اظهارات نماینده سراوان در مورد سرقت مقاله علمی : دانشجو به اجبار نامم را جزو نویسندگان مقاله گذاشت

محمد باسط درازهی، نماینده مجلس ایران به اتهام "سرقت علمی" که علیه او مطرخ شده پاسخ داد و گفت در نوشتن مقاله کپی‌برداری‌شده نقشی نداشته و دانشجویی "به اجبار" نام او را جزو نویسندگان مقاله درج کرده است.
 
آقای درازهی با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این کپی‌برداری را به عهده دانشجوی خود گذاشت و نوشت: "بنده از منابع مقاله و تهیه و تدوین مطالب بی‌اطلاع بوده‌ام."
 
او همچنین گفته است که دبیرخانه مسابقاتی که این مقاله علمی را در چین پذیرفت باید خطا و اشتباه احتمالی مقاله را بررسی می‌کرد.
 
آقای درازهی هفته گذشته به خاطر درگیری با یک کارمند گمرک خبرساز شد و چند روز بعد پس از این جنجال، این موضوع مطرح شد که مقاله‌‌ای درباره سیستم‌های کنترل ناوبری با نام آقای درازهی، از یک مقاله محققان دانشگاه فرایبورگ کپی‌ شده است.
 
مقاله منتشرشده با نام آقای درازهی در حوزه رباتیک است در حالی که او در سوابق تحصیلی‌اش می‌گوید که فوق لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی دارد.
 
آقای درازهی همین را دلیلی برای عدم دخالت خود در "سرقت علمی" دانست و گفت "رشته تخصصی بنده ارتباطی با مقاله مورد نظر نداشته و فقط کار ترجمه مطالب از عهده بنده بر آمده" و به همین دلیل که آن مقاله در حوزه تخصص او نبوده، مطابق قوانین ایران نمی‌توان از آن "رزومه سازی و بهره‌برداری کرد".
 
آقای درازهی در عین حال دانشجویی را که مدعی است نام او را "به اجبار" در مقاله گذاشته "از جوانان مستعد، پرتلاش و بااستعداد" خوانده که "متاسفانه در اثر نداشتن همکار متخصص، عدم وجود رشته مربوطه در دانشگاه، فقدان بودجه لازم برای شرکت در مسابقات، نبود وقت کافی در تهیه مقاله و بی‌تجربگی" مرتکب این خطا شده است.
محمد باسط درازهی گفته است که مقاله بدون اجازه او منتشر شده و اکنون برای "بهره‌برداری سیاسی و تخریب" در رسانه‌ها مطرح می‌شود.
 
در سال‌های اخیر موارد متعددی از سرقت علمی در دانشگاه‌های ایران افشا شده و چندین نفر از مقام‌های حکومتی درگیر رسوایی مدارک جعلی دانشگاهی بوده‌اند.
+4
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان

  آدم دروغ هم بگوید باید سعی کند یک دروغی سرهم کند که باور کردنی باشد،یعنی دانشجو بهت گفت باید اسمت در تز من باید باشد و اگر قبول نکنی می کشمت؟؟ عجب؟؟ خب میگم کارمند گمرک از دشمن بوده آیا دانشجوی آلمانی که اصلن ترا نمیشناسد چه دشمنی باهات داشته؟؟ گندهای دیگرت هم یواش یواش درمیاد
  0
  26
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  این تو تویله قاطی الاغا و گوسفندا بزرگ شده حالا هی میگه دانشگاه و دانشجو. کتاب بزاری جلو این الاغ با یونجه اشتباهی میگیره
  8
  27
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  خیلی دوست دارم این آفتابه مسی در جمع تحصیل‌کرده ها در خارج از کشور متن تخصصی رشته‌ای که ادعا میکنه راجب بهش میدونه به انگلیسی ترجمه کنه ... اخه کپک سواد قرآنی کجا ترجمه انگلیسی کجا ..😂😂
  8
  26
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  یعنی مملکت شده چاه توالت. فقط ما چرا زنده ایم خدا میدونه. این یابو علفی فوق لیسانس زبان انگلیسی داره با چه رویی مقاله روباتیک نوشته. آخه لامصب تو سقف اعتماد به نفس تاریخ بشر رو جابه جا کردی. توهمهای قبل تو سوتفاهم بوده. نزارید این خبرارو واقعا مغز برامون نمونده. من که انقدر ذهنم آشفتس دارم آلزایمر میگیرم.
  15
  28
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  این جماعت کلا با خواهش و التماس مردم مجبور به چاپیدن مملکت شده اند.
  0
  15
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  وااقعا که! دزدی ودروغ و بدترش بی آبرویی روش؟ اگر تو مثلا استاد هستی اول از همه خودت مسئولی. دانشجو زیر دست تو هست و تقصیری نداره! خواستی درست کنی خرابترش کردی الان همه دارن بهت میخندند
  12
  13
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. الزایمر مثل سرما خوردگی نیست که کسی بگیره ، یا از نسل به نسل از پدر بگیره ، از استرس چرا میتونه ،مصرف بیش از حد الکل و مواد ، ضربه به سر ..‌..ولی امکان گرفتنش برایه کسی مثل تو که خدا میدونه چی میگی از کامنت گذاشتن . به نظرم اگر کلاغ پر بازی کنی بهتر از اینه که در سیاست دخالت کنی 🖕🖕
  8
  22
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  یعنی شورای نگهبان با دستچین کردن نماینده های اینجوری یه سور زده به زندان بانهای سنت کوئینتین. اینهمه دزد و قاچاقچی و ننه بابا سردسته و معتاد و حروم خور و بیوجدان که تو مجلس ایران جمع شده تو هیچ زندانی در دنیا نیست.
  0
  11
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Say good bye to religion - ونکوور، کانادا::]. کم استرس داریم؟ چشمونو باز کردیم جنگ و موشک و خفقان. بهترین ترانه ای که میشنیدیم سرودهای توهمی جنگ و انقلاب بود. البته هفته ای 1ساعت ظهر جمعه رادیو کویت به زبان فارسی هم ترانه میزاشت و اگر میفهمیدن داری در رادیو کویت ترانه گوش میدی یا ویدئو آوردی زندانی داشت. بعد که جنگ تموم شد آخوندها و پاسدارهای غربتی مزه پول رو فهمیدن و در جبهه جدیدی مارو نابود کردن. اینهمه استرس کرگدن رو سقط میکنه. تویی که فکر میکنی رفتی خارج خیلی خوشبختی؟ افسردگی که در ایرانیهای مهاجرت کرده هست در داخلیها نیست. اگه در خارج زندگی کردن راحت بود من خیلی زودتر از تو میرفتم.
  0
  1
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. روزی که تو خیابون سال ۱۳۵۸ در سن ۱۴ سالگی به جرم شرکت در جشن تولد شلاغ خوردم . تو کجا بودی ، شماها فقط اسم استرس رو یاد گرفتین
  0
  2
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Say good bye to religion - ونکوور، کانادا::]. خوب ملت انقلاب کردن تو رفتی تولد و شعر تولدت مبارک خوندی. شانی آوردی اعدام نشدی. حالا خمینی رو تو ماه میدیدی یا نه؟ سال 58 من 5سالم بود. ببخشید مارو شلاغ نزدن شما رو کشتن.
  0
  1
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. دوست عزیز ما دشمن هم نیستیم ، ما عاشق ایرانیم 🙏😎
  0
  2
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.