مجله آمریکایی جزئیات جدیدی از عملیات دستگیری صدام حسین را فاش کرد

العربیه: مجله آمریکایی Esquire به استناد اطلاعات مطرح شده از سوی دو تاجر عراقی درباره نهاد امنیت ریاست‌جمهوری عراق، اطلاعات جدیدی درباره عملیات دستگیری صدام حسین، رئیس‌جمهوری فقید عراق منتشر کرد. صدام حسین 15 سال پیش و در سال 2003 میلادی در گودالی توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شد.
 
به گفته این مجله عملیات جستجوی رئیس‌جمهوری عراق پس از آن شکل دیگری به خود گرفت که در ژوئن 2003 دو نفر به نام‌های « حدوشی و محمد إبراهیم المسلط» جزئیات شگفت‌آوری درباره نهاد امنیت ریاست‌جمهوری عراق فاش کردند.
 
بنا به گزارش مجله Esquire نیروهای آمریکایی در ابتدا به مزرعه‌ای در حومه تکریت حمله کردند و در آنجا یک کانتینر آهنی پنهان شده زیر خاک را یافتند که حدود 10 میلیون دلار پول نقد در آن بود و باندهایی کاغذی که دور پول‌ها بود به بانک «چیس مانهاتن» آمریکا تعلق داشت. شگفتی دوم به مقدار قابل توجهی از جواهرات مربوط می‌شد که به ساجده طلفاح، همسر صدام حسین تعلق داشت و در کیسه‌های زباله‌ زیر خاک دفن شده بود. علاوه بر این اسناد شخصی مهمی نیز در آنجا پیدا شد.
 
این مجله فاش کرد که در 9 دسامبر 2033 پس از چند عملیات و فاش شدن اتفاقی جلسه‌ای در صحرای واقع در غرب تکریت توسط کودکی 9 ساله، محمد ابراهیم المسلط دستگیر شد و آمریکایی‌ها توانستند با او به توافق برسند که در ازای آزاد کردن 40 نفر از اعضای خانواده‌اش از زندان، مکان پنهان شدن صدام حسین را فاش کند.
 
بلافاصله دستورات لازم برای حمله به منطقه مورد نظر صادر شد و بیش از هزار سربازی خود را برای عملیاتی که «سپیده‌دم سرخ» نام گرفت، آماده کردند. در ابتدا مالک زمن و برادرش که از اعضای تیم حفاظت صدام بودند دستگیر شدند ولی حاضر به همکاری و فاش کردن محل اختفای رئیس‌جمهوری عراق نشدند. المسلط ترسان به نقطه‌ای در تاریکی اشاره کرد و سربازان آمریکایی با تجهیزات دید در شب به آنجا رفتند و شروع به برداشتن خاک کرده و به درون حفره ظاهر شده، نور تاباندند.
 
Esquire به نقل سمیر، مترجم عراقی نیروهای آمریکایی نقل کرد: «زمانی که حفره را باز کردند، صدام شروع به فریاد زدن کرد. تیراندازی نکنید، تیراندازی نکنید. به عربی به او گفتم خارج شود. او دست‌هایش را بالا برد و سربازان او را به بیرون کشیدند.»
 
ژوزف فرد فیلمور، مترجم گروهان چهارم پیاده نقل کرده که : «سمیر شروع به سیلی زدن صدام کرد ولی افراد نیروهای ویژه از او خواستند به صدام آسیبی نزند، زیرا که براساس دستورات او باید زنده بماند.»
منبع: العربیه
+41
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  به چه فلاکتى افتاد! اتفاقات پشت صحنه این حمله و دستگیرى و اعدام صدام نشون میده که اگه صدام هم مثل بن سلمان بچه خوبى بود و نفت میداد به آمریکا و میلیاردى ازشون اسلحه میخرید، میشد هم پیمان آمریکا و بجاى این چاله، تو کاخ زندگى میکرد! و اینطورى هم با خفت به درک واصل نمیشد! آمریکا کثیفترین سیاست رو در مورد مردم عراق، نه صدام، مردم عراق رو که به بهانه آزاد شدن از دیکتاتورى صدام، همه جوره صدمه دیدن و هنوز هم غارت کشورشون ادامه داره. سوریه و یمن هم که دیدیم چى شد حالا هم بند کرده به ایران! خدا رحم کنه واقعا باید از وعده آزادى که آمریکا میده، ترسید! و نمیدونم چرا فقط نگران آزادى کشور هاى خاور میانه اس! مثلا مردم گنگو یا رواندا اتیوپى دوست ندارن آزاد بشن؟ چرا اونطرف ها نمیره دکون دموکراسى فروشى راه بندازه؟؟
  17
  92
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  رئیس‌جمهور فقید ????? یا دیکتاتور
  15
  43
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  دیکتاتورها و عمله هاشون هیچوقت درس نمیگیرن و نمیتونن بپذیرن دیر و زود داره اما سوخت و سوز نداره. بدون ردخور این سرنوشت همشونه. از صدام تا علی خامنه ای و دنبالیچه های خمینی و اخوندهای وقیح و بیوجدان خودمون و البته استخوان لیس زنهاشون.
  12
  29
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  [::ایرانفردا - لندن، انگلستان::]. کامنتت خیلی خوب بود.اضافه کنم برای آمریکا هر کس وهرچیز تاریخ مصرف داره.شاه وخانواده اش ،صدام و کردها وهرکس وهر چیز دیگه.بدبخت به ایرانی هائی که باور کردن آمریکا ازشون حمایت میکنه.
  14
  56
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Ahmad_Esfahani - اصفهان، ایران
  [::ab5534 - هلسینکی، فنلاند::]. دوست گرامی معنی لغت فقید تعریف و تمجید نیست به شما یاد میدهم برای روزهای آینده. فقید از فقد و فقدان میاد و به معنای نیستی و نبود میاد رییس جمهور فقید یعنی کسی که دیگر نیست و وجود نداره. سلام من بر شما و بقیه دوستان.
  2
  18
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  khoshideh - لوزان، سوییس
  دوستان .امریکا یک نامرد است و بس.خاطرتان است با کردها.با عراقئ ها.با افغان ها.و و و و چه کرد؟؟شیرشان کرد و بعد ولشان کرد.بد بختر شان کرد.ایران باید به دست ایرانئ ازاد شود.
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند
  [::Ahmad_Esfahani - اصفهان، ایران::]. نه دوست گرامی فقید به کسی میگویند که از او به خوبی یاد میشود
  3
  3
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  معنی فقید در لغت نامه دهخدا. فقید. [ ف َ] (ع ص ) گم کرده شده. مات غیر فقید و لاحمید؛ یعنی بمرد و کسی پروای آن نکرد. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). در تداول امروز، برای مرده ای که بخواهند از او به احترام یاد کنند به کار برند. (یادداشت مولف ). - فقیدالمثل ؛ بی مثل وعدیم النظیر. (غیاث ) (آنندراج)
  3
  3
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  . من کار به بحث شما ندارم.اما با اصرار به اشتباه و دادن اطلاعات غلط مشکل دارم.
  3
  2
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Ahmad_Esfahani - اصفهان، ایران
  [::ab5534 - هلسینکی، فنلاند::]. دوست گرامی من برای خودتان روی دلسوزی گفتم که برید یاد بگیرید و گرنه من خودم به درستی ریشه لغت را میدانم که فقید یعنی کسی که نیست حالا شما نخواستید بروید زحمت بکشید و لغت نامه یاد بگیرید دیگه من مقصر نیستم. اشتباه و بدتر از آن اصرار بر اشتباه خیلی دیگه باعث تاسف است.
  0
  1
  شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.