گلایه عضو زرتشی شورای شهر یزد از بی توجهی و بی اطلاعی از روز درگذشت زرتشت ، تنها پیام آور ایرانی

 براساس آماری که در سال ۱۳۹۰ منتشر شد، تعداد زرتشتیان در ایران کمی بیش از ۲۵ هزار نفر است. چند ساعت پس از گلایه یک عضو زرتشتی شورای شهر یزد، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در پیامی در صفحه توییتر خود سالگرد درگذشت زرتشت، پیامبر ایرانی را تسلیت گفت.
 
پیام وزیر امورخارجه ایران چند ساعت پس از آن نوشته شد که سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد، از عدم توجه مسئولان حکومت ایران به این «تنها پیام‌آور ایرانی» گلایه کرد.
 
نیکنام در توئیتر خود نوشته بود: «پنجم دی ماه سالروز گرامیداشت درگذشت تنها پیام‌آور ایرانی، زرتشت است. چند سال پیش که آموزگار کلاس دینی زرتشتیان بودم دانش آموزی از من پرسید که چرا مسئولان میلاد مسیح را تبریک می‌گویند ولی ٢روز بعد برای درگذشت زرتشت پیامی نمی‌دهند؟ من هنوز پاسخ این سوال را نمیدانم.»
 
تنها چند ساعت پس از این گلایه نیکنام، ظریف اقدام به نوشتن توئیتی درباره زرتشت کرد. علاوه بر او، معصومه ابتکار و حسن یونسی از دیگر دولتمردانی بودند که نسبت به این روز واکنش نشان دادند.
 
سپنتا نیکنام از اعضای شورای شهر یزد و معتقدان به دین زرتشتی است. شکایت یک نامزد اصول‌گرا نسبت به عضویت او در شورای شهر - به دلیل زرتشتی بودن نیکنام - باعث شد که دیوان عدالت اداری به دلیل مسلمان نبودن عضویت او را برای چند ماه تعلیق کند. مساله‌ای که در نهایت رفع شد و نیکنام به شورای شهر یزد بازگشت.
 
براساس آماری که در سال ۱۳۹۰ منتشر شد، تعداد زرتشتیان در ایران کمی بیش از ۲۵ هزار نفر است. دین زرتشتی از جمله ادیانی است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده و معتقدان به این دین یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند.
 
در یادداشتی که مرداد سال جاری از مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در روزنامه «یو اس ای تودی» منتشر شد، وی اشاره کرد که نابردباری مذهبی رژیم ایران شامل حال مسیحیان، یهودیان، سنی‌ها، بهایی‌ها، زرتشتیان و دیگر اقلیت‌های مذهبی هم می‌شود که صرفا به آداب دینی‌شان عمل می‌کنند.
 
ایالات متحده در سال‌های اخیر در گزارش‌های حقوق بشری خود، بارها به نقض گسترده حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران اعتراض کرده است.
+62
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان

  از آخوند کداصفت بیشعور ننگ جامعه چه انتظاری دارید
  1
  22
  ‌پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۵
  ۳۳
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان::]. از خوند که هیچ انتظاری نداریم ولی از مردم ایران توقع داریم حداقل به لهجه ی اصیل ایرانی که ۹۰ درصد کتابی هست و باهاش حرف میزنم رو مسخره نکنن. من با زرتشتی ها رابطه داشتم طرز کلامشون رو من تاثیر داشته. همین لهجه و نوع نوشتنی که دارم به همین علته. بعد یکی میاد منو مسخره میکنه چرا اینطوری مینویسم و ایا تازه فارسی یاد گرفتم؟. فرهنگ اخلاق و کردار مردم تا این سطح افول داشته. مردمی که حتی زبان و طرز نوشت اصیل خودشون رو مسخره میکنن. زمان حکومت اعراب تو ایران همین بود. کاری کردن مردم خودشون فارسی حرف زدن رو مسخره میکردن. انتظار من از اخوند هیچی نیست. اما انتظارم از مردم اینه کریسمس و اعیاد اعراب رو جشن میگیرن سالروزهای مهم زرتشتی که دین کهن ایرانه رو هم به یاد داشته باشن حالا جشن نگرفتن مهم نیست.
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۴
  ۴۱
  behran - کردستان، ایران
  اینم لابد از ترفندهای آخوند شیعه است که بمناسبت آغاز سال نو میلادی و اندک فضایی برای شادی، از این پس بمناسبت وفات زرتشت بزرگوار، خاک بر سر خود بریزند و در گِل غوطه خورند؛ شما نمایندگان دست نشانده جامعه زرتشتی توسط حکومت آخوندی، چرا درخواست تعطیلی ملی در روز میلاد زرتشت پیامبر نمیدهید!؟
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۴:۱۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  جمع کنید بابا تر به هرچی ادیان و مکاتب. حالا شیعه و سنی یهود مسیحی بازی کم بود این دین نصفه نیمه رو هم اضافه کنید. ملعبه جدید حکومت بر مردم.
  6
  0
  ‌پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.