آیا زنان می‌توانند به سرطان پروستات مبتلا ‌شوند؟

در شرایطی که زنان فاقد غده پروستات هستند، اما دارای یک سری غدد و مجاری در قسمت جلو واژن به نام غدد شبه پروستات زنانه هستند که به نام «پروستات زنانه» نیز شناخته می شود.
 
به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "مدیکال نیوز تودی"، پژوهشگران کشف کرده اند که غدد شبه پروستات زنانه دارای برخی ویژگی های مشابه با غده پروستات در مردان است. به عنوان مثال، هر دو آنها حاوی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) و فسفاتاز آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSAP) هستند که این آنزیم ها می توانند نشانگری از سطح سلامت پروستات در مردان باشند.
 
کشف این تشابهات به استفاده از نام پروستات زنانه برای این سری از غدد منتج شد. از این رو، زنان به نوعی دارای پروستات هستند و سرطان پروستات زنانه نیز امکان پذیر است. اما این شرایطی بسیار نادر است.
پروستات زنانه چه کاری انجام می دهد؟
پژوهش ها در زمینه پروستات زنانه هنوز نسبتا جدید هستند، از این رو، پزشکان درباره تمام عملکردهای پروستات زنانه مطمئن نیستند. اما برخی پژوهش ها نشان داده اند که غدد شبه پروستات زنانه نقش مهمی در دستگاه ادراری زنانه و امور تناسلی ایفا می کنند.
 
استفاده از فناوری های تصویربرداری پیشرفته، مانند ام‌ آر ‌آی، درک بهتری از چگونگی فعالت پروستات زنانه را در اختیار پژوهشگران قرار داده است.
آنتی ژن اختصاصی پروستات و نشانه های سرطان
چگونگی تولید آنتی ژن اختصاصی پروستات توسط پروستات زنانه یکی از حوزه های مورد پژوهش دانشمندان بوده است. آنتی ژن اختصاصی پروستات نشانگری از سرطان پروستات در مردان است و ممکن است به عنوان نشانه ای از برخی انواع سرطان پستان در زنان پدیدار شود.
 
بنابر نتایج برخی پژوهش ها، بررسی سطوح آنتی ژن اختصاصی پروستات طی مدت درمان سرطان در زنان ممکن است در نظارت بر روند درمان برخی انواع سرطان پستان مفید باشد.
شیوع سرطان پروستات زنانه
سرطان پروستات زنانه بسیار نادر است. نتایج پژوهشی در سال 1994 نشان داد که سرطان پروستات زنانه سهمی تقریبا 0.003 درصدی از تمام موارد سرطان گزارش شده در دستگاه ادراری یا ناحیه تناسلی زنان داشته است.
 
مطالعه ای دیگر نشان داد که دیگر سرطان های دستگاه ادراری یا ناحیه تناسلی ممکن است در غدد شبه پروستات زنانه ریشه داشته باشند. پژوهشگران به این نکته اشاره داشتند که پژوهش های بیشتر ممکن است به شناسایی روش های تشخیص و درمان سرطان ها در ناحیه تناسلی کمک کند.
علائم سرطان پروستات زنانه
پزشک ممکن است در تشخیص نشانه ها و علائم سرطان پروستات زنانه با دشواری مواجه شود زیرا این شرایطی بسیار نادر است.
 
مساله دیگر این است که بسیاری از علائم سرطان پروستات زنانه، مانند درد، خارش، کاهش وزن یا اشتها، و کم خونی به واسطه خونریزی، از نشانه های بیماری های شایع دیگر نیز محسوب می شوند.
 
به عنوان مثال، پزشک ممکن است وجود خون در ادرار را به عنوان نشانه ای از عفونت دستگاه ادراری، عفونت کلیه، یا سنگ کلیه و نه سرطان پروستات زنانه در نظر بگیرد.
 
از دیگر علائم سرطان پروستات زنانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
- فشار پشت استخوان شرمگاهی
- درد هنگام دفع ادرار
- درد هنگام رابطه جنسی
- بی نظمی در چرخه قاعدگی
- دشواری در دفع ادرار
- تکرر ادرار
 
این علائم می توانند به دیگر بیماری های غیر سرطانی مرتبط با پروستات زنانه نیز اشاره داشته باشند.
 
از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:
کیست ها
کیست ها می توانند در هر سنی در غدد شبه پروستات زنانه تشکیل شوند. زمانی که کیست ها با هیچ گونه عوارضی همراه نیستند، پزشک می تواند آنها را تخلیه کند. کیست ها معمولا خودبخود از بین می روند.
عفونت
عفونت های مختلفی می توانند در دستگاه ادراری شکل بگیرند.
 
بیشتر پزشکان پروستاتیت زنانه را به عنوان یک عفونت مجرای پیشاب شناسایی می کنند. با این وجود، برخی پژوهش ها اشاره داشته اند که این می تواند یک عفونت غدد شبه پروستات زنانه باشد. این عفونت نیازمند روش درمان متفاوت نسبت به عفونت در بخش های دیگر دستگاه ادراری یا ناحیه تناسلی است.
بیماری های آمیزشی
بیماری های آمیزشی ممکن است به پروستات زنانه سرایت کنند. به عنوان مثال، سوزاک ممکن است از بخش های تناسلی به غدد شبه پروستات زنانه گسترش یابد.
آدنوفیبروم
آدنوفیبروم توده ای است که به طور معمول در بافت های غده ای یا لیفی در بدن شکل می گیرد. درد هنگام رابطه جنسی یکی از علائم آدنوفیبروم در غدد شبه پروستات زنانه است. این توده غیر سرطانی را می توان از طریق عمل جراحی خارج کرد.
سندرم تخمدان پلی کیستیک
سندرم تخمدان پلی کیستیک زمانی رخ می دهد که هورمون های زنانه مسئول باروری نامتعادل می شوند. فرد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است دارای سطوح بیش از حد عادی هورمون های مردانه نیز باشد.
 
یک پژوهش نشان داد، غدد شبه پروستات زنانه زمانی که فرد به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلاست، بزرگتر از حالت عادی هستند. افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای سطوح بالاتر آنتی ژن اختصاصی پروستات نیز هستند. سطوح افزایش یافته ممکن است به پزشک در تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند زیرا هورمون ها از غدد شبه پروستات زنانه سرچشمه می گیرند.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.