مشاور حسن روحانی : محسن رضایی مسئول ۱۳ هزار کشته و مفقود و مجروح در عملیات لو رفته کربلای ۴ است

 عکسی از دوران جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۱ توئیت محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران در دوره جنگ ایران و عراق، درباره عملیات «کربلای ۴»، واکنش‌های گسترده‌ای در توئیتر داشته است.
 
در همین حال حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، خواستار پاسخگویی به سؤالات مطرح درباره « رازهای سربه‌مهر» جنگ ایران و عراق شد و خطاب به محسن رضایی نوشت که «ما شایدخطاکاران را ببخشیم اما خودشیفتگان را هرگز».
 
آقای رضایی در توئیتر خود نوشته بود: «عملیات کربلای چهار برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته‌های او».
 
وی مدعی شد: «با عملیات کربلای چهار به دشمن وانمود کردیم که عملیات سالانه ما تنها همین بوده است. ده روز بعد در همان نقطه و در زمانی که نیروهای ارتش بعثی به مرخصی رفته بودند، عملیات کربلای پنج را انجام دادیم». ادعای فرمانده سابق سپاه پاسداران در حالی بیان شده که پیش از این فرماندهان سپاه پاسداران همواره از لو رفتن عملیات «کربلای ۴» سخن گفته بودند.
 
همچنین پیش از این تحلیل‌گران از پیروزی «نسبی» ایران در عملیات «کربلای ۵» سخن گفته‌اند و این عملیات پیروزی بزرگی برای ایران نبوده است.
 
این توئیت محسن رضایی می تواند واکنشی به بحث‌های چند روز گذشته درباره این عملیات و نوشته جعفر شیرعلی نیا، پژوهشگر جنگ ایران و عراق، باشد.​
 
مرکز اسناد سپاه پاسداران روز سوم دی و در سالروز عملیات«کربلای ۴» مدعی شده بود که این عملیات «با توجه به موانع موجود در همان ساعتهای اولیه متوقف شد» و «برخلاف تبلیغات برخی رسانه‌های خارجی» تعداد نیروهای ایرانی کشته شده در این عملیات « کمتر از هزار نفر است».
 
جعفر شیرعلی نیا در مطلبی در کانال تلگرامی خود این ادعای مرکز اسناد سپاه پاسداران را «عجیب» خوانده و با اشاره به گزارش‌های پیشین این مرکز و سخنان و نوشته‌ها و سخنان مقامات جمهوری اسلامی آن را رد کرده بود.
 
از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی نوشته که در این عملیات «نزدیک به ‌هزار شهید و سه‌هزارو ٩٠٠ مفقودالاثر داشتیم که اکثر آنها را باید شهید حساب کرد و حدود ١١‌هزار مجروح که حدود نصف آنها سرپایی معالجه شده یا می‌شوند». جعفر شیرعلی نیا همچنین به نقل از محمد درودیان، راوی دفتر سیاسی سپاه پاسداران نوشته که محسن رضایی خود گفته که این عملیات « از رده به کلی سری لو رفته است».
 
موضوع این عملیات در سال ۹۴ و پس از کشف جسد ۱۷۵ غواص ایرانی مطرح شده بود.
 
توئیت محسن رضایی واکنش‌های گسترده‌ای در توئیتر داشته است. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور ایران، نیز در مطلبی با عنوان «فرمانده عملیات فریب»در کانال تلگرامی خود خواستار پاسخگویی به سئوالات مطرح درباره « رازهای سربه‌مهر» جنگ ایران و عراق شد.
 
وی خطاب به محسن رضایی نوشت: «شما تا به حال در قامت یک قهرمان ملی جلوه کرده‌اید. اما اکنون با این سخنان در باب آن عملیات تلخ دیگر نمی‌توانید پشت نام سرداران شهید پنهان شوید و باید خود را برای سوالات سخت آماده کنید».
 
آقای آشنا تاکید کرد که «بین عملیات فریب و عملیات لو رفته تفاوت از زمین تا آسمان است. تحلیلهای پسینی مشکلی را حل نمی‌کند. ما شایدخطاکاران را ببخشیم اما خودشیفتگان را هرگز». برخی از کاربران توئیتر نیز سخنان پیشین فرماندهان سپاه پاسداران درباره لو رفتن این عملیات را منتشر کرده‌اند.
 
برخی نیز فیلمی از حسن باقری، از فرماندهان کشته شده در جنگ ایران و عراق، را منتشر کرده‌اند. که می گوید: « کار (اطلاعات و شناسایی) کردن قبل از عملیات خیلی سخت شده، ولی تلفات دادن در داخل عملیات خیلی ساده شده..هزارتا، دو هزارتا، سه هزار تا، اصلا انگار نه انگار». آسیه باکری، فرزند حمید باکری، از فرماندهان جنگ ایران و عراق خطاب به محسن رضایی نوشت: «برای آخر عاقبت خودتان و راحتی اعصاب بازماندگان جنگ تحمیلی دیگر ننویسید، مرهم نیستید عذرخواهی بلد نیستید، لااقل سکوت را تمرین کنید». امین قلعه‌ای نیز سخنان محسن رضایی در سال ۹۴ و در مراسم تششیع جنازه غواص‌های ایرانی را منتشر کرده که در آن می‌گوید عراق پس از عملیات والفجر ۸ در ساحل خود برای جلوگیری از اقدام غواص‌های ایرانی «نور افکن قرار داده بود». علی ملیحی روزنامه نگار نیز بخشی از خاطرات اکبر هاشمی رفسنجانی درباره این عملیات را منتشر کرده که نوشته است: «مدتی به تنهایی در کنار ساختمان محل اقامت قدم زدم و فکر کردم. شکست عملیات(کربلای_چهار) با آن همه امکانات و تبلیغات که داشتیم بسیار تلخ است...دکتر هادی (محمد علی هادی) و دکتر روحانی (حسن روحانی) آمدند.ازمدیریت عملیات انتقاد داشتند.معمولا در شرایط شکست درددل‌ها اوج می‌گیرد».
 
فرزانه آئینی، خبرنگار نیز با اشاره به توئیت محسن رضایی این پرسش را مطرح کرده که آیا او «با همین تاکتیک در مجمع ،مصلحت نظام رو تشخیص» می دهد. موضوعی که در نوشته‌های تعداد دیگری از کاربران بیان شده و به عملکرد محسن رضایی به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره شده است.
 
در حالی که ۳۰ سال از پایان جنگ ایران و عراق گذشته، سخن گفتن درباره بخش‌هایی از موضوعات این جنگ همچنان تابو محسوب می‌شود.
 
همچنین مقامات جمهوری اسلامی نیز روایت‌های متفاوتی از جزئیات این جنگ و همچنین دلیل پذیرش قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل بیان می کنند.
+142
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان

  بر آن جد و آباد خودت آقای رضایی و تمام کلیت نظام جمهوری اسلامی لعنت که همواره خیانتها و جنایتهایتان را با بیشرمی خدمت خوانده اید و خدمات بزرگ امثال رضا شاه و محمد رضا شاه و دیگر بزرگان تاریخ ایران را خیانت خوانده و با دروغ سعی در تحریف تاریخ را داشته و دارید ، اما ماه زیر ابر نمی ماند و بزودی همراه کارنامه سیاهتان به زباله دان تاریخ سپرده خواهید شد، شرم بر شما
  22
  155
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  مثل سگ افتادند به جون همدیه. نشونه سقوط انغلاب اسحالیه
  6
  126
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::Afshin51 - کلن، آلمان::]. لطفأ شلوغ نکنید تازه وارد..چرا نمی‌خواهید قبول کنید شاه مال 40-50 سال پیش بود و دیگه تموم شده. اگر اون شاه خائن نبود و مصدق رئیس دولت شده بود الان گیر این نامردها نیافتاده بودیم..
  126
  26
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  رقص پرواز - پراگ، چک

  اینها از شرافت و انسانیت بویی نبرده اند! مردک رذل، عملیاتی که مثلا برای فریب دشمن انجام دادید درواقع فریب رزمنده ها و شهدا بوده!! چقدر خون ریختید برای خرج فریبتان! چقدر میخواهید دوباره خون بریزید تا دشمن فریب بخورد! خاک بر سر کسانی که از این و امثال این جانیان حمایت میکنند! شرم و ننگ بر شما!
  6
  99
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  behzad50 - مونیخ، آلمان

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. فعلاً که شما شلوغش کردید تازه وارد !!! ،اولاً صحبتی از مرحوم مصدق در میان نبوده اینجا و مخاطب آقای افشین ۵۰ و دوستان دیگر کلیت نظام جمهوری اسلامی بوده ، آقای مصدق هم یکی از همین بزرگان تاریخست که اولا رییس دولت بوده اگر نمی دانستید !!!ثانیاً هیچیک نه مصدق نه شاه خیانت نکردند بعکس دوستان شما در جمهوری اسلامی و اختلاف نظر مقطعی مصدق با محمد رضا شاه هم در برخی موارد چیزی از ارزش هیچکدامشان کم نمی کند ،شما اگر تصمیم دارید از رضایی جنایتکار و جمهوری اسلامی دفاع کنید روش دیگری غیر از روش آخوندها که همان سفسطه یا به نعل و میخ کوبیدن است را انتخاب کنید .
  15
  72
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  behzad50 - مونیخ، آلمان

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. لطفاً تاریخ را از زوایای بیشترو بهتری مطالعه کنید و به یکی دو مقاله بسنده نکنید ،مسلماً خود به جواب مناسبی که لازم است می رسید ، ضمناً از ادبیات بهتری برای نقد مطالب دوستان استفاده کنید که همان ادبیات به شما بازمیگردد ! ضمناً منظورتان را از اینکه اگر شاه نبود مصدق رییس دولت میشد را متوجه نشدم چون مصدق به دستور و تمایل شاه رییس دولت بود !
  12
  56
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. شما زمان قبل و بعد از شاه را میتونی مقایسه کنی. آنوقت میفهمی شاه و پدرش چقدر به ایران خدمت کردند
  13
  77
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  hamid swed - مالمو، سوئد

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. زیادی تند نرو تو خودت هم همچین کهنه وارد نیستی, .., همه میدونن که تو هم مزدور جمهوری اسـ... هستی!!!!! شاه اگه خائن بود مملکت رو به این راحتی ول نمیکرد بره و تمام مملکت رو مثل این آخوندها غارت میکرد, همین شاهزاده هم از سر این مردم نمک نشناس زیاده, یکی از اونها هم تو!!!!!!!!!
  10
  69
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. چیزی که در تاریخ اتفاق افتاده را نمی توان گفت اگر بود یا اگر نمی بود، و بعد با این پیش فرض اشتباه تاریخ را در ذهن خود بسازیم. مصدق مظهر کینه به هویت ایرانی ما ایرانیان بود، او همه ی تلاش خودرا برای بازگشت به سلسله ی قاجار انجام داد،. کینه ی او به خاندان پهلوی از همین رو بود، البته بدون اینکه خواسته باشم از کسی دفاع کنم، در جواب شما که بی مقدمه مصدق را ناجی خودتان در قرن حاضر می دانید.
  3
  46
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. زیاد شلوغ نکن. شاه فقید اشتباهات زیاد داشت ؛ اما در یک مورد مشخص خردمندی شگفت انگیزی داشت . و آنهم خطر حمله از سوی ارتش بعث را جدی می دید . با ایجاد پادگان های نظامی و هوایی و خرید بهترین هواپیما ها و تانک ها . بزرگترین خدمت را به ایرانزمین کرد . اگه تجهیزات مدرن ارتش نبود . اکنون میبایستی به عربی کامنت مینوشتی . اون هندی زاده و ملاها چقدر به اون بزرگوار بخاطر مدرن کردن ارتش توهین کردند . جمله کلیشه ای : که پول نفت امت را به شیطان بزرگ میده و سلاح غربی میخره . در دهها سخنرانی ثبت شد . شرم داشته باش
  5
  47
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  واحد شمارش کشته ها ۱۰۰۰برابر بیشتر و واحد پولمون ریال ۱۰۰۰۰ برابر کمتر شده. افسوس!
  2
  27
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. کامنت هات که میخونم ناخودآگاه یاد امید دانا می‌افتم.
  3
  22
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  این فرد قاتل بچه خودش هست اینها از انسان بودن جز روز نابودتان نزدیک هست
  2
  24
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  دو کلمه حرف درست - تبریز، ایران

  به زودی ملت شریف ایران حکومت وحشناک آخوند ها را به ذباله دان تاریخ خواهند انداخت. بسیجی بدبخت تا وقت هست بیچاره فرار کن.
  2
  25
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  جوابگو - مالمو، سوئد

  اگر دستش به خون آلوده نبود،که پسره به اون زیبائی و با سوادی و پر مالومات خودشو تو دبی تو هتل با اسله نمیکشت،که در قدرت بمونه باید پس بده خدا که دروغ نیست،باید منتظر باشه خودش و زنش که بخاطر لقمه نون چشمشو بروی این جنایت بسته،چه مادر نمونه ای.
  1
  22
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. خمینی جنگ را شروع کرد. شاه باقی میماند در هیچ حالتی احتمال شروع جنگ نظامی بین ایران و عراق وجود نداشت حتی اگر ارتش ایران در حد تیر و کمان تجهیزات داشت و عراق شاتل فضایی. نه بخاطر هراس از همدیگر یا محدودیت هیچ طرفی بلکه مصالح اربابان آمریکایی ایران و اربابان روسی عراق ایجاب می‌کرد که رقابت منطقه ای در حد انجام عملیات های ایذایی از جانب دو طرف بر علیه دوطرف باشه نه بیشتر نه کمتر.
  2
  6
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران
  مردک پلشت این همه ادمو به کشتن داده تازه اومده میگه برای فریب دشمن بوده نزدیک به 6000 نفر کشته و 7000 مجروح نتیجه بی لیاقتی تو اون خمینی ملعون گور به گور شده بود احتمالا با صدام همکاری میکرده که جوانهای مردمو به همین سادگی به کشتن داده خدا ازتون نگذره ادم باید چقدر بی ابرو و احمق باشه که بیاد بگه میخواستیم دشمنو فریب بدیم یعنی 13000 نفرو به کشتن دادین که فقط دشمنو فریب بدین خدایا اینها دست تمام جانیان جهانو از پشت بستن ای ننگ ابدی بر دجال قبر دجالو خودم قصد کردم با لودر صافش کنم به موقعش ایشالا عمرتون به تابستون 98 هم نمیرسه سردار کیلویی به خاطر تمام جنایتهاتون روزی محاکمه میشین اون روز دور نیست کثافت اشغال
  0
  16
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  این کثافت چه میدونه جگر گوشه و فرزند و عزیز چیه کسی که به بچه خودش هم رحم نکرده به بچه های مردم رحم و مروت و دلسوزی داشته باشه امیدوارم به فجیع ترین و دردناکترین مرگ ریق رحمت را سر بکشی
  0
  10
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. اولا شما باز هم یک تحقیق بکن چرا اسمت درست بعد از انفلاب میلاد شده، دوما شاه خائن!؟ تو جوجه اصلا معنی خیانت رو میدونی!؟
  0
  7
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  این مرتیکه با اون شلوار کردی اش رو خمینی میخواست اعدام کنه. رفسنجانی مانع شد. اینهم از "فرمانده" سپاه که قدر حمار بارش نبود. اگر ارتش شاهنشاهی نبود صدام خشتک این سپاهی ها رو داده بود دستشون. الان هم إنفاقی بیوفته، همین سپاهی ها سوراخ موش میخرن عین بنز! ارتشی ها خواهند بود که دفاع خواهند کرد.
  1
  7
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  Afshin51 - کلن، آلمان:سلام هموطن.نمیدانم چرا شما و همفکران شما ,باعصبانیت از خیانت عمال این رژیم صحبت میکنید؟اینان مانند یک دشمن خارجی اشغالگر ایران هستند,شما از اشغالگر توقع آبادانی و سرفرازی و آسایش ملت را دارید؟و متاسفانه مشتی متعصب مذهبی ,آب بآسیاب 40 ساله این متجاوزین ریختند و تا این متعصبین ناآگاه از خواب ویرانگر خود بیدار نشوند,این جنایات و این شهید بازی ها ادامه دارد. ئای باین همه غفلت.
  0
  8
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  من تعجب میکنم از فهم وشعور این ملت,شما ها توقع داشتید با تعین تعدادی از شاگردان میوه فروشی و بقالی و عطاری بعنوان (فرمانده) توسط عده ائی آخوند و روضه خون,با جنگ با یک ارتش تعلیم دیده کلاسیک عراق ,پیروز شویم؟این جنگ بنا به خواست صد در صد آمریکا آغاز شد جهت از بین بردن ارتش شاهنشاهی و رو بنا و زیر بنای صنایع کشور,درخواستی که آمریکا از سال1350 از شاه داشت و یکی از دلائل برکناری او همین بود.من شدیدا متاسفم برای خانواده های شهدا , جانبازان و مجروحین
  0
  10
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.