شریعتمداری : اگر رفتنی بودیم چرا نرفته ایم ؟ / حسن خمینی هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم

حسین شریعتمداری کیهان لندن :
-حسین شریعتمداری: به راهی که چهل سال گذشته پیموده‌ایم نگاه بیندازید. چه می‌بینید؟ اگر رفتنی بودیم چرا نرفته‌ایم؟!
-حسن خمینی: اگر قواعد را رعایت نکنید، هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم!

 مدیرمسئول کیهان چاپ تهران، شنبه هفتم دی‎ماه، در سرمقاله‎ای با عنوان «اگر رفتنی بودیم چرا نرفته‌ایم؟!» با استناد به احادیث و روایات تاریخی منسوب به صدر اسلام، پیروزی انقلاب اسلامی را با جنگ‎ها و فتوحات سپاه اسلام در آغاز کشورگشایی‌های آن مقایسه کرده و نتیجه گرفته است که نظام جمهوری اسلامی رفتنی نیست!
 
حسین شریعتمداری با اشاره به فتح ایران و روم توسط لشکر اسلام نوشته، رسول خدا با سپاه کم‌شمار خود با آن شرایط سخت و شکننده و تعداد ‌اندک و بی‌ساز و برگ فکر فتح ایران و روم بود و وقتی خبرش به سپاه مشرکان رسید به استهزاء [از روی مسخره] خندیدند، اما در نهایت کاخ ابرقدرت‌های آن روزگار فرو ریخت.
 
او پس از شرح این روایات، پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ را با فتوحات پیامبر اسلام اشاره کرده و با ستایشی پرطمطراق از روح‎الله خمینی به فهرستی از «دشمنی‎ها، تخاصم‌ها و توطئه‌ها» علیه جمهوری اسلامی اشاره کرده و نوشته، «با نیم نگاهی به این صحنه هر انسان حسابگری به این باور قطعی می‌رسید که انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن کمترین امکانی برای ادامه حیات ندارد!»
 
مدیر مسئول کیهان تهران در ادامه تاکید کرده «در آستانه چهل سالگی انقلاب توطئه‌های دشمن اگرچه خسارتبار و زحمت‌آفرین بوده اما به نتیجه نرسیده است.» او مقاومت انصارالله در یمن، سقوط نکردن بشار اسد و خروج نیروهای آمریکا از سوریه را هم به حساب موفقیت‎های انقلاب اسلامی نوشته و با کنار هم قرار دادن این رویدادها نوشته «در آستانه چهل سالگی انقلاب، این پرسش در میان است که چرا از بین نرفته‌ایم؟! مگر نه اینکه تمام چرخ‌های قدرت مادی جهان علیه ما به چرخش درآمده و هنوز هم در همان جهت می‌چرخند؟! نگاهی به راه پر فراز و نشیبی که طی چهل سال گذشته پیموده‌ایم و عقبه‌های سخت و نفسگیری که پشت سر گذاشته‌ایم بیندازید. چه می‌بینید؟ اگر رفتنی بودیم چرا نرفته‌ایم؟! و اگر ماندنی نبودیم چرا مانده‌ایم؟!»
 
حسین شریعتمداری توضیح نمی‌دهد که در آستانه‌ی چهلمین سالگرد انقلاب و نظامی که از آن دفاع می‌کند، چه لزومی دارد که زمامداران مرتب از بود و نبود و براندازی و رفتن و نرفتن جمهوری اسلامی سخن می‌گویند و «اگر نظام رفتنی نیست» چرا مدام آن را یادآوری می‌کنند؟! در واقع حسین شریعتمداری و دیگر سفره‎نشین‎های انقلاب که تظاهر می‌کنند خیال‌شان از ابدی بودن نظام راحت است باید پاسخ دهند که چرا اصلا آن را مطرح می‌کنند؟!  همچنین این نکته را نیز باید روشن کنند که آیا آن نظامی که خمینی وعده‎‎ داده بود همین است؟ خمینی مدعی بود «کارهایی را که شاه کرده و باعث عقب ماندگی شده باید اصلاح شود و شاه برود، حکومت عدل اسلامی و دموکراسی به تمام معنا خواهیم ساخت!»
 
جالب اینجاست که همزمان با انتشار این سرمقاله در کیهان تهران، حسن خمینی نوه روح‎الله خمینی در حسینیه جماران سخنرانی کرده و اتفاقاً او نیز در مقدمه حرف‎هایش به روایات صدر اسلام اشاره کرده با این تفاوت که به نقل از امام اول شیعیان دست روی دلایل فروپاشی حکومت‎ها گذاشت.
هیچ تضمینی نیست که ما بمانیم
حسن خمینی با اشاره به اینکه «زیربنای یک جامعه اخلاق و احساس رضایت مردم است» تاکید کرده «باید قواعد رفتار انسان‎ها و علل سقوط و ثبوت [ثابت ماندن] را به دست بیاوریم تا در زندگی رعایت کنیم؛ و الا هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند. اگر قواعد را رعایت نکنید، عرصه را از شما می‎گیرند.»
 
البته آنچه حسن خمینی گله می‌کند بیش از آنکه نهیب به نظام و سردمدارانش برای توجه به مردم باشد، انتقادی علیه «بازی ندادن» امثال او در میدان قدرت است؛ او ظاهرا سهم‌ خود و اطرافیانش را از قدرت می‌خواهد. چنانکه به نقل از امام اول شیعیان گفته «اگر دیدید جامعه‎ای که از داشته‎های خود در حوزه نیروی انسانی و افاضل بهره نمی‎برد و آنها را عقب می‎اندازد، از علائم فروپاشی، مشکل‌دار بودن و بداقبالی است.»
حسن خمینی بارها تاکید کرده که معتقد به نظام جمهوری اسلامی است و طبیعی است که نگران فروپاشی و رفتن آن باشد. حتی در همین شرایط که از نبودن در دایره‌ی قدرت گله می‌کند، سهم‎اش از ردیف بودجه سال ۹۸ فقط در یک فقره مربوط به «حفظ و نشر آثار امام خمینی» ۱۸میلیارد تومان است. بنابراین ماندن جمهوری اسلامی برای او نیز یعنی حفظ دم و دستگاه نیاوران! اینست که او نیز با وجود هشدارش درباره «نماندن نظام» مانند حسین شریعتمداری نظام را ماندنی می‌داند به شرطی که سهم او و طرفداران اصلاح‌طلبش در قدرت تأمین شود زیرا وی و اصلاح‌طلبان هنوز هم خود را بیش و بهتر از دیگران ضامن بقای نظام می‌دانند.
+6
رأی دهید
-65

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  در اینکه رفتنی هستید شکی نیست. ولی قبل از رفتن چقدر میدزدید و گند میزنید معلوم نیست. اینو بدون میز سیاست به هیچکس وفا نکرد.پس هر چه زودتر گورتونو گم کنید.
  3
  84
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان
  در مبحث علمی ثابت شده هرچیزی در یک درجه مشخص به نقطه جوش یا به درجه اشتعال میرسد. صبر و بردباری مردم ایران هم حدی دارد .وقتی لبریز شد خشم مردم شروع بفوران میکند .آنوقت است که همانند یک کوه آتشفشان با قدرت تمام وارد عمل میشود و با گدازه های سوزان خود همه مانع ها را از پیش پای خود برداشته و بخاکستر تبدیل میکند.ای مزدوران و خائنان بوطن که با سیاه نمائی و دوز و کلک و استفاده از حربه دین بر مملکت مسلط شدید بدانید آنروز چندان دور نیست .عنفریب پوزه همه شما را بخاک خواهند مالید و با خفت و خواری روزگار برشما سیاه خواهد شد. اندکی تحمل تا سحر صبح صادق نزدیک است.
  17
  30
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  جاوید شاه رضا شاه
  45
  31
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  آدمهایی مثل تو که از آخوندای جانی حمایت کردند بمراتب از خودشون جنایتکارترن
  16
  31
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  شما قرار نیست برین . ولی همین مردم به همین زودی شمارو جایی پرت میکنن که تا هزاران سال هیچ وقت برگشت نخواهید داشت .
  3
  31
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  دست خودت نیست ژنت ژن ....! :o
  2
  9
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  حسن میروید عجله نکن هرچه دیرتر بهتر چونکه مردم بیشتر پی میبرند اسلام و آخوند چقدر دین بیخودیست و مردم به قرآن و اسلام تا ابد پشت خواهند کرد
  1
  5
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  شما نمیرین. بهتون میره. عین محرم! وقتی یه دسته میبینین وایمیستن تا دسته بره!! یا اینکه میذارین دسته بره بعد میرین؟؟ انتخاب با خودتون 😀😀
  12
  6
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  جوابگو - مالمو، سوئد
  بقول شکنجگره خودتون که هرچه زن سعید امامی قسم میخورد میگفت من اسرائیل نرفتم،شکنجگرانش میفتن میری،ما میبریمت حالا شماهم میریت،یعنی ،ما می‌‌بریمت.
  1
  4
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.