اعتراف سید حسن خمینی به فروپاشی جمهوری اسلامی: هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم

جماران: یادگار امام با تأکید بر اینکه زیربنای یک جامعه احساس رضایت مردم است، گفت: باید قواعد رفتار انسان ها و علل سقوط و ثبوت را به دست بیاوریم تا در زندگی رعایت کنیم؛ و الا هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند. اگر قواعد را رعایت نکنید، عرصه را از شما می گیرند.
 
به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم دهمین سالگرد ارتحال آیت الله جمی در حسینیه جماران، با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) در خصوص ثابت بودن روند زندگی بشر، بر توجه به سنت های تاریخی تأکید و اظهار کرد: باید قواعد رفتار انسان ها و علل سقوط و ثبوت را به دست بیاوریم تا در زندگی رعایت کنیم؛ و الا هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند. اگر قواعد را رعایت نکنید، عرصه را از شما می گیرند.
 
وی ادامه داد: یکی از این قواعد فرمایش امیرالمؤمنین(ع) در مورد 4 دلیل فروپاشی حکومت هاست؛ اولین دلیل مورد اشاره ایشان، «تضییع اصول» (ضایع کردن اصول اساسی) است. اگر ملتی به سراغ تمسک به فروع رفتند، از بین خواهند رفت. اگر دیدید در جامعه ای به جای اصول جامعه و امهات مشکلات و زیر بنای روابط اجتماعی، فقط به ظواهر پرداخته می شود به فرموده امیرالمؤمنین(ع) این مسیری است که به بداقبالی دولت ها می انجامد؛ البته این بدان معنا نیست که اصلا به فروع توجه نکنیم.
 
وی با تأکید بر اینکه زیربنای یک جامعه اخلاق و احساس رضایت مردم است، گفت: طبق روایتی از پیامبر(ص)، «کسی که بیشتر مدارا را می کند بیشترین عقل را دارد»؛ اجتماع بشری بر اساس وفق شکل گرفته است. پاره پاره کردن مداوم جامعه، پخش مکرر کینه، انتشار مرتب نفاق، اینکه افراد در جامعه مجبور شوند شخصیت دوگانه داشته باشند و اینکه تک تک ما از صداقت دور شویم از نشانه های بداقبالی دولت ها است. اگر دیدیم اصول ما از دست رفته و به فروعات می چسبیم زنگ خطری است که این جامعه دچار مشکل شده است.
 
سید حسن خمینی ادامه داد: در زبان ائمه(علیهم السلام)، «ظلم» به عنوان مشکل اصلی جوامع عنوان شده است. «احساس رضایت مردم»، از اصول جامعه است. مردم به هر ترتیبی باید احساس رضایت کنند و تحمیل جایی در جامعه نداشته باشد. همانگونه که قرآن خطاب به پیامبر(ص) با آن شأن و منزلت می فرماید، «اگر تندخو بودی مردم از اطراف تو پراکنده می شدند».
 
یادگار امام، «تقدیم الاراذل وتاخیر الافاضل»(فرومایگان را مقدم داشتن و فرزانگان را مؤخر قرار دادن) را از دیگر عوامل فروپاشی حکومت ها از نگاه امیرالمومنین(ع) خواند و گفت: امیرالمؤمنین(ع) می فرماید اگر دیدید جامعه ای که از داشته های خود در حوزه نیروی انسانی و افاضل بهره نمی برد و آنها را عقب می اندازد، از علائم فروپاشی، مشکل دار بودن و بداقبالی است.
 
وی افزود: یکی از توفیقات دفاع مقدس همین بحث است که در آن مقطع ما اصول جامعه را فراموش نکرده و فروع را جایگزین اصول نکرده بودیم.
 
سید حسن خمینی اظهار داشت: نقش بی بدیل آیت الله جمی و توفیقی که در آبادان پیدا کرده بودند به همین بر می گردد که در آن لحظات اصل مسأله گم نشده بود؛ ایشان جزو کسانی بود که در حوزه مسئولیت خود فضیلت محوری را در نظر داشت.
 
وی در فراز پایانی سخنان خود اظهار کرد: باید از روزی ترسید که جایگاه ها به هم بریزد و نقش ها دگرگون شود.
+115
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان

  لعنت بر آن پدربزرگ وحشی و خائنت که باعث نابودی ارزشها ،اخلاق ،سرمایه و جوانان باغیرت ایران شد ،لعنت بر تو و کلیت رژیم آخوندی
  12
  164
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  مش قصاب - مونتا، ساحل عاج

  روزش برسه سینه خیز به سمت بیابونها عرعرستان جایی که ازش امدین فرار میکنید ولی قبل رسیدن با فاضلاب های ایران یکی میشید اون روز پاسپورتهای انگلیسی تون هم به دادتون نمیرسه
  7
  105
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  آهای مردم خودشون هم میگن ما رفتنی هستیم . منتظر چی هستین؟
  73
  100
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  حالم وبهم میزنی تو میدو چه کسایی پدرت و کشتن ولی تو چسبیدی به خیک شیره
  4
  70
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  یادگار امام ها ها ها, نمیشد اسم ایشون را چیز دیگری گذاشت
  4
  68
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  دهقان خلافکار - لیما، پرو

  [::آزاذه - تهران، ایران::]. شاید منتظر دستور آدم متوهمی مثل توهستن
  38
  76
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  دهقان خلافکار - لیما، پرو
  [::ab5534 - هلسینکی، فنلاند::]. خودشم راضی نیست به این اسم چون یاده گار مال سید احمد گریان بود
  9
  23
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  این یادگار واقعی خمینی ملعون نیست بلکه یادگار اون ملعون خرابی ، اقتصادی بیمار ، فرهنگ وحشی گری ، عربده گوئی سران رژیم ، بی آبروئی ایرانیان ، بی اعتمادی هرکس به کس دیگه، بی اعتبار شدن مذهب و اعتقادات مردم ، چپاولگری و رانت خواری و .... است .
  4
  52
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::ab5534 - هلسینکی، فنلاند::]. بدتر و کثیف تر از این نام { یادگار امام } چه نام دیگری می توانید برای این یابو انتخاب کرد ؟ از هر نام و شخصی بیشتر از همه فحش و ناسزا تقدیم به پدر بزرگ این لعتی میشود . تا نام امام را بیاورید هرکس دوروبرت باشد اگر از رو به امام فوش ندهند زیر لب فوش نثارش میکنن.
  5
  19
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  نه مرگ من، تعارف نکنید، حالا بمانید!
  2
  19
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  هیچگونه اعترافی وجود ندارد و از این حرف های بشدت معمولی مفاهیم بزرگ بیرون نکشید
  6
  15
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان
  گویند از کوزه همان طراود که در اوست : آخوند و آخوند زاده در هر لباس وهر شرایطی که باشند غیر از فلاکت و نابودی ثمری نخواهند داشت .زمان رفتن فرل رسیده .
  2
  20
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  [::دهقان خلافکار - لیما، پرو::]. واقعا اسم خوبی را برای خودت انتخاب کردی خلافکار. شما به جای چرند گفتن لطفا از ایده هاتون بنویسید
  7
  25
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  بمونید و مرگ خودنون و اسلام خرافاتیون را با چشمهاتون تماشا کنید
  6
  18
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  دهقان خلافکار - لیما، پرو
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. وقتیکه ایده هارو مینوشتم زمستون ما بود تابستون شما یه خاصیت اینجا اینه که کنه هاش به اسم کاربری آدم بند میکنن از اونموقع خیلی چیزها میبینم که عوض شده خیلی چیزهام نه تنها بهتر نشده بدترهم شده توهم خیلی اوضاعت داغونه بجا جواب دادن بهتره به زندگیت برسی چیرز
  14
  2
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  [::دهقان خلافکار - لیما، پرو::]. تو از اسمت معلومه که با خودت هم مشکل داری. وقت منو نگیر
  4
  16
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  [::دهقان خلافکار - لیما، پرو::. از این به بعد همگی سعی میکنیم که همه چیزبروفق مراد شما باشه حضرت آقا
  5
  14
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  هنوز بعد از این همه سال، حجه الاسلام ول مسلمینه؟ فکر کنم به کمک سعید طوسى احتیاج داره تا آیت الله بشه، باید از تجربیات خامنه اى که یکشبه به کمک طوسى آیت الله شد، استفاده بکنه!! دلیل حمایت آقا! از سعید طوسى هم همینه! آقا! یادش میاد که چطور طوسى با مهارت تموم، کلاس گذاشت، چقدر پشت کار! بخرج داد تا آقا یکشبه آیت الله بشه. حالا هم هر طور شده نمیذاره سعید طوسى تو دردسر بیافته و هر چى که دلش میخواد قران تدریس کنه!! ولى انگار حسن جون! زیاد دم به تله طوسى نداده که بعد از این همه سال و پارتى کلفتى مثل باباش! هنوز حجه الاسلام مونده و درجه! نگرفته!! اگه کسى از درجه هاى حوزوى و مراسم خاکستر نشینى جوجه آخوند ها نمیدونه، بازم میگم براتون!! میگن بعد از فارغ التحصیل شدن! آخوندها، تو مراسم به اسم خاکستر نشینى( نه اونکه هایده بهش عادت دیرینه داره ) جوجه آخوند ها رو از پایین لخت میکنن، میشونن رو خاکستر و بخیه هاى حاصل از پشت کارشون رو میشمرن! بر اساس تعداد .... بهشون درجه میدن!! حالا رابطه حجه الاسلام و آیت الله و سعید طوسى و یکشبه آیت الله شدن بعضى ها روشن شد؟؟!!
  3
  8
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  ان شاءالله که خیره ...
  1
  6
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.