آیا نظام جمهوری اسلامی در آستانه فروپاشی است؟

 تصویری از یکی از تجمعات اعتراضی بازنشستگان در ایران رادیو فردا ، محمد ضرغامی
در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی بهمن ۵۷ و اعتراض‌های دی ماه سال گذشته، فائزه هاشمی، نماینده سابق مجلس، فعال سیاسی و دختر اکبر هاشمی رفسنجانی از بنیانگذاران جمهوری اسلامی، از فروپاشی نظام حاکی بر ایران گفته است.
 
خانم هاشمی در گفت‌وگو با روزنامه «مستقل» چاپ تهران که پیشتر رویکرد خود را حمایت از دولت حسن روحانی اعلام کرده بود، ضمن انتقاد از دولت آقای روحانی گفته است که فروپاشی محتوایی نظام جمهوری اسلامی اتفاق افتاده و تنها به گفته او فروپاشی ظاهری و فیزیکی تاکنون رخ نداده است.
 
او در این گفت‌وگو که همزمان با سالگرد ناآرامی‌های دی ماه ۱۳۹۶ منتشر شده، احتمال فروپاشی فیزیکی برای نظام جمهوری اسلامی را دور از ذهن ندانسته و گفته است دلیل این که تا کنون این موضوع محقق نشده آن است که مردم نگرانند بعد از جمهوری اسلامی چه کسی بر سر کار خواهد آمد.
 
همزمان با این صحبت‌ها محمدرضا تاجیک، مشاور سیاسی محمد خاتمی رئیس‌جمهور پیشین ایران، هم وضعیت کنونی کشور را به کشتی تایتانیک تشبیه کرد. اشاره‌ای استعاری به کشتی بخاری که در ۱۹۱۲ با خدمه و مسافرانش در دریا غرق شد.
آیا نظام جمهوری اسلامی در آستانه فروپاشی است؟
برای محمد رهبر، روزنامه‌نگار ایرانی ساکن نروژ، این دست صحبت‌ها حاکی از فروپاشی قوای سه‌گانه در جمهوری اسلامی ایران و نمایانگر یک بن‌بست سیاسی است.
 
اما آیا این آغاز فروپاشی نظام جمهوری اسلامی است؟ معتقدان به کارآمدی نظام حاکم، نظریه فروپاشی جمهوری اسلامی را با اتکا به «بعد انتخابی» آن رد می‌کنند. محمد رسولی عضو سابق بسیج دانشجویی در تهران از این دسته است.
+106
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این حکومت از اعماق جسم و روح این ملت برخاسته و تماما امام حسینی و بر اساس آخوند و تشیعی بنا نهاده شده که ویروسش در تن بیش از 90 درصد از این ملت هست و به راحتی سقوط نمی کند. حسین برای پول و باج و خراج و زن و کنیز با یزید در گیر شد ولی این ها در تخیلات خودشان از او یک انقلابی ساخته اند. خلایق هر چه لایق
  21
  63
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴
  ۳۱
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  اصلا شک نکنید که در سال ۲۰۱۹ جمهوری اسلامی نابود خواهد شد. علت اون نه دمکراسی هست نه ترامپ نه سازمان ملل. علت تسلط روسیه و چین در این منطقه با همکاری . مثلث حزب الله هست.(ایران،سوریه،لبنان). این چیزی هست که آمریکا و انگلیس هرگز تحمل نخواهند کرد. مردم هم باید بپذیرند که کمک نیروهای خارجی لازم هست. اگه ما به تنهایی قادر بودیم این کار رو بکنیم توی سال هایی که اینا اینقدر قوی نبودن کرده بودیم. حالا اینا تا دندان مسلح هستن. حالا که این فرصت پیش آمده باید استفاده کرد. عراق هم ۲ سال بمب تو خیابونا ترکید ولی همه چی تمام شد. حزب بعث به زباله دان تاریخ رفت. همه گروهها باید دست به دست هم بدن و تفرقه رو کنار بزارن. هر کس رای مردم رو داشت همون بالا میاد.
  7
  48
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۱
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  بر خلاف فائزه و این وان ما تا حالا هیچ ریزش و فروپاشی از نظام اخوندی ندیدیم که باورمان بر ان شود به زودی رژیم اخوندی سقوط خواهد کرد. همین امروز سرپاسدار دولتهای دشمن حکومت اخوندی را تهدید به حمله پیشگیرانه کرد. این تهدید جعفری مثلا" چه چیزی از فروپاشی سپاه نشان میدهد؟ فائزه رفسنجانی و ان عوامل دیگر اخوندی تاجیک, با این حرفها دارند سر ملت و مخالفان نظام اخوندی را شیله میمالند که بزودی مثلا"و شاهد فروپاشی تک تک نهادهای حکومت اخوندی خواهید شد.
  10
  13
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۸
  ۵۱
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  یادم میاد گفتند دعا کنید خمینی نمیره هرج و مرج خون به پا میشه ، ۳۰ سال گذشت علی گدایه شیره ای رهبری کرد ، هالا میگن همه منتظرأ علی شیره ای کپه مرگ رو بزاره این دفعه رژیم رفته، ‌ همش حرف این اخوندهایه شغاله ، باید برادران گاری جانی ، سلیمانی ، ریییسی . قالیباف دزد ، محمدی رو با هم از وسط جرید 😂😂 تا مملکت آزاد شه .
  6
  26
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۳
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی؛ بزرگترین کشور دنیا از لحاظ وسعت ؛ بزرگترین کشور از لحاظ منابع طبیعی دنیا ( بیشتر ار حتی چین و آمریکا) . بزرگترین زراد خانه اتمی دنیا و بیشترین موشک های اتمی دنیا را داشت . اما این کشور فروپاشی کرد ؛و این فرپاشی نه بخاطر حمله نظامی و حتی تحریم اقتصادی ؛ بلکه بخاطر فساد و سقوط اخلاقی حزب کمونیست / تبعیض برای ژن برتر کادر های حزبی ؛ و بریده شدن رابطه ملی /احساسی مردم با حکومت بود. جمهوری اسلامی که کاریکاتور ابر قدرت شوروی سابق است همین سرنوشت را دارد . چرا میگویم کاریکاتور؛ چونکه حتی یک بمب اتمی در حد قابلمه ندارد . نه زیر دریایی ندارد و نه ناوگان هوایی . و نه سیاستمداران برجسته شوروی . اما همچنان خودش را ابر قدرت میبیند . کشوری که خشونت را مدنیت بخشیده . مجلسش طویله. پلیسش دزد ؛ قاضی دادگستری قصاب ؛ استاد دانشگاهش دلال؛ صادراتش دخترانش باشد. محکوم به فروپاشی است .
  2
  25
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۶
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران
  تا وقتی که دست رو دست گذاشتین وکاری نمیکنین نه از هم فرو نمیپاشه
  18
  7
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۹
  ۱۰۴
  pars40 - فرایبورگ، سوییس
  خیلی وقته از بین رفته فقط اگر آمریکا و اروپا لطف بفرمانید و فضولی نفرمایند و از این آشغالها حمایت نکنند مثل 40 سال گذشته بله میفته .
  1
  11
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  هم مرگ بر جهان شما نیز بگذرد. هم رونق زمان شما نیز بگذرد. آن کس که اسب داشت . غبارش فرونشست. باد سُم خران شما نیز بگذرد. در مملکت که غرش شیران گذشت و رفت. این عوعو ی سگان شما نیز بگذرد.
  1
  8
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۸
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. عزیزم کمونیزم یک عقیده ی اکتسابی و عقلائی خیلی از کمونیست ها اهل منطق هستند و وقتی ببینند سیستم کار نکرد تغییر روش میدهند اما باور و مذهب و عقاید این متعصبین اهل اسلام موروثی و اصلا بر اساس منطق بنا نهاده نشده تا در این ها در پی منطق بگردید.
  0
  2
  یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵
  ۵۱
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  جمهوری اسلامی 40 سال پیش سرنگون شد ولی به مدد اسلحه وآدمخوران رژیم تا به امروز سر پا مانده
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. مرسی. نظر شما راتصدیق میکنم.
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.