پس از امارات ، بحرین نیز از ادامه فعالیت سفارتخانه اش در سوریه خبر داد

 تصویری از دیدار وزیر خارجه بحرین با بشار اسد در دمشق، در اردیبهشت ۱۳۹۰ یک روز پس از تصمیم امارات متحده عربی به بازگشایی سفارتخانه‌ای در دمشق، وزارت خارجه بحرین نیز از ادامه فعالیت نمایندگی‌های بحرین و سوریه در خاک یکدیگر و نیز برقرار بودن عملیات پروازی بین دو کشور «بدون هر گونه اختلال» خبر داد.
 
در بیانیه کوتاهی که روز جمعه هفتم دی ماه در این زمینه منتشر شد، وزارت خارجه بحرین اعلام کرد که بدون اشاره به وضعیت فعالیت سفارتخانه‌های بحرین و سوریه در خاک یکدیگر در طول جنگ هفت ساله داخلی سوریه، تنها به ادامه فعالیت این نمایندگی‌ها اشاره شده است.
 
همچنین مشخص نیست که فعالیت‌های پروازی بین دو کشور که اکنون گفته شده «بدون اختلال» بر قرار است، در طول جنگ داخلی سوریه نیز ادامه داشته، یا در صورت اختلال، از چه زمانی از سر گرفته شده است.
 
بحرین در طول هفت سال جنگ داخلی در سوریه، مواضعی همسو با عربستان سعودی و امارات عربی متحده داشت و در عین حال از سال ۲۰۱۱ تا کنون، روابط سوریه با کشورهای عربی به ویژه پس از تعلیق عضویت این کشور در اتحادیه عرب، بسیار سرد بود.
 
با این حال در سپتامبر امسال زمانی که وزیران خارجه دو کشور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یکدیگر دیدار کردند، وزیر خارجه بحرین تصریح کرد که در سال‌های جنگ داخلی سوریه نیز بارها به طور مخفی با همتای سوری‌اش دیدار کرده است.
 
در بیانیه وزارت خارجه بحرین، بر ادامه روابط این کشور با سوریه و نیز آنچه «اهمیت تقویت و فعال‌سازی نقش عربی برای حفظ استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه» خوانده شده و همچنین بر جلوگیری از «خطرات دخالت‌های منطقه‌ای در امور داخلی و پیشرفت سوریه» تأکید شده است.
 
مشابه همین موضع، روز پنجشنبه از زبان وزیر مشاور در امور خارجی امارات متحده عنوان شده بود. انور قرقاش ساعاتی پس از اعلام بازگشایی سفارت امارات در دمشق، بر ضرورت «ایفای نقش کشورهای عرب در سوریه برای مقابله با نفوذ ایران و ترکیه» تأکید کرده است.
 
در این میان برخی رسانه‌های عربی به نقل از منابعی در دولت سوریه، از تصمیم دولت کویت به بازگشایی سفارتش در دمشق خبر داده‌اند. این گزارش‌ها حاکی از تصمیم کویت به از سرگیری فعالیت دفتر نمایندگی‌اش در یکی دو هفته آینده است.
 
هنوز هیچ یک از منابع رسمی دو کشور این خبر را رد یا تأیید نکرده‌اند.
+3
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.