آیا ایران توانایی غرق کردن ناو هواپیمابر آمریکا را دارد؟

فرارو: در پی بالا گرفتن تنش بین آمریکا و ایران، یک ناوهواپیمابر آمریکایی مجددا به خلیج فارس برگشته است. در زمان بازگشت این ناو، ایران مشغول انجام یک رزمایش در آب‌های خلیج فارس بود.
 
به گزارش فرارو به نقل از نشنال‌اینترست، آمریکا ایران را به آزمایش موشک در نزدیکی یکی از ناو‌های هواپیمابر خود به هنگام عبور آن از تنگه هرمز متهم کرده است. قرارگاه فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، مدعی شده این شلیک «بسیار تحریک‌آمیز» بوده است. اما آیا ایران می‌تواند یکی از ناو‌های هواپیمابر آمریکا را غرق کند؟
 
کایل رینز، سخنگوی سنتکام، طی بیانیه‌ای گفته شلیک تسلیحاتی در نزدیکی کشتی‌های در حال عبور ائتلاف و ترافیک تجاری، اقدامی غیر ایمن، غیرحرفه‌ای و با حقوق بین الملل دریایی ناسازگار است. البته او تصریح کرده که ایرانیان به سمت کشتی‌های آمریکا شلیک نکرده‌اند.
 
تنگه هرمز گلوگاه طبیعی ورود به خلیج فارس است. در تنگ‌ترین جا، فقط ۲۱ مایل عرض دارد و خط عبور کشتی‌ها هم تقریبا دو مایل عرض دارد. این تنگه، یک نقطه ایده‌آل برای تهران جهت قطع دسترسی به خلیج فارس یا کمین کردن برای نیرو‌های دریایی آمریکا است.
 
به گفته سنتکام، کشتی‌های سپاه پاسداران راکت‌های هدایت نشده شلیک کرده‌اند که تعداد اندک آن‌ها به طور خاص یک کشتی به حجم ناو هواپیمابر یو اس اس هاری ترومن را تهدید نمی‌کند. اما یک شلیک موفق می‌توانست به این کشتی بزرگ و جنگنده‌های روی آن آسیب بزند. در یک فاصله کوتاه این چنینی، حتی سلاح‌های هدایت‌نشده هم شانس خوبی برای زدن یک هدف دارند. در بهترین حالت، قایق‌های ایرانی می‌توانستند ضربه کاری به کشتی‌های آمریکایی وارد کنند.
 
با این حال، بنا به ادعای مجله نشنال اینترست، بعید بود قایق‌های ایران که بتوانند هاری ترومن را غرق کنند. هماهنگونه که رزمایش «چالش هزاره ۲۰۰۲» آمریکا نشان داد، نیرو‌های ایران برای تحمیل یک آسیب واقعی به یگان رزمی نیروی دریایی آمریکا باید از تعداد زیادی از قایق‌های کوچک استفاده کنند. در حقیقت، قبلا در رزمایش «پیامبر اعظم ۹» سپاه پاسداران درباره انجام چنین حمله‌ای به ناو هواپیمابر یو اس اس نیمیتز در تنگه هرمز تمرین کرده بود.
 
در این رزمایش‌های ایران، قایق‌های تندرو مسلح به موشک‌های کروز، راکت‌ها، اژدر‌های متوسط و بزرگ، مین‌های دریایی، مسلسل‌ها و موشک‌های زمین به هوای دوش‌پرتاب حضور داشتند. این قایق‌های جمعی با موشک‌های ساحلی و سایر تسلیحات همراه بود. برنامه کشتی رزمی ساحلی نیروی دریایی آمریکا، برای مقابله با تهدید قایق‌های جمعی ایرانی طراحی شده است، اما این کشتی هنوز به سامانه موشکی مناسب مسلح نشده است.
 
به گفته این مجله، موثرترین ومجرب‌ترین سلاح ایران برای مسدود کردن تنگه هرمز احتمالا مین‌های دریایی هستند. از ۱۹ کشتی نیروی دریایی آمریکا که از جنگ جهانی دوم به بعد از دست رفتند، بخش اعظم آن‌ها توسط مین‌های دریایی غرق یا ناتوان شده‌اند. از ۱۹ کشتی، ۱۵ مورد قربانی مین‌های دریایی بودند. در حقیقت، یک مین دریایی ایرانی، تقریبا کشتی یو اس اس ساموئل رابرت آمریکا را در ۱۴ آوریل ۱۹۸۸ غرق کرد.
 
بعد‌ها در جنگ ۱۹۹۱ خلیج فارس، ثابت شد که مین‌های دریایی عراق مشکل آزاردهنده‌ای برای نیروی دریایی آمریکا هستند. در همین نزاع و در یک روز، مین‌های کهنه عراق دو کشتی چندمیلیارد دلاری یو اس اس پرینستون و یو اس اس تریپولی آمریکا را فلج کردند. این مین‌ها کمتر از ۲۵ هزار دلار ارزش داشتند.
 
این مجله در پایان مدعی شد که خطر واقعی موشک‌های ضدکشتی یا راکت‌های ایران نیستند بلکه خطر واقعی تهدید مین‌های دریایی ایران است که معمولا نادیده گرفته می‌شود.

منابع: فرارو و نشنال‌اینترست
+23
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  آیا ایران توانایی غرق کردن ناو هواپیمابر آمریکا را دارد؟ چرا ندارند, دو بسیجی بی ترمز را با دو قایق تک موتوری که پر از دینامیت باشند اماده کنن برای روز مبادا , انگاه می بینید اگر خودشان را همراه با قایقهایشان بکوبند به هر ناو جنگی دشمن در دم منهدم و غرقش خواهند کرد.
  37
  29
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۲
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  این محاسبه را نتوانستم بر اورد کنم ایا کسی میتواند حسابش کند چند مایل طول و عرض دارد؟ { در تنگ‌ترین جا، فقط ۲۱ مایل عرض دارد و خط عبور کشتی‌ها هم تقریبا دو مایل عرض دارد. } شاید هم یکی از این عرضها باید طولش باشد که اشتباه هر دو را عرض نوشتن.
  18
  9
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴
  ۵۱
  Iranvich - دبی، امارات متحده عربی

  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. معادله پیچیده ای نداره. عرض کلی تنگه ( فاصله ساحل ایران تا ساحل عمان)در باریکترین قسمت 21 مایله.منتهی کشتیها فقط می تونن از عمیق ترین قسمت تنگه عبور کنن که عرض این قسمت عمیق 2 مایله.نمی تونن از کل عرض تنگه برای عبور استفاده کنن
  2
  41
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳
  ۵۱
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  بلکه میتونه با توکل به امام زمان وابرفض وداوزده امام با زیر دریایی اسلامی نابود میکنند دیگه البته ابرفض دست نداره فقط مدریت میکنه
  28
  36
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. دو قایق تندرو میزنن و غرق میکن خخخخخخ. خدایا چرا اکثر آدما انقدر همه چیز رو مسخره و ساده انگاری میکنن.
  38
  28
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
  ۵۱
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  با یا حسین گویان و تیر کمون نزدیک ناو میشن و اونوقت با یک تورپیدو از وسط جر میخورن . اینا افتابه نمی‌تونن بسازن ، اونوقت به ناو امریکا حمله کنن . فیلم آخرین حمله به نا‌و امریکا تو YouTube هست سوراخ بزرگی در کنارش باز شده ولی به هیچ عنوان غرق نشد ،
  3
  9
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۶
  ۴۲
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان

  صدام هم نتوانست یگ گلوله هم شلیک کند. سک به خاطر ترسش پارس می کند. ایرانی به خاطر ناتوانی همیشه تهدید و مفت حرف می زنند. این کاملا در فرهنگ ایران مشهود است.
  42
  10
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۶
  ۶۱
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  آخوندا آفتابه و دسته بیل از چین وارد میکنن میخواد با .... ناو آمریکایی بزند؟؟
  9
  5
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۵
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  من داخل این زیر دریائی ها شده ام. این ها بصورت کاسه نیستند تا با یک سوراخ غرق شوند بلکه مثلا از 100 تا سالن در کنار همدیگر ساخته شده اند. یک و یا دو و حتی 50 سالن هم سوراخ شود زیر دریائی به زیر آب نمیرود زیرا بین هر دو سالن درهائی وجود دارد که بسته شده و آب به قسمت های دیگر نفوذ نمیکند. این ناوها بقدری بزرگند که گاهی تا بیش از 20000 سکنه داشته و مثل یک شهر اداره میشوند ولی مین ها میتوانند باعث خسارات جدی بشوند
  13
  4
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۲
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  احمد فهمیده رو فرستادن زیر تانک، برنامه اینه که احمد نفهم رو بفرستن زیر ناو
  12
  5
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۵:۴۲
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یعنی بعضی نظر ها رو میخونم نمیدونم بخندم یا باز بخندم! أنشالله گذرتون افتاد برین سن دیگه از ناو Midway که زمان حمله به صدام و جنگ کویت در سال ٩٢ استفاده شد دیدن کنید. موتور ناو از هر طرف ١٨ متر با بدنه فاصله داره، و دور موتور رو هم زره به قطر ٥٠ سانت پوشونده . تمام قسمتهای پایین ناو کاملا secteionalized هست، این یعنی در صورت سوراخ شدن کاملا اون ناحیه سوراخ شده از بقیه جاها جدا میشه. فکر نکنید عین تایتانیک یه سوراخ که دوست شد آب به همه جای کشتی درز میکنه! عرشه ناو قدرت تحمل انفجار کامل جنگنده با تمام مهمات و سوخت پر رو داره، یعنی اگر جنگنده ها با مهمات کامل به دلیل اشتباه خلبان به جای فرود سقوط بکنه و کل مهمات و بمب ها بترکه اسیبی به ناو زده نمیشه. این یعنی از حمله پرل هاربر ژاپنی ها درس گرفتن؟. و ضمنا این ناو که موزه شده، تکنولوژی حداقل ٤٠ سال پیش رو داره.
  12
  3
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۵
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Say good bye to religion - ونکوور، کانادا::]. قان قان گویان یک نخ میبندن به نا وشون و میروند نزدیک ناو اامریکئی بعد از باد معده اون بشکه متعفن فیروزآبادی به عنوان شلیک کننده استفاده میکنند ;) :) :) :)
  10
  5
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.