حمله ماموران امنیتی و انتظامی به تجمع معلمان و فرهنگیان اصفهان

 عکس آرشیوی است اتحادیه آزاد کارگران ایران از حمله نیروی انتظامی به تجمع فرهنگیان شاغل و بازنشسته در مقابل اداره کل آموزش و پرورش اصفهان در روز پنج‌شنبه و بازداشت شماری از آنان خبر داد.
 
بر اساس گزارش‌های این اتحادیه، نیروی انتظامی دو تا سه تن از تجمع‌کنندگان را بازداشت کرده‌است. مقام‌های انتظامی تاکنون در این باره سخن نگفته‌اند. گفته شده ماموران امنیتی و انتظامی به منظور ممانعت از تجمع معلمان و فرهنگیان در اصفهان، با اسپری فلفل، به تجمع‌کنندگان حمله کرده و برای متفرق کردن فرهنگیان معترض، از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند.
 
در شبکه های اجتماعی به ویژه توئیتر تصاویر و ویدیوهایی منتشر شده است که منتشرکنندگان این ویدیوها و تصاویر، آنها را مربوط به اعتراض‌های معلمان و برخورد نیروهای امنیتی و انظامی با تجمع‌کنندگان در روز پنج‌شنبه، ششم دی‌ماه، دانسته‌اند. تجمع فرهنگیان اصفهانی در پی فراخوان اعتراض به پایین بودن دستمزد و با درخواست آزادی معلمان زندانی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان برگزار شد. در سالیان اخیر، شماری از تجمع‌های فرهنگیان با برخوردهای امنیتی مواجه شده‌است و تعدادی از آنان نیز بازداشت شده‌اند.
 
در اردیبهشت ماه امسال نیز تجمع اعتراضی فرهنگیان در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران منجر به بازداشت شماری از فعالان حقوق معلمان شد.
 
از جمله محمد حبیبی، عضو کانون صنفی معلمان ایران، از جمله‌ آن بازداشت‌شدگان بود که به گفته تشکل‌های صنفی معلمان و خانواده محمد حبیبی، هنگام بازداشت ضرب و شتم شده بود.
 
در نهایت برای شش نفر از آن بازداشت‌شدگان در تهران، حکم شلاق و حبس صادر شد. در این میان محمد حبیبی به تحمل هفت سال و نیم حبس، محکوم شد که سه روز قبل وکلای این معلم اعلام کردند، حکم قطعی به آنها ابلاغ شده است.
 
در حال حاضر، شماری از فعالان صنفی معلمان، از جمله اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، محمد حبیبی، روح‌الله مردانی و عبدالرضا قنبری به اتهام‌های امنیتی زندانی هستند.
 
برخورد با معلمان، انتقاد تشکل‌های صنفی در ایران و سازمان‌های حقوق بشری و اتحادیه‌های کارگری در جهان را به دنبال داشته‌است.
صدور احکام زندان علیه فعالان صنفی،‌ انتقاد تشکل‌های صنفی در ایران و همچنین سازمان‌های حقوق بشری و اتحادیه‌های کارگری در جهان را به دنبال داشته است.
 
از جمله پنج سندیکای کارگری فرانسه در شهریورماه امسال، در نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله علی خامنه‌ای را مسئول جان محمد حبیبی دانستند و خواستار آزادی وی و دیگر معلمان زندانی شدند.
 
دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه، یکم آذر، منتشر شد با تأکید بر اینکه اعتراض مسالمت‌آمیز و اعتصاب جزو آزادی‌های اولیه کارگران است، از تشدید فشار بر فعالان کارگری و معلمان ایران در هفته‌های اخیر انتقاد کرد.
+8
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  چاره کار متحد شدن هست
  0
  29
  ‌پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.