فرزندان جان‌باختگان جنگ از محسن رضایی شکایت می‌کنند

توئیت کربلای۴ محسن رضایی سر و صدای زیادی در فضای مجازی ایران برپا کرد. چنانچه تا کنون ۲۸۰۰ پرسش و انتقاد و نظر پای همان توئیت نوشته شده است. در این گزارش نگاهی داریم به آنچه محسن رضایی درباره کربلای۴ نوشت و واکنش‌ها به آن.
 
توییت محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره عملیات کربلای ۴ واکنش‌های متعددی در شبکه‌‌های اجتماعی داشت.
 
دو روزی است که اغلب محتوای توئیت‌های فارسی هشتگ کربلای ۴ دارد، نامی که انبوهی از خانواده‌ها را دوباره به تکرار خاطرات یک عملیات نظامی در جنگ ایران و عراق بُرد. عملیات کربلای ۴ در ۵ دی‌ سال ۱۳۶۵ انجام شد و به دلیل لو رفتن عملیات هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. بازگشت جسد غواصان در سال گذشته به ایران، بار دیگر موجی از سوال‌ و پرسش در مورد چرایی انجام این عملیات را به دنبال داشت. هر سال با رسیدن سالگرد این عملیات سوال و انتقاد درباره دلایل انجام عملیات بالا می‌گیرد.
«عملیات کربلای ۴ برای فریب دشمن بود»
توئیت محسن رضایی خیلی کوتاه بود. او نوشته بود: «عملیات کربلای ۴ برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته های او.» البته همین سخن کوتاه او تا به امروز با طرح ۲۸۰۰ پرسش و نظر در پایین حساب توئیتری او همراه بوده است. اغلب سوال‌ها درباره این است که منظور از «عملیات فریب» چه بوده و چرا در یک نشست خبری با حضور پژوهشگران جنگ و خانواده جانباختگان کربلای ۴ به ابهام‌ها پاسخ داده نمی‌شود. سخت‌ترین نقدها از جانب حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس‌جمهوری مطرح شد. او خیلی صریح به محسن رضایی گفت: «دیگر نمی‌توانید پشت نام سرداران شهید پنهان شوید و باید خود را برای سوالات سخت آماده کنید.»
«برای اینکه روحیه‌ نیروها خراب نشود گفتیم عملیات فریب بود»
البته ماجرای «فریب دشمن» پیش از محسن رضایی سال ۹۴ از زبان اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده ۸ سال جنگ ایران و عراق در گفتگو با ایسنا مطرح شده بود. هاشمی‌ رفسنجانی درباره عملیات کربلای۴ گفته بود: «پس از شکست عملیات، برای اینکه روحیه نیروها خراب نشود، به گونه‌ای خبر را اعلام کردیم که این یک عملیات‌ فریب بود؛ یعنی این‌ گونه آن تبلیغات دشمن را خنثی کردیم.»
 
آقای هاشمی‌ رفسنجانی همچنین در بخش دیگری از این‌ گفت‌وگو تاکید کرد: «ما در عملیات اول که به نام عملیات کربلای۴ بود، ناموفق بودیم اما بلافاصله جبران کردیم. با عملیات کربلای۵، آثار شکست کربلای ۴ از بین رفت. یعنی به گونه‌ای تبلیغات کردیم که اصلاً آن مسأله حل شد.»
عملیات کربلای۴ چه بود؟
عملیات کربلای۴ نام عملیات نیروهای ایرانی در جنگ ایران و عراق بود. این عملیات با رمز «محمد رسول‌الله» در محور ابوالخصیب به صورت گسترده در تاریخ ۵ دی ۱۳۶۵ به فرماندهی سپاه و به منظور آماده‌سازی مقدمات فتح بصره توسط نیروهای ایرانی انجام شد. لو رفتن این عملیات شکست سختی برای ایرانی‌ها به دنبال داشت. با تلفات فراوان نیروهای ایرانی در نهایت مجبور به عقب‌نشینی شدند.
 
آقای هاشمی رفسنجانی (فرمانده جنگ در زمان عملیات) در یادداشت‌های روزانه‌اش در ۱۱ دی ماه نوشته «آقای شمخانی اطلاعات لازم را در خصوص نتایج عملیات شکست خورده کربلای۴ داد. خیلی بدتر از آن‌چه تا به حال گفته بودند، نزدیک به ۱۰۰۰ شهید و ۳۹۰۰ مفقود الاثر داشتیم و حدود ۱۱ هزار مجروح». این در حالیست که در بیانیه رسمی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، تعداد کشته‌های این عملیات کمتر از ۱۰۰۰ نفر بوده‌ است. آمار درباره تعداد دقیق شهدا و زخمی‌ها در منابع و به روایت افراد و فرماندهان متفاوت است.
«شب عملیات غافلگیری ۵۰ درصد بود»
محسن رضایی نیز در کتاب «جنگ به روایت فرمانده» نوشته بود: «شاید ۱.۵ برابر عملیات فاو، نیرو و تجهیزات آماده کردیم .تا یک هفته قبل از عملیات، غافلگیری در حدود ۸۰ درصد بود اما از یک هفته به عملیات هرچه به شب عملیات نزدیک می‌شدیم، این رقم کاهش می‌یافت تا حدی که شب عملیات به ۵۰ درصد رسیده بود.»
 
پرسش از محسن رضایی درباره دلایل انجام عملیات کربلای۴ به این دلیل مطرح می‌شود که او در کنار آقای هاشمی‌ رفسنجانی فرمانده آن عملیات بود و برخی بر این باورند که او به عنوان فرمانده می‌توانست احتمال سرکوب عملیات از سوی نیروهای عراقی را پیش‌بینی و ارزیابی کند.
وفیق السامرایی از کجا می‌دانست؟
با این حال گرچه آقای رضایی مدعی است که عملیات کربلای‌۴ برای فریب دشمن بوده اما «وفیق السامرایی»، از ژنرال‌های صدام، در کتاب خاطرات خود نوشته که عراقی‌ها روز حمله را هم می‌دانستند «ما روز آغاز حمله احتمالی را شامگاه ۲۴ یا ۲۵دسامبر ١٩٨٦(۳یا ۴ دی ۱۳۶۵) پیش بینی کردیم...اطلاع دادند که حمله ایرانی‌ها آغاز شده و باید خیلی زود به مرکز فرماندهی بروم....حمله در دو منطقه آغاز شده بود و در پیش بینی زمان و محور حمله و میزان نیروهای مهاجم موفقیت بزرگی نصیب ما شده بود. این حمله به شدت سرکوب شد.»
نقبی به خاطرات حسن باقری
برخی این روزها به خاطرات حسن باقری و سخنان او که سال‌ها پیش از شبکه‌ ۱ تلوزیون ایران پخش شده بود ارجاع می‌دهند. او گفته بود: «اول جنگ بچه‌های تبریز تو دهلاویه ۷۰ تا شهید دادن، خدا شاهده همه تنشون می‌لرزید. حالا اصلا انگار نه انگار. اگر فردا هم بهمون بگن صدهزارتا... فرقی نداره. من خودم جوابی ندارم برای این [روش] روز قیامت بدم. اگه برادرا جواب دارن، خوش به حالشون.» او افزوده بود: «خیلی برای ما راحت شده که ۳۰۰ تا جنازه رو توی عملیات بذاریم وسط معرکه بیاییم عقب. کار کردن قبل از عملیات خیلی سخت شده، ولی تلفات دادن در داخل عملیات خیلی ساده شده. هزارتا، دو هزارتا، سه هزار تا، اصلا انگار نه انگار.»
پس‌لرزه‌های آنلاین توئیت محسن رضایی
اما از لحظه‌ای که همان چند جمله کوتاه را نوشت تا به حال هزاران نفر از بستگان خانواده قربانیان کربلای ۴ گرفته تا خبرنگاران، شهروندان عادی و چهره‌های سیاسی توییت او را ضمیمه کرده و نقدی روانه او کرده‌اند. با این حال محسن رضایی پس از آن توییت تا کنون سکوت اختیار کرده است.
 
در میان چهره‌های سیاسی این بار حسام‌الدین آشنا که در توییتر اغلب به توییت‌های استعاریک و مبهم معروف است خیلی صریح سوالی را پیش روی فرمانده سابق جنگ ایران و عراق قرار داد «برادر محسن، بین عملیات فریب و عملیات لو رفته تفاوت از زمین تا آسمان است. تحلیل‌های پسینی مشکلی را حل نمی‌کند. ما شاید خطاکاران را ببخشیم اما خودشیفتگان را هرگز.» البته حساب توییتری آقای آشنا از دیروز از دسترس خارج شده است.
«فرمانده عملیات فریبنده سلام بر شما»
آقای آشنا همچنین در کانال تلگرامی‌اش کمی مفصل‌تر به موضوع پرداخته و محسن رضایی را فرمانده عملیات فریبنده خطاب کرده: «وقت آن رسیده که در سی‌امین سالگرد پایان جنگ و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی تن به شفافیت داده و به سوالات کهنه بسیجیان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران در باره رازهای سربه‌مهر دفاع مقدس پاسخ دهید. شما تا به حال در قامت یک قهرمان ملی جلوه کرده‌اید اما اکنون با این سخنان در باب آن عملیات تلخ دیگر نمی‌توانید پشت نام سرداران شهید پنهان شوید و باید خود را برای سوالات سخت آماده کنید.»
سی‌میلیارد تومان هزینه عملیات کربلای ۴ و ۵
اما عملیات کربلای چهار هزینه‌های زیادی نیز در شرایط جنگی روی دست اقتصاد آن روز ایران به جا گذاشت. چنانچه مسعود روغنی زنجانی، وزیر برنامه و بودجه وقت در گفت‌وگو با مجله اندیشه‌پویا در این باره گفته بود: «سال ۱۳۶۵ با درخواست ستاد پشتیبانی جنگ و فتوای امام خمینی، بانک مرکزی سی‌ میلیارد تومان اسکناس بدون پشتوانه برای تامین هزینه عملیات‌های کربلای۴ و کربلای‌ پنج چاپ کرد.»
واکنش اصولگرایان
واکنش‌ها به محسن رضایی در میان چهره‌های سیاسی و خبرنگاران اصولگرا نیز ادامه داشت. چنانچه مهدی بختیاری، خبرنگار در حساب رسمی توییتر خود انتقادها و پرسش‌هایی را پیش روی محسن رضایی مطرح کرد: « با سخن چرانی‌های جاهلانه و مغرضانه در مورد جنگ و به‌ویژه عملیات کربلای ۴ مخالفم و این شکل نقد کردن‌ها را منطقی نمی‌دانم ولی محسن رضایی باید پاسخ بدهد که منظورش از اینکه کربلای ۴، عملیات فریب بود چیست؟» در همین حال بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس درباره توییت محسن رضایی و اینکه عملیات کربلای ۴ عملیات فریب بوده، گفت: «از جمله ایشان سوء برداشت شده، ایشان چنین اعتقادی ندارند. ما عملیات لو رفته کربلای ۴ را به یک عملیات فریب برای ارتش عراق تبدیل کردیم و ۱۰ روز بعد در همان نقطه در حالی که نیروهای رژیم بعثی به مرخصی رفته بودند، عملیات کربلای ۵ را با موفقیت انجام دادیم.»
واکنش خانواده‌ جانباختگان جنگ و تهدید به شکایت
مهدی جلیلی، روزنامه‌نگار نیز اعلام کرده که از محسن رضایی شکایت خواهد کرد. او از همه فرزندان شهدا دعوت کرده است که علیه محسن رضایی اقامه دعوا کنند. او نوشته است: «معلوم کنند نقشه این فریب را چه کسی کشید. چه کسی پدران و فرزندان این کشور را خرج فریب کرد.» آسیه باکری، فرزند حمید باکری، یکی دیگر از جانباختگان جنگ نیز خطاب به محسن رضایی و مواضع اخیرش درباره عملیات کربلای ۴ نوشت: « آقای رضایی برای آخر عاقبت خودتون و راحتی اعصاب بازماندگان جنگ تحمیلی دیگه ننویسید. مرهم نیستید عذرخواهی بلد نیستین، لااقل سکوت رو تمرین کنید!» یک کاربر دیگر نیز در تویترش نوشته که حاضر است وکالت خانواده‌ها را بر عهده بگیرد. مرتضی گلپور، روزنامه‌نگار نیز که پدرش در عملیات کربلای‌ ۵ حاضر بوده خطاب به محسن رضایی نوشت: «پدر من که تو کربلای ۵ بوده، میگه هنوز جنازه رفقاش رو کنار جاده می بینه؛ تو شبا خواب چی می بینی؟ تو خیابونا چی می بینی؟ ۳۰ هزار شهید در فقط یک عملیات، واست چه معنایی داره؟»
 
+149
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  روحشان شاد.. شهیدان وطن ایرانمان.. ننگ بر خائنین و جنایتکارانی که باعث از بین رفتن این جوانان غیور وطن شدند...
  7
  107
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  خریت در جنگیدن را با فریبدادن دشمن توجیح کردن فقط کار دانشمندان الاغ نظام مقدس است
  13
  68
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  تمام اینها به کنار ،دردی بدت از این نیست که سرمایه های مملکت را بجای اینکه به پای خانواده های این جانباختگان بریزند یا به حسابهای مییلیاردی خود واریز کردند یا صرف بازسازی عراق و کمک به کسانیکه تا دیروز بچه های این ملت را با توپ چهار لول ۱۴،۵ درو میکردند یاخرج حامیان صدام مثل فلسطینیها یا عزه که مجسمه صدام را با پول ملت ایران بسازند. جواب چرای این سوال و سکوت ۳۰ ساله مردم احمق سخته
  29
  57
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  چه ساده فریب خوردیم ! فریب این رژیم آخوندی . فریب دروغ هایشان . روح شهیدان پاک دل و صادق و عشق به وطن شاد
  4
  47
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. بد نیست جناب ابن ملجم عرب کمی سیاست و تاریخ را بخوانید که چرا صدام خبیث به ایران حمله کرد.تصمیمی که در زمان شاه نتوانست عملی کند چون آمریکا اجازه آن را نمی‌داد. . شما قبل از نوشتن کمی فکر هم بکنبد بد نیست.. اسم شما مصداق آن است که یک آلمانی اسم خودش را آدلف هیتلر بگذارد. اسم یک جنایتکار و ملعون. اینطور اسم گذاشتن فقط از کوته بینی سرچشمه می‌گیرد. امیدوارم روزی به داخائو تشریف بیاورید و در خدمت شما باشیم.
  30
  31
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  ای مردم یک کم هم به عقل خودتون شک کنید که بچه های دسته گلتون را فرستادید که از اسلام کذایی دفاع کنن و به کشته شدنشون افتخار کردید! از ماست که بر ماست! این امثال رضایی ها ی جانی فکر ممیکنند که به دستورات اسلام عمل کردند و فکر میکنند که ثواب کردند کلی شهید راه خدا تحویل دادند. فقر فرهنگی از خودمان است متاسفانه
  36
  21
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  stockholm - استکهلم، سوئد
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. جناب اگر در زمان شاه جنگی مابین ایران و عراق اتفاق نیافتاد فقط بخاطر اقتدار شاه ایران بود. من کاملا یادم هست ( البته ویدئوش هم هست) یک روز مصاحبه مطبوعاتی شاه را در اخبار تلویزیون پخش کردند و در ان مصاحبه شاه به صدام حسین هشدار داد که در صورت زیاده گوئی صدام ایشان شخصا سوار جنگنده شده و شخصا کاخ صدام رو در بغداد با خاک یکسان خواهند کرد و بعد از ان بود که تا مدتهای زیادی تا امدن ملاهای پا پتی صدام بکلی خفهقان گرفته بود
  11
  18
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. ببینم حسن و حسن و علی پدرشون جنایتکار بودند که ایرانی را مجوسی میگفتند که مرداهاشون را باید به بردگی گرفت و زنهاشون را به کنیزی و مالشون را خورد یا اتش زد؟نه ابن مجلم جنایتکار نبود و از علی که از اول عمرش تا روزی که ابن ملجم دونصفش کرد جز ادمکشی هیچ نری یاد نگرفت.تو نمیخواد به من تاریخ یاد بدی.نمیدونم چند سالته؟ چند سال جبهه بود؟ولی من نر تنها در کربلای ۴ که در کربلای ۵ در ولفجر ۸ در جنوب و ولفجر ۹ در کردستان و عملیات حمل به تاسیسات کرکوک و عملیات مرصاد علیه باند مسعود بعثی و مریم کپک شرکت داشتم با انکه نه خمخینی نه خدای خمیمنی یا خدای مسلک شیعی را قبول داشتم ودارم پس از تجاوز صدام هم برا چرند نباف. در همین مونیخ چند تا از همقطارهای سابق هستند که هنوز روز عملیات کربلای ۴ و سقوط فاو سیاه میپوشند.پس بدون به اسم ابن ملجم افتخار میکنم تو هم اسمت و بگذار علام علی یا کلبعلی اون مشکل خودته
  21
  17
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. و در صمن عرب هم نیستم و سگم هم عرب باشه هر دو گپششرا میبرم یک ناسیونالیست فارس ایرانی بوده و هستم!
  4
  13
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. و در صمن عرب هم نیستم و سگم هم عرب باشه هر دو گوشهاش را میبرم یک ناسیونالیست فارس ایرانی بوده و هستم!
  4
  14
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Liberte - ارومیه، ایران
  فکر نکنم از شکایت نتیجه ای بگیرند. :(
  0
  10
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. من نمی ونم بعضیها چی تو جمجه دارند ،تو اسم صدام را متجاوز میکذاری ولی ولی خمونی و باند جنایتکارش مدافع ایران، صدام یک دشمن بود ولی کشته های جنگ نصف کشتاری نبویدند که اربابهای تو اخوندها از ملت کردند.تو میگی ابن ملجم جنایتکار است ولی نعت تو خمینی رهبر مسلمین جهان، عجیبه بعد از ۴۰ سال سرطان اسلامی هنوز خیلیها معنی دوست و دشمن را نمیفهمند. ببینم ابنملجم که علی را کشت برای توی ولایتمدار جنایتکار است ولی علی که صد هزازرخون ناحق را در جنگ صفین ریخت امیرالمومنین.اون تاریخی که تو را با ان تغذیه کردند تاریخ نوشته دکتر ولایتی بوده نه تاریخ ایران.خجالت بکش با این کومتت.با اجازه ابنملجم البته. تو هنوز برات روشن نشد و نشده که اون دخا بیامرز را فقط و فقط بخاطر این مسئله که حاضر نبود با صدام برای بار دوم بخاطر تهدید اسراییل توسط صدام ،بجنگه اواره کردند انهم با دست امثال تو؟
  12
  13
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. شکایت پیش کی و از کی؟در ضمن محسن خل و چل خامنه ای رییس جمهور بود. شکایت از این هالو یحنی شکایت ای خمینی و رفسنجانی و خامنه ای،دو تای اول سقت شدند سومی هم که میگه خود خدا هست.امکان داره همین روزها محسن خل و چل هم در حین نطآفت سلاح شخصیش یک هفت تا گلوله تو سر خودش خالی کنه و چند تایی هم تو ماتحتش ،چون دقیقا نمیدونند یل سیر مغز این هالو کجاست.بعد هم حاجی حاجی مکه. مجلس ترحیم و سرادر باسلابت و فهمانه سپاه و علیه سلام خلاصه کلام. ۲۰ میلیون هم میرن تشیع لاشش همانطور که دنبال رفسنجانی جنایت کار را افتادرند یا برای انستابات حسن اخوند رفتند خودشون را سر کار گذاشتند.
  9
  5
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. ببین ور ور نکن بچه حزب اللهی. صدام حمله نکرد چون امریکا اجازه نمیداد!؟ اخه بذار اول .....کف کنه بعد بیا نظر صد من یه غاز بده. وقتی اون پیر مراد بابات که به خاطر دستمالکشی اسمت رو گذاشته میلاد، زد هر چی أفسر و درجه دار و فرمانده ارتش رو اعدام کرد و از طرفی هم کرم ریزی هاش شروع شد صدام حمله کرد. قرارداد الجزیرة ١٩٦٨ رو .... تحمیل کرد به صدام!؟
  14
  3
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. ابن ملجم هم یکی از نیکان روزگار بوده که زده . ...
  12
  4
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  جوابگو - مالمو، سوئد
  آره دوست عزیز جنهی دبی ،چه راحت آخوند ملت ایران را گول زد،هنوز هم افرادی که برای لقمه نانی گول آخوند ،وهمرهاشنو مثل ازغندی،عباسی نقدی کرملاهی،از این آشغالها که جوانان را به نام اسلام که خود اعتقادی ندارند گول میزنند ،،امان،، از نفهمی و احتیاج،آخوند ۳۰ ساله پیش عمدا اقتصاد ایران را خراب کرد که امروز برای لمقمه نانی مزدور استخدام کنه و به جون هموطن‌هاشون بیندازه.
  0
  1
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. نتجیه تاریخی را که دکتر ولایتی نوشته وشاگردان سعید طوسی در جلسه های اب حوض کشیدن تدریس کردن همینه. صدام مال این نبود که به ایران حمله کنه. لشکر ۹۲ زرهی اهواز ،نیروهاییی بودند که توسط اون خدا بیامرز چنان تجهیز شده بودند که صدام جرات نمیکرد حتی به پاسبانهاش اجازه بده تو بصره با سلاح کشت بزنند چه اینکه بخوان با توپ و تانک بیا سر مرز ایران. برق تانکهای چیفتن خواب از چشم صدام گرفته بود تا اخوند جماعت اومدن و کل ژنرالها را اعدام کردند به گفته یکی از فرماندهان جنگ فرمانده جیروی دریایی اشده بود یک جوان ۱۷ ساله که شنا بلد نبود و در انحال نیرو برای رهایی شیعه ها عراق و حمله برای نجات شیعه های عراق اماده میکردند.این باعث شروع جنگ بود
  9
  5
  دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.