وزیر خارجه بریتانیا: جمهوری اسلامی ، نازنین زاغری را برای اهداف دیپلماتیک به گروگان گرفته است

جرمی هانت در سفری که آبان ماه سال جاری به تهران داشت، با دختر و برادر نازنین زاغری دیدار کرده بود. «جرمی هانت» وزیر خارجه بریتانیا، جمهوری اسلامی را متهم کرد که برای «اهداف دیپلماتیک» نازنین زاغری رتکلیف را گروگان گرفته است.
 
جرمی هانت روز جمعه در گفت‌وگویی با رادیو ۴ بی‌بی‌سی با اشاره به تولد چهل سالگی نازنین زاغری، گفت: «او به اندازه بیش از نیمی از عمر دخترش در زندان بوده. این کاری وحشتناک و ناعادلانه است.»
 
نازنین زاغری رتکلیف فروردین ماه سال ۹۵ و زمانی که قصد خروج از ایران را داشت، در فرودگاه بازداشت شد. او به اتهام مشارکت در «براندازی نرم» به پنج سال زندان محکوم شد.
 
هفته گذشته غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری تهران درباره پرونده جدید زاغری گفته بود:‌ «پرونده جدید نازنین زاغری هنوز باز است و مشخص نیست که محکوم می‌شود یا تبرئه یا اینکه در صورت محکومیت به چه مجازاتی محکوم خواهد شد.»
 
سپاه پاسداران خانم زاغری را به آموزش روزنامه نگاری برای رسانه های خارج از کشور متهم کرد، اما او اتهامات خود را رد کرد و بنیاد خیریه تامسون رویترز نیز رسما اعلام کرد که او یک کارمند ساده در بخش اداری این بنیاد بوده است.
 
پیش از این، برخی رسانه‌ها خبر داده بودند که بریتانیا قصد دارد در مقابل پرداخت بدهی‌های خود به ایران که مربوط به دهه ۷۰ میلادی و قرارداد خرید تانک‌های چیفتن است،‌ نازنین زاغری را آزاد کند. اجرای این قرارداد پس از انقلاب و به دنبال «اشغال سفارت آمریکا» متوقف شد و بعدها دادگاه لاهه حکم داد که بریتانیا باید ۵۰۰ میلیون دلار به ایران پرداخت کند.
ایران و بریتانیا هر دو گزارش‌ها درباره رابطه میان پرداخت این پول و آزادی نازنین زاغری را تکذیب کرده‌اند، اما سال گذشته روزنامه بریتانیایی تلگراف نوشته بود که لندن قصد دارد با پرداخت این پول «حسن نیت» خود را به تهران نشان دهد.
 
این زندانی دوتابعیتی، در زندان اوین بارها دچار حمله های عصبی شده است. وضعیت وخیم سلامتی نازنین زاغری، بیانیه کیت الن مدیر بخش بریتانیای عفو بین الملل را در پی داشت که گفت «آنچه مقام‌های جمهوری اسلامی با نازنین زاغری می‌کنند، به شدت بی‌رحمانه است.»
 
تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.
+22
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.