خامنه‌ای: تشکیل حکومت فلسطینی در تل‌آویو محقق خواهد شد

چند روز پس از سخنان محمد جواد ظریف مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی، هیچگاه «به دنبال نابودی اسرائیل نبوده است»، رهبر جمهوری اسلامی گفت که تشکیل یک حکومت فلسطینی در تل آویو «محقق خواهد شد».
 
این سخن در حالی مطرح می‌شود که در مذاکرات صلح فلسطینی‌ها و همچنین منشورهای سیاسی گروه‌های فلسطینی همواره تشکیل کشور فلسطینی به پایتختی بیت‌المقدس/اورشلیم مطرح بوده است.
 
تل‌آویو دومین شهر بزرگ اسرائیل است که سفارتخانه‌های خارجی نیز در آن مستقر هستند.
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا، آیت‌الله علی خامنه‌ای، روز دوشنبه، ۹ دی، در دیدار با زیاد النَخاله، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، گفت که «فلسطین با قدرت خواهد ماند و به لطف الهی در آینده نه چندان دور، پیروزی نهایی ملت فلسطین محقق خواهد شد».
 
وی اضافه کرد: «پیروزی مردم فلسطین در سال‌های اخیر، به معنای توانایی تشکیل حکومت در تل‌آویو نبوده است که البته این موضوع نیز به فضل پروردگار محقق خواهد شد».
 
آقای خامنه‌ای «پیروزی اصلی مردم فسلطین» را این موضوع دانست که اسرائیل را «ارتش های عربی نتوانستند شکست دهند» اما «به‌وسیله مردم فلسطین و گروه‌های مقاومت به زانو درآمد».
 
رهبر جمهوری اسلامی توضیح بیشتری درباره به گفته او، توانایی فلسطینی‌ها برای «تشکیل حکومت در تل‌آویو » نداد.
 
تل‌آویو از نظر اسرائیل پایتخت سابق این کشور است و این کشور شهر اورشلیم/بیت‌المقدس را پایتخت ابدی خود می‌داند. از سویی فلسطینیان نیز می‌خواهند بخش شرقی بیت‌المقدس را که از سال ۱۹۶۷ در اشغال اسرائیل است، به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین اعلام کنند.
 
دونالد ترامپ در آذر ۹۶ اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و اردیبهشت ۹۷ نیز همزمان با جشن ۷۰ سالگی استقلال اسرائیل، سفارت آمریکا را عملا به اورشلیم منتقل کرد. مجمع عمومی سازمان ملل چند روز بعد، با اکثریت ۱۲۸ در برابر ۹ رای این تصمیم را نکوهش کرد.
 
حدود ۱۰ روز پیش از سخنان آیت الله خامنه‌ای، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، تلاش جمهوری اسلامی برای نابودی اسرائیل را رد کرده و گفته بود که «ما هیچ وقت در پی نابودی هیچ کشوری نبوده‌ایم».
 
این سخن او در تضادی آشکار با سیاست‌های اعلام‌شده مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی است.
 
آقای خامنه‌ای روز دوشنبه همچنین گفت که «فشارهای سنگین جبهه استکبار به جمهوری اسلامی ایران هرگز موجب نخواهد شد تا ما از وظیفه الهی، دینی و عقلانی خود در حمایت از فلسطین منصرف شویم».
در این دیدار زیاد النخاله، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، گفت که اگر جنگی رخ دهد، «تل آویو و همه شهرها و شهرک‌های رژیم صهیونیستی در تیررس هزاران موشک مقاومت قرار خواهند داشت».
 
حماس و جهاد اسلامی فلسطین در عملیات تابستان ۱۳۹۳، موشک‌های فجر پنج به سوی شهرهای اسرائیل از جمله اورشلیم/بیت‌المقدس و تل‌آویو شلیک می‌کردند.
 
البته شلیک این موشک‌ها به سوی اسرائیل حدود دو سال قبل از آن آغاز شده بود.
 
در همین حال علی سعیدی،‌ نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران، نیز در روز ۲۳ آذر ۹۶، گفته بود که «اگر موشک‌های فجر پنج در غزه نبود، این باریکه امروز وضع دیگری داشت و دشمنان مقاومت آن را نابود می‌کردند».
+5
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این عقب افتاده بجای حل مسائل ایران، فکر و ذکرش فلسطین و اسرائیل هست که هر چی رخ دهد یک پاپاسی گیر مردم ایران نمی اید. شتر در خواب بیند پنبه دانه
  13
  24
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  به گور میبری این ارزو رو
  3
  13
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.