قیمت مرغ در تهران به بالای ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید

بر اساس گزارش‌ها، قیمت هر کیلو مرغ در مراکز خرده فروشی تهران امروز شنبه (هشتم دی) به بالای ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.
 
مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است "این افزایش نسبت به هفته گذشته ۸۰۰ تومان بوده است."
 
طی دو هفته گذشته قیمت مرغ از کیلویی ۱۱ هزار تا ۱۵ هزار تومان در نوسان بوده؛ اواخر هفته پیش قیمت این قلم خوراکی به حدود ۱۳ هزار تومان ماند ولی امروز به بالای ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

افزایش قیمت گوشت باعث شده در سال‌های اخیر بر تعداد متقاضیان مرغ افزوده شود؛ در ماه‌های اخیر همزمان با رشد قیمتی سایر کالاها بر قیمت مرغ هم افزوده شده است.
محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی گفته قیمت واقعی هرکیلوگرم مرغ برای مصرف کنندگان ۱۰ هزار تومان است مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی گفته است: "به دلیل کمبود نهاده‌های دامی، مرغداری‌ها از جوجه‌ریزی امتناع کرده‌اند و در حال حاضر، حدود ۴۰ درصد از سالن‌های تولید مرغ گوشتی، خالی است که به تبع با کاهش تولید، ضریب عرضه کم می‌شود و همین موضوع به افزایش گرانی‌ها دامن می‌زند."
 
او همچنین گفته: "سالن‌هایی که تا یک ماه و نیم گذشته، جوجه‌ریزی می‌کردند، با کاهش حجم تولید، مرغ زنده را به قیمت دلخواه توزیع می‌کنند و به نوعی این روند برای جبران خسارت دوره‌های گذشته انجام گرفته است."
 
محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، سه روز پیش (چهارشنبه ۵ دی) گفته بود: "قیمت واقعی هرکیلوگرم مرغ برای مصرف کنندگان ۱۰ هزار تومان است و عرضه این محصول با قیمت‌های بالاتر اجحاف در حق مصرف کنندگان است."
 
افزایش قیمت مرغ در حالی است که اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران خرید و فروش مرغ زنده بیشتر از ۸۷۰۰ تومان در این استان را ممنوع اعلام کرده است.
 
در ماه‌های اخیر همزمان با رشد نرخ تورم در ایران قیمت بسیاری از کالاها در ایران افزایش یافته است.
 
مرکز آمار ایران در گزارشی که امروز منتشر کرده به افزایش قیمت بعضی مواد خوراکی در مناطق شهری ایران پرداخته است.
 
در این گزارش اقلامی نظیر پیاز و گوجه فرنگی در آذر ماه امسال (۱۳۹۷) نسبت به آبان ماه همین سال نزدیک به ۱۶ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.
 
براساس همین گزارش اقلامی نظیر رب گوجه فرنگی و موز در آذر ماه امسال نسبت به همین ماه در سال پیش (۱۳۹۶) به ترتیب نزدیک به ۲۵۰ درصد و ۱۶۰ درصد گرانتر شده‌اند.
بنابر اعلام مرکز آمار قیمت رب گوجه فرنگی در آذر ماه امسال نسبت به پارسال ۲ و نیم برابر شده است زمانی که در مهر ماه امسال قیمت دلار در جهشی تاریخی به آستانه ۲۰ هزار تومان رسید، قیمت بسیاری از کالاها افزایش یافت. این افزایش قیمت طیف وسیعی از اقلام را در بر می‌گرفت از خودرو و لوازم خانگی گرفته تا مواد غذایی اصلی نظیر گوشت و مرغ.
 
بر اساس مصوبه دولت ایران در نیمه مرداد ماه امسال ۲۵ قلم کالا در فهرست کالاهای مشمول دریافت ارز دولتی ( دلار۴۲۰۰ تومانی) قرار گرفتند.
 
مرغ و گوشت قرمز هم در این فهرست دیده ‌می‌شوند.
 
بر اساس اعلام بانک مرکزی قیمت هر کیلو گوشت مرغ در سطح شهر تهران در هفته منتهی به به ۳۰ آذر امسال بطور متوسط ۱۲۱۷۶ بوده که نسبت به هفته مشابه سال قبل حدود ۶۳ درصد افزایش قیمت داشته.
 
طی ماه‌های اخیر بعضی از مقام‌های دولتی در ایران درباره کوچک شدن سبد خانوارهای ایرانی در سال آینده هشدار داده‌اند.
 
ازجمله این افراد اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران است که گفت "در دوران اعمال تحریم‌های جدید دو خطر بیکاری و کاهش قدرت خرید مردم کشور را تهدید می‌کند".
+15
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.