مقایسه هزینه مترو در تهران، پاریس و نیویورک

 قیمت واقعی بلیط مترو در تهران ۱۰ هزار تومان است. این جمله را یکی از اعضای شورای شهر تهران در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها گفته بود. این خبر به سرعت در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر شد. بعضی‌ها به شدت به این عضو شورا حمله کردند و برخی هم تاییدش کردند.
 
اما استدلال‌های این عضو شورا برای حرفش چه بوده است؟ آیا واقعا در بقیه کلان شهر‌های دنیا استفاده از مترو این قدر هزینه دارد؟ اصلا بقیه اعضای شورا با این حرف موافق هستند؟ در این گزارش می‌خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم.
محمود میر لوحی: مردم باید هزینه زندگی در تهران را بپردازند محمود میرلوحی از اعضای شورای شهر تهرانمحمود میرلوحی از اعضای شورای شهر تهران و عضو کمیسیون برنامه و بودجه شوراست. او در دولت محمد خاتمی نیز مدتی معاون وزیر کشور بوده است.
 
میرلوحی چند روز قبل در مصاحبه‌ای گفت: «من فکر می‌کنم بر اساس آن چه که در دنیا مرسوم است قیمت واقعی بلیط مترو در تهران در حدود ۱۰ هزار تومان می‌شود».
 
به اعتقاد این عضو شورای شهر، شهروندان تهرانی باید هزینه زندگی در این شهر را بپردازند. میر لوحی می‌گوید طبق قانون تامین یک سوم هزینه تمام شده بلیط مترو با مصرف کننده، یک سومش با شهرداری و یک سوم دیگر با دولت است. اما دولت تا به حال سهم خود را نپرداخته است.
 
حرف حساب میر لوحی این است که متروی تهران در حال حاضر زیان‌ده شده و هزینه‌هایش را نمی‌تواند تامین کند. با این اوضاع خبری هم از توسعه مترو و افزایش ظرفیت آن نخواهد بود.
 
او می‌گوید اگر قرار است به تهرانی‌ها بابت بلیط مترو یارانه داده شود باید دولت هزینه‌اش را به گردن بگیرد.
قیمت بلیط مترو در تهران چقدر است؟
اساسا در هر کلانشهری مترو جزو وسایل حمل و نقل عمومی پاک است. به همین دلیل دولت‌ها تلاش می‌کنند استفاده از آن را در بین شهروندان ترویج کنند.
 
در شهر تهران در حال حاضر مترو جزو وسایل حمل و نقل عمومی ارزان و قابل دسترس است. در سال ۹۷ قیمت بلیط تک سفره مترو ۱۰۰۰ هزار تومان اعلام شده است. البته در صورت استفاده از کارت بلیط و در فواصل نه چندانی طولانی هزینه مترو برای شهروندان کمتر می‌شود؛ چیزی حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان.
 
حال اگر یک شهروند برای رفت و آمد به محل کارش در مسافتی نه چندان طولانی از مترو استفاده کند، می‌شود روزی ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ هزار تومان.
 
یک کارمند در تهران با ۲۵ روز کاری چیزی حدود ۲۵ تا ۵۰ هزار تومان البته در مسافت‌های کوتاه برای مترو هزینه می‌کند. اگر درآمد متوسط کارمند تهرانی در بخش خصوصی حدود ۱۵۰۰۰۰۰ هزار تومان باشد، ۱.۶ تا ۳.۳ درصد حقوق ماهیانه اش را برای مترو هزینه می‌کند.
قیمت بلیط مترو در پاریس چقدر است؟ متروی شهر پاریسخب حالا بیایید ببینیم قیمت بلیط مترو و متوسط درآمد کارمند‌ها در پاریس چقدر است. پاریس یکی از شهر‌های قدیمی اروپا و جزو اولین شهر‌هایی است که مترو در آن راه اندازی شده است.
 
قیمت بلیط تک سفره در این کلانشهر برابر با ۱.۹ یورو است که می‌شود حدود ۲۱ هزار تومان. اگر کارمندی در پاریس برای رفت و آمد به کار روزانه از مترو در ۲۵ روز کاری استفاده کند، هزینه اش می‌شود حدود ۴۸ یورو (برابر با ۵۲۵ هزار تومان).
 
اجازه دهید حقوق یک کارمند ساده پاریسی را هم بگوییم. یک کارمند ساده حداقل حقوق ماهانه اش ۳ هزار یورو (۳۳ میلیون تومان) است. در واقع کارمند پاریسی ما حدود ۱.۶ درصد حقوقش را برای مترو هزینه می‌کند.
قیمت بلیط مترو در گران ترین شهر جهان چقدر است؟ متروی شهر نیویورکشهر نیویورک یکی از بزرگترین و گران ترین شهرهای جهان است. این شهر یکی از قدیمی ترین و سریع‌ترین متروهای جهان را دارد که در ۲۴ ساعت شبانه روز فعال است. تعداد ایستگاه های مترو بسیار بالا بوده و همه مناطق نیویورک را پوشش می هد.
 
قیمت بلیط تک سفره متروی نیویورک ۲٫۵ دلار(حدود ۲۵ هزار تومان) است. البته مانند متروی تهران کارت های مبلغ دار هفتگی یا ماهانه ارزان تر هستند.
 
اگر کارمند نیویورکی هر روز برای رفت و آمد از مترو استفاده کند، در نهایت برای ۲۵ روز رفت و برگشت به محل کار حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان برای هزینه مترو پرداخت می کند.
 
متوسط حقوق دریافتی یک کارمند معمولی در نیویورک حداقل ۳ هزار دلار(حدود ۳۰ میلیون تومان) است. با فرض این که این کارمند ماهانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان برای مترو هزینه کند، او حدود ۴ درصد درآمدش را به مترو اختصاص می دهد.
 
با توجه به درآمد سرانه در این سه شهر، شهروندان حدود ۱٫۶ تا ۴ درصد حقوق ماهانه خود را صرف هزینه استفاده از مترو می کنند. ظاهرا عضو شورای شهر تهران تفاوت فاحش سطح درآمد‌ها در تهران را با دیگر شهر‌ها در نظر نگرفته است.
 
از طرف دیگر گران شدن بیش از حد بلیط مترو می تواند موجب روی آوردن شهروندان به وسایل حمل و نقل دیگر مانند تاکسی شود که آلودگی هوا را افزایش می دهد.
 
هر گونه اظهار نظر و تصمیم اعضای شورا در تهران بر زندگی میلیون‌ها نفر تاثیر می گذارد. بنابراین آن‌ها باید در حوزه تخصصی خود اطلاعات جامع و دقیقی داشته باشند یا حداقل از نظرات مشاوران باتجربه و زبده استفاده کنند.
 
البته بعد از انتشار این خبر، رییس شورای شهر، محسن هاشمی گفت که شورا هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بلیط مترو ندارد.
+18
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  متروهای شهر پاریس . بقدری زیر زمین کثیف تا دیوارها سیاه نوشته شده و اصلا تابلوی راهنمائی نیست . فلاش روی دیوار و با شماره میری به مترو بعدی و بقدری متروهای فرسوده دیدم . فقط یکی دوسه جا . مرتب و مترو خوب دیدم . حال بیائید المان تمام تابلو و راهنما اصلا توریست احتیاج نیست بره اطلاعات سئوال کند ..وباجه خرید بلیط مترو پاریس . خیلی افتضاح . انهم نزدیک شانزلیزه پاریس
  41
  13
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۲
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  احمق بی شعور حقوق مردم تهران و ایران 200 دلاره. الدنگ پول نفت و کلی منابع دیگه که مال این مردمه اگه بخواهید بدید نه فقط مترو رایگان میشه بلکه ماهیانه مبلغی رو باید به حساب ملت بریزید. دزدای کثیف تا کی این ملت ساده رو آزار میدید. گورتونو از مملکت ما گم کنید.
  3
  27
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۷
  ۶۱
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  بله ۱۰ هزار تومان در صورتی درست است که حقوق ها هم مثل اروپا و آمریکا باشد نه مثل ایران ،، فورا این اسکل را در تیمارستان بستریش کنید و مواظب باشد مواد مخدر مصرف نکند مفنگ
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۰
  ۵۵
  raphael 424 - پاریس، فرانسه

  دوست عزیز مترو در پاریس چند طبقه هستش و دائم بهش رسیدگی میشه بر خلاف آلمان که هر سال شاهد چندین تصادف هستیم فرانسه هیچوقت مشکلی‌ نداشته در ضمن پاریس افتخارش اینه که با سنگ فرش‌ها و ساختمان‌های قدیمی‌ شهری رویأیی شده که سالی‌ هشتاد میلیون توریست داره و در تمام مترو‌ها تابلو برای راهنمائی و مأمورین به دو زبان فرانسه و انگلیسی‌ هم برای هدایت مردم هستن شما بهتره به جای پاریس برای مسافرت بری آنتالیا اونجا اصلا مترو نداره و به زبان هم احتیاجی نیست چون به برکت ایرانیها که دائم می‌رن همه فارسی یاد گرفتن اونجا(در پایان سعی‌ کن بجای ایراد گرفتن هنگام سفر خوش باشی‌ و از زیبائی‌های پاریس عروس شهر‌های جهان دیدن کنی‌)
  4
  30
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۵
  ۶۲
  samak - پاریس، فرانسه
  میانگین دستمزد در فرانسه 1700 یورو است. نه 3000یورو. این آقا رشوه هایی را که میگیره جزو دستمزد حساب کرده.
  7
  9
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۷
  ۱۰۴
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  کارت یکروزه قطار شهرى لندن ١٢ پونده! حد اقل حقوق یه کارگر ١٥٠٠ پونده یعنى اگه این کارگر هر روز از قطار استفاده بکنه، و اجاره و council tax و TV licence و income tax رو هم بده، با این حقوق، دهنش سرویسه!!!
  1
  7
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۷
  ۴۷
  چلچله - پاریس، فرانسه
  [::*بی همتا* - برلین، آلمان::]. گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه : پیف بو میده.
  3
  21
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۸
  ۵۱
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  آخه مرتیکه پوفیوز اول حقوق واقعی کارگر معلم بازنشسته را پرداخت بکنید بعد هم قیمت واقعی را بگیرید باور کن مردم اعتراض نخواهند کرد
  1
  7
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  میشه مردم تقاضای مسئولین پاریسی هم بکنن حالا که باید هزینه پاریسی بپردارن؟
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۵
  ۵۱
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  این مرتیکه باور کنید اصلا سوار مترو نشده تا حالا بعد میخواد قیمت رو بالا هم ببره
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.