نماینده سمنان از موافقت دولت با انتقال آب دریای خزر به سمنان خبر داد

نماینده سمنان از موافقت دولت با انتقال آب دریای خزر به سمنان خبر داد. نمایندگان استان‌های شمالی گیلان، مازندران و گلستان ولی با انتقال آب خزر به "استان زداگاه رئیس جمهور" مخالفت کرده‌ و آن را "غیرمسئولانه" دانسته‌اند.
 
احمد همتی، نماینده سمنان روز پنجشنبه (۶ دی) ۲۷ دسامبر در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت که برای برطرف کردن مشکل کم‌آبی استان سمنان قرار است طرح انتقال آب خزر اجرایی شود.
 
نماینده سمنان در این ارتباط از موافقت دولت حسن روحانی با انتقال آب خزر به سمنان خبر داد. او افزود: «وزارت نیرو با انتقال این آب موافقت کرده و بحث اداری آن هم انجام شده به طوریکه مجوز ۲۱۵ محیط زیست در این خصوص دریافت شده و ردیف بودجه‌ عملیات اجرایی این کار هم اختصاص پیدا کرده است.»
 
همتی درباره تامین هزینه این طرح هم پیشنهاد کرد که از طریق فروش آب که به عنوان بدهی محسوب می‌شود، پرداخت شود. نماینده سمنان همچنین خبر داد که در این راستا با شرکت‌ها هم صحبت شده است.
اصرار روحانی برای انتقال آب خزر به سمنان
حسن روحانی قبلا در سفری که به سمنان کرده بود به اهالی این استان وعده انتقال آب خزر به سمنان را داده و گفته بود  که "دولت از شرکت‌هایی که در این پروژه ملی مشارکت کنند" حمایت خواهد کرد.
 
انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران به ویژه در دوره احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران بیشتر مطرح بود و این طرح به "پروژه استراتژیک" او تبدیل شده بود. احمدی نژاد سال ۱۳۹۱ برای افتتاح این طرح به استان مازنداران سفر کرد. اما انتقاد کارشناسان و فعالان زیست محیطی و مخالفت بخشی از بدنه دولت از جمله سازمان محیط زیست کشور باعث شده بود که این طرح اجرایی نشود.
 
حال از زمان افتتاح این طرح شش سال می‌گذرد. ولی تشدید بحران آب به ویژه در استان سمنان، زادگاه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، باردیگر مسئولان را به فکر این پروژه انداخت. برخی از نمایندگان مجلس از جمله نمایندگان استان‌های شمالی کشور چون گیلان، مازنداران و گلستان به شدت با "انتقال آب خزر به زادگاه رئیس جمهور" مخالفت کرده‌اند.
 
ولی‌الله نانواکناری در گفت‌وگو با ایسنا با انتقاد از عملکرد دولت در "توجه ویژه به سمنان" گفته است که استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، اصفهان و یزد به لحاظ مشکلات آبی در شرایط به مراتب حادتری نسبت به سمنان قرار دارند. او ضمن تاکید بر این که "رئیس جمهور متعلق به یک استان خاص و زادگاه خویش نیست"  گفت: «دولت باید با نگاه عادلانه به تمام استان‌های کشور با توجه به پدیده خشکسالی و کم‌آبی، در این خصوص چاره اندیشی کرده و از نگاه تبعیضی پرهیز کند.»
 
این نماینده مجلس هشدار داد که  در صورت اجرایی شدن طرح انتقال آب خزر به سمنان، دریای خزر سرنوشت دریاچه ارومیه را خواهد داشت و مشکلات محیط زیستی جبران ناپذیری را برای استان‌های شمالی در پی خواهد داشت.
+9
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  آب دریا که شوره به چه درد کشاورزی میخوره یعنی میخواهند شیرینش کنند ؟ خوب اگر اینجوریه آب خلیج فارس را چرا سرازیر نمیکنند
  0
  4
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  چرا از دریای عمان نمی کشند که به آبهای آزاد راه داره؟ فقط ماموریت دارند که ایران را نابود کنند.
  0
  3
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.