افشای علت برکناری الجبیر از سمت وزارت خارجه عربستان

میدل ایست آی به نقل از یک منبع آگاه افشا کرد که برکناری «عادل الجبیر» دیپلمات کارکشته عربستانی از سمت وزیر خارجه، در واقع مجازات قصور وی در پشتیبانی از بن سلمان بر سر رسوایی قتل خاشقجی بود.
به گزارش اقتصادنیوز، وزارت خارجه عربستان روز پنج شنبه با اشاره به حکم سلطنتی «ملک سلمان» پادشاه عربستان اعلام کرد که «ابراهیم العساف» جانشین «عادل الجبیر» وزیر خارجه کنونی عربستان خواهد شد. طبق این حکم سلطنتی، عادل الجبیر به سمت «مسئول امور خارجی» در این وزارتخانه تنزل مقام یافت.
 
العساف، وزیر دارایی پیشین عربستان و عضو هیأت مدیره شرکت نفتی آرامکو است. وی از جمله افرادی بود که در جریان کمپین «مبارزه با فساد» - که از سوی ولیعهد جوان و جویای نام عربستان، محمد بن سلمان در نوامبر ۲۰۱۷ راه افتاده بود- بازداشت شد.

العساف برای مدت کوتاهی در هتل پنج ستاره «کارلتون ریتز» ریاض به همراه دهها تن از شخصیتهای برجسته خاندان سلطنتی سعودی و بازرگانان تحت بازداشت بود. با این حال، مقامات سعودی اعلام کردند که در تحقیقات خود هیچگونه شواهد و مدرکی دال بر ارتکاب جرم از سوی ابراهیم العساف نیافته و بدین ترتیب، وی از اتهامات وارده تبرئه شد.
 
«علی شیهابی» رئیس یک اتاق فکر مستقر در واشنگتن موسوم به بنیاد عربستان و از افراد نزدیک به دولت این کشور، در پیامی توئیتری تنزل مقام عادل الجبیر را موضوعی کم اهمیت دانسته و آن را راهی برای «برداشتن بار مسئولیت اداره این وزارتخانه از روی دوش الجبیر» خواند.
 
با این حال یک منبع آگاه سعودی به درگاه خبری «میدل ایست آی» گفت که تنزل مقام عادل الجبیر بیش از آنکه یک اخراج علنی باشد، اقدامی تحقیرآمیز از سوی این پادشاهی است.
 
به گفته این مقام آگاه، این خانه تکانی در هیأت حاکمه عربستان به درخواست و دستور «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی انجام شده است.
 
این مقام آگاه گفت که ولیعهد سعودی درصدد بود تا عادل الجبیر را به دلیل قصور و کوتاهی‌اش در پشتیبانی و حراست کافی از وی در برابر رسوایی قتل «جمال خاشقجی مجازات نماید» و به همین دلیل او را تحقیر کرد.
 
گفتنی است که جمال خاشقجی، روزنامه نگار و منتقد برجسته خاندان سعودی، روز دوم اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در شهر استانبول به دست عوامل سعودی به قتل رسید. «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که محمد بن سلمان در صدور دستور این قتل مسئول و مقصر است.
 
میدل ایست آی از طریق منابع آگاه دریافت که عادل الجبیر در مورد سیاستهای خارجی اخیر ریاض ملاحظاتی قائل بود؛ از جمله در مورد محاصره کشور قطر؛ و نارضایتی خود را در باب این موضوع آشکارا اعلام کرد.
 
گفتنی است که الجبیر یکی از باتجربه ترین دیپلماتهای خاندان سعودی است که پیشتر به عنوان سفیر عربستان در آمریکا (۲۰۱۱- ۲۰۰۷) فعالیت کرده است.
+46
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Afshin51 - کلن، آلمان

  خیلی شبیه آقا محمد خان قاجاره اما مطمئنم فقط تو بستن زنگوله به بیضه روباه نر واسه شکنجه دادنش شباهت دارن .خوبه تعطیل شدی برو به روباها برس آفرین
  7
  40
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۶
  ۵۴
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  این بدبخت که هر معلق بازی که میتونست در آورد تا بتونه آبروی نداشته خیک ممد بن سلمان رو نجات بده، ولی نشد!. خوب این گندی رو که خیک ممد بالا آورده بود را با هیچ شامرتی نمیشد ماست مالی کرد! شاید میبایست استریپتیز میکرد بلکه افکار عموم رو از گند خیک ممد منحرف میکرد، خوب در اینصورت کوتاهی کرده!
  2
  39
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۴
  ۵۱
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  ای مردم که کور کورانه پول میدین و می‌رید مکه برایه زیارت خانه خدا . خانه خدا با این حیوانات فاصله ای نداره ، تو همون خونه خدا دستور قتل یک بیگناه صادر و در کشور دیگه اجرا میشه ، بعد هم شخصی به جرم درست دروغ نگفتن و کتمان اینکه ولیعهد کشورش تو قتل دست نداشته تو همون سرزمین خدای اسلام که میلیاردها مسلمان از سراسر دنیا سره تعظیم و نیایش فرود میارن توبیخ میشه و بعد از اون، همه می‌رن از خدا می‌خوان که به راه راست هدایت بشن ، اخه این چه دین و چه دین داریه؟؟ 🥺😠
  0
  35
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.