟کجا؟خشتکمون تو دستمونه؟الان دست کیه؟پ نه پ دست تو باشه؟به کدوم زودی؟تاریخ عدد ساعت ؟... اینهمه خودارضائی فکری کردید؟
  2
  0
  ‌چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. کجا که خونه اقا شجا. این از این. خشتک تو دست هم برو ببین معنی اش چیه. یه کلمه خود ارضایی یاد گرفتی عین سس گوجه فرنگی میخوای رو هرچی بریزیش. عشقی ....مشکی! به یه سال دیگه نمیرسین. فقط نمیدونم چی بهت دادن خوردی که اینهمه خودتو داری .... واسه این ملاها.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.