قاسم سلیمانی: کربلای ۴ عملیات اصلی ایران در سال ۱۳۶۵ بود

در پی دو توییت بحث‌برانگیز محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران در جریان جنگ ایران و عراق، او با حضور در برنامه‎ای تلویزیونی گفت که اظهارات او در خصوص عملیات کربلای چهار، "تحلیل پسینی" بوده است.
 
آقای رضایی در برنامه صبحگاهی "حالا خورشید" با اجرای رضا رشیدپور گفت: "ما ٢۶٠گردان برای کربلای ۴ نیرو آورده بودیم اما چند ساعت بعد که متوجه شدم فقط ۴٠گردان را به میدان فرستادیم ٢۴ساعت بعد از انجام عملیات، کربلای ۴ را ناکام مانده بود را به عملیات فریب تبدیل کردیم. ولی از ابتدا قصدمان این نبود که این عملیات فریب باشد."
 
در جریان این برنامه سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و از فرماندهان ارشد سپاه در جنگ ایران و عراق تلفنی در این برنامه حاضر شد و گفت که کربلای ۴ عملیات اصلی ایران در سال ۱۳۶۵ بود، اما "موفقیت عملیات کربلای ۵ باعث شد که عراق گمان کند که کربلای ۴ عملیات فرعی بوده است."
 
آقای سلیمانی که در جریان کربلای ۴ و ۵ فرماندهی لشکر ثارالله کرمان، از لشکرهای اصلی این دو عملیات را برعهده داشت گفت که ماه‌ها بر روی طراحی کربلای ۴ کار شده بود اما این عملیات مانند چند عملیات دیگر از جمله رمضان و والفجر مقدماتی به اهدافی که در نظر بود نرسید و ناموفق ماند.
 
با این حال او می‌گوید که اجرای بلافاصله عملیات کربلای ۵ دشمن را غافلگیر کرد. عملیات کربلای ۵ با ۱۵ روز فاصله و در پی ناموفقیت کربلای ۴ انجام شد که به گفته آقای سلیمانی عملیاتی "پیچیده‌تر" بود که "بزرگ‌ترین موفقیت" را در پی داشت.
 
آقای سلیمانی گفت که با وجود مخالفت بسیاری از فرماندهان سپاه برای اجرای عملیات کربلای ۵، اصرار اکبر هاشمی رفسنجانی، فرمانده جنگ منجر به اجرای عملیات شد که به گفته آقای سلیمانی "اصرار درستی بود".
هر دو فرمانده جنگ در این برنامه می‌گویند که در همه عملیات‌های جنگ ایران و عراق درصدی از لورفتگی وجود داشت و غافلیگری ارتش عراق صد در صد نبود.
 
آقای سلیمانی گفت: "اگر قرار بود به خاطر بخشی از لورفتگی کربلای ۴ انجام نشود، نمی‌توانستیم هیچ عملیاتی را در جنگ اجرا کنیم."
 
در آستانه سی و دومین سالگرد عملیات کربلای ۴ سرلشکر محسن رضایی در توییتر خود نوشت که "با عملیات کربلای چهار به دشمن وانمود کردیم که عملیات سالانه ما تنها همین بوده" و سپس نوشت این عملیات "برای فریب دشمن انجام شد."
 
این دو توییت با واکنش گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و حتی چهره‌های دولتی از جمله مشاور رئیس جمهور ایران و وزیر فناوری به آن واکنش نشان دادند. محسن رضایی در واکنش به توییت‌های مقامات ایران گفت می‌توانستند بجای انتقاد در توییتر مستقیما با خود او تماس می‌گرفتند.
او گفت که اگر می‌توانست توییتش را اصلاح کند، می‌نوشت: "کربلای ۴ فریب دشمن بود".
 
بنابر گفته‌های بسیاری از چهره‌های نظامی نقشه کربلای ۴ به طور وسیعی لو رفته بود و عراق جزییات زیادی از طرح این عملیات به دست آورده بود. با این حال به دستور آقای رضایی و حمایت آقای هاشمی رفسنجانی این عملیات اجرا شد که در همان ابتدا با توجه به تلفات بسیار گسترده آن متوقف شد.
 
آقای رضایی می‌گوید که تمام مراحل کربلای ۴ از آغاز عملیات، تا زمان آن و پایان آن با تصمیم جمعی انجام شد. به گفته او آیت‌الله خمینی، رهبر ایران، آیت‎الله علی خامنه‌ای، رئیس جمهور و عضو شورای عالی دفاع و اکبر هاشمی رفسنجانی فرمانده جنگ از جزییات این عملیات مطلع بودند.

محسن رضایی در برنامه "حالا خورشید" گفت که بیشتر توییت‌ها و واکنش‌ها به اظهاراتش درباره کربلای ۴ را دیده است اما غالب آنها برایش "تکراری" بوده است.
 
او گفت که قصدش از این توییت این بوده که از زاویه دیگری به کربلای ۴ نگاه شود و در واقع هدفش این بوده که نشان دهد چگونه عملیاتی که ناموفق بوده را با توجه به موفقیت عملیات بعدی توانسته‌اند طوری وانمود کنند که عملیاتی فرعی و ایذایی جلوه داده شود.
 
با این حال او می‌گوید با وجود این که این عملیات اصلی سپاه در سال بوده، اما "بزرگ‌ترین" عملیات نبوده است.
کارشناسان جنگ کربلای ۴ را ناموفق‌ترین و از پرتلفات‌ترین عملیات‌های جنگ ایران و عراق می‌دانند که در برخی گزارش‌ها تعداد نیروهای ایرانی کشته در آن را تا ۱۲ هزار نفر برآورد می‌کنند. اما آقای رضایی در این گفت‌وگو تعداد کشته‌های این عملیات را ۹۸۵ نفر اعلام کرد.
 
این در حالی است که آقای هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود نوشته که تعداد کشته‌شدگان کربلای ۴ حدود یک‌هزار نفر و مفقودالاثرها سه هزار و ۹۰۰ بوده که نوشته "اکثر آنها را باید شهید حساب کرد".
+18
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران

  مردک چلغوز اخه با اون سنت یکی نبود بزنه در .... بگه جنگو سپردین به نیم وجب بچه خدا میدونه چند هزار نفر از بچه های ملتو به کشتن دادی حساب کنین با13 لشکر که هر لشکر تقریبا 13000 نفر نیرو داره حالا همینو ضرب کنین ببینین چقدر میشه یک دونه از اینها برنگشته بعد از اون عملیات حالا مردک میگه 995 تا شهید دادیم ملت در کمین اینها باشید تا به موقعش پدرشونو در بیاریم
  4
  53
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::loder - شیراز، ایران::]. از توی ولایتمداری بسیجی این حرفها بعیده.تا قبل از اینکه متوجه بشی سرخرها بایت مرتب شلوار و لباس زیر عوض کنند هرکس می نوشت خامنه و پسوند ولی امر سقت پرستن جهان را به ان نچسپاند فورا موشک فجر علیه او شلیک میکردی< حالا میخواهی انتقایم بگیری؟جالبه
  16
  20
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران

  دوستان حرفهای این دو مزدور بکنار ولی واقیت اینه که نقش مجاهدین بیشرف و آمریکایی ها رو هم نباید دور از نظر داشت اون بچه ها هیچ چیز برای موفقیت عملیات کم نذاشتن ولی آمریکاییها با آواکس و نقشخ ماهواره تمامی نقل و انتقالات ایرانیها رو به ساعت و دقیقه به نیروهای عراقی گذارش میدادن (این در جنگ یعنی همه چیز). ماها که بیشتر عمر کردیم اینا رو میگیم که حق رو گفته باشین نه اینکه از این جانیها دفاع کنیم.
  7
  31
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  اینقدر یک دروغ را تکرار میکنن تا بزور تبدیل به باور بشه. جنایتی که این دو بیشرف در اون جنگ کردن کمتر از جنایت صدام علیه ملت ما نبود. صدام و ارتش عراق دشمن در روبرو بودن ولی این دو بیوجدان دشمنِ پشت سرمون بودن.
  9
  24
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  آخه اصال به مملکتی که 4تا چوپون و عمله و بیکار 18 الی 25 ساله رفتن غرمانده هان جنگ شدن. خدا لعنت کنه ملت بی خرد رو که نفهمیدن حداقل انقلاب کردن امثال بازرگان رو حفظ کنن نه اینکه مملکت رو بدن دست 4تا آخوند گشته همجنسگرا و 4تا پاسدار بی سروپا . البته لعنت شدیم دیگه. اون شاه گاگول هم توهم برش نمیداشت و زیادی در امور مملکت دخالت نمیکرد این اتفاقا نمی افتاد.
  17
  18
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  آقای سلیمانی رفیقت رضایی هی بنویسه توهم بیا ماله کشی کن بی شرف بی همه چیز
  15
  23
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  رفتنتون نزدیک است, جاوید شاه رضا شاه
  36
  21
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  saeed scotland - اِسکای اِسکاتلند، انگلستان
  کاپشن و اورکُت آمریکایی تن جفتشون هست
  13
  17
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  اینا کاری کردن که نسلی از دختران ما بی شوهر موندن. اینا کاری کردن با خون مردم ایران ریشه خودشون قوی شد. جوونارو به کشتن دادن تا خودشون از ملت طلبکار بشن و تمام پست و مقامها و اقتصاد رو صاحب بشن.
  13
  19
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  محسن ....د قاسم جمعش کرد و خورد
  7
  8
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.