هشت نشانه که می‌گوید بدن شما با غذایی که می‌خورید سازگاری ندارد

به‌طور کلی اولین نشانه‌ای که به ما هشدار می‌دهد مواد غذایی‌ای که مصرف می‌کنیم مناسب نیستند اضافه وزن است. البته این تنها نشانه‌ نیست، نشانه‌‌های دیگری هم وجود دارند که می‌توانند به ما درباره‌ آنچه می‌خوریم هشدار دهند، علائمی که دقت بیشتری می‌خواهند. در این مطلب به هشت نشانه‌ای می‌پردازیم که یادآوری می‌کنند مواد غذایی‌ای که استفاده می‌کنید مناسب نیازهای بدن شما نیستند.
 
بوی بد دهان؟ به اندازه کافی غذا نمی‌خورید
 
بوی بد دهان می‌تواند در اثر فرایندی از سوخت‌و‌ساز بدن به‌وجود بیاید که به آن کتوز می‌گویند. وقتی بدن به اندازه کافی گلوکز در اختیار ندارد، برای تولید انرژی از چربی‌های ذخیره بدن می‌سوزاند که منجر می‌شود به تجمع اسید، همان کتون‌های معروف. کتون‌ها می‌توانند باعث بوی بد دهان شوند.
 
کسانی که در رژیم غذایی‌شان کربوهیدرات را به حداقل یا صفر می‌رسانند احتمال دارد در معرض این نارسایی قرار گیرند. برای پیشگیری از آن بهتر است رژیم غذایی متعادل و منطقی داشته باشید. این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا از خطرهای احتمالی جلوگیری کنید.
 
نازکی و ریزش موها؟ نشانه کمبود آهن است
 
آهن گلبول‌های قرمز خون را می‌سازد، که به نگهداری و جابه‌جایی اکسیژن در خون کمک می‌کند. اگر میزان آهن بدنتان پایین باشد، به ریزش مو دچار می‌شوید و احساس خستگی می‌کنید. برای رفع این مشکل از موادغذایی‌ سرشار از آهن استفاده کنید. با مصرف سبزیجات سبز مانند اسفناج و کلم بروکلی، حبوباتی مانند نخود، عدس، لوبیا قرمز و همین‌طور گوشت قرمز می‌توانید کمبود آهن را جبران کنید.
 
زنان در سنین بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی باید آهن کافی به بدنشان برسانند. قاعدگی بر میزان آهن بدن تاثیر می‌گذارد، بنابراین در دوران قاعدگی باید آهن بیشتری مصرف کرد.
 
اسهال مداوم؟ شاید مبتلا به سلیاک باشید
 
بیماری سلیاک واکنش دستگاه ایمنی بدن نسبت به مصرف گلوتن است. یکی از اولین راه‌های تشخیص این بیماری بیرون‌روی مداوم است. کسانی که بیماری سلیاک دارند باید گلوتن را از مواد غذایی خود حذف کنند. برای تشخیص این بیماری حتما باید به پزشک مراجعه کرد.
 
گلوتن پروتئینی است که در غلاتی مانند گندم، چاودار و جو وجود دارد.
 
یبوست؟ آب کافی نمی‌نوشید
 
به همان اندازه که مصرف فیبرها در برنامه‌ غذایی به رفع یبوست کمک می‌کند، نوشیدن آب هم تاثیرگذار است. فیبر آب را به خود جذب و دفع را آسان می‌کند. اگر این مشکل را دارید، علاوه بر فیبر، آب، آجیل، گردو و لوبیای سبز به شما کمک می‌کند.
 
 لب‌هایتان ترک می‌خورد؟ آهن بدنتان کم است
 
مواد غذایی سرشار از آهن به رفع ترک‌ لب‌ها کمک می‌کند. علاوه بر آهن، استفاده از وازلین و کرم‌های لب رطوبت را به لب‌های شما برمی‌گرداند.
 
انرژی کافی ندارید؟ مصرف شکرتان بالاست
 
وقتی میزان قند مصرفی‌تان بالاست و انسولین زیادی در بدنتان ترشح می‌شود، احساس خستگی می‌کنید، البته قند خون پایین نیز همین احساس را در بدن به وجود می‌آورد.
 
زیاد ادرار می‌کنید؟ بدنتان خشک است و به آب احتیاج دارد
 
عجیب است؟ معمولا فکر می‌کنید وقتی بدنتان خشک است و آب نمی‌خورید دستشویی نمی‌روید، در صورتی‌که این تصور اشتباه است. وقتی بدنتان به آب احتیاج دارد، همان سیگنالی را به مغز می‌فرستد که در شرایطی که آب زیاد نوشیده‌اید می‌فرستد، در نتیجه، در هر دو حالت احساس می‌کنید باید ادرار کنید.
 
ترش می‌کنید؟ در نوشیدن الکل افراط کرده‌اید
 
ترش کردن دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد و حتما باید با پزشک خود در میان بگذارید. گاهی اوقات مواد غذایی‌ای که می‌خورید به معده‌‌تان نمی‌سازد، مثل موادی که در تهیه‌شان از آرد سفید استفاده شده است. همچنین مصرف بیش از اندازه‌ الکل باعث افزایش ترشح اسید معده می‌شود. 
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.