سرقت نفت با اضافه کردن انشعاب به شاه لوله نفت در بوشهر

انتشار تصاویری در فضای مجازی ایران از نشت نفت در یکی از خیابان‌های بوشهر، دزدیدن نفت از شاه لوله که از دو سال و نیم پیش انجام می‌شد را علنی کرد.
 
بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، چهارشنبه 26 دسامبر، انتشار تصاویری در فضای مجازی از نشت نفت در یکی از خیابان‌های بوشهر ماجرای تازه ای را باز کرد. این تصاویر حاوی خبر افرادی بود که با حفاری تونلی به محل انشعاب نفت در خیابان طالقانی بوشهر دست یافته و با اضافه کردن انشعاب به این لوله به سرقت این منبع انرژی می‌پرداختند.
 
انتشار این تصاویر باعث شد تا مسؤولان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه بوشهر برای بررسی این مسأله به محل بروند تا به واکاوی موضوع بپردازند.
 
مهرداد بیوکی مدیر روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی منطقه بوشهر در این باره گفت: «خط لوله ای از سازمان بنادر و دریانوردی تا انبار نفت غریبی واقع در خیابان فلات قاره بوشهر کشیده شده است که سارقین با برنامه‌ای حساب شده نفت را سرقت می‌کردند.»
 
وی با بیان اینکه از جزئیات دیگر این سرقت هنوز اطلاعی در دست نیست افزود: «با نشت نفت در خیابان طالقانی و ورود دادستانی، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی به محل نشت نفت، سرانجام متهمین دستگیر شدند و برای اطلاعات بیشتر به اداره آگاهی نیروی انتظامی منتقل شدند.»
 
بیوکی ابراز کرد: «سارقین با حفاری تونل به محل انشعاب نفت در خیابان طالقانی بوشهر، با اضافه کردن یک انشعاب فرعی، بخشی از نفت موجود در لوله‌ها را به خانه‌ای در بوشهر هدایت می‌کردند.»
 
علی حسن پور دادستان بوشهر نیز در این باره گفت: «در تحقیقات اولیه مشخص شد عده‌ای متخلف با ایجاد خط انشعاب یک اینچی روی خط لوله 16 اینچی انتقال فراورده‌های نفتی از کشتی به مخازن شرکت پخش فراورده‌های نفتی، اقدام به برداشت غیرمجاز سوخت از این خط می‌کردند.»
 
وی افزود: «متخلفان سوخت را در مخازنی ذخیره‌سازی و سپس مخفیانه انتقال می‌دادند؛ تاریخ دقیق این فعالیت مجرمانه دقیقا مشخص نیست ولی دوسال و نیم است که خط لوله انتقال فراورده‌های نفتی در حال فعالیت است.»
 
حسن پور بیان کرد: «تحقیقات در خصوص تعداد متخلفان و این که سوخت را کجا انتقال می‌دادند ادامه دارد.»
 
وی از صدور دستور لازم برای بررسی و پیگیری موضوع و تعقیب کسانی که در این تخلف نقش داشته‌اند خبر داد و تصریح کرد: «همچنین متصرف خانه‌ای که این تخلف در آن صورت گرفته دستگیر و در بازداشت به سر می‌برد.»
 
با توجه به گفته دادستان بوشهر که دوسال و نیم از فعالیت خط لوله انتقال فراورده‌های نفتی در این منطقه می‌گذرد این سوال پیش می‌آید که چگونه این فرد سارق تونلی را از خیابان شهر تا منزل خود حفاری کرده و دستگاه‌ها متوجه این مساله نشدند؟! آیا مسؤولان شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی منطقه بوشهر نظارتی بر میزان واردات و مصرف خود ندارند؟
 
بیوکی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که آیا میزان واردات نفتی با میزان مصرف در این مدت تناسب داشته است یا خیر عنوان کرد: «ملاک ما اندازه‌گیری انبارهای نفتی است و در این مدت شاهد کم و کاستی در این مسئله نبودیم هر چند که با توجه به رخداد این ماجرا بازرسان شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی منطقه بوشهر در حال بررسی این مساله هستند.»
 
گفتنی است استان بوشهر یکی از مناطق عمده نفت و گازخیز ایران است ‌طوری که بیش از 9میدان نفتی با حداقل 18 مخزن بزرگ نفتی در محدوده فلات قاره و شش میدان با حداقل 9 مخزن نفتی در محدوده خشکی را داراست.
 
با قرار داشتن 70 درصد منابع گازی ایران در این استان، برخورداری از 13 درصد ظرفیت تولید نفت در مناطق خشکی را داراست.
 
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه بوشهر یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های نفتی با قدمت حدود یکصد سال است. این شرکت در استان بوشهر، یکی از مناطق مهم و راهبردی ایران در ذخیره و توزیع فرآورده‌های مختلف نفتی از جمله بنزین، نفت‌گاز، نفت سفید، C.N.G و سوخت‌های هوایی نقش به سزایی دارد. این منطقه شامل شش ناحیه مرکزی، خارگ، گناوه، عسلویه، دیر و برازجان است و دارای دو انبار نفتی در نواحی مرکزی و جزیره خارگ با ظرفیت حدود 300 میلیون لیتر است.
+24
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  به این می گویند آفتابه دزدی
  0
  5
  جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.