نماینده مجلس : تفاوتی ندارد که کودک راضی به ازدواج باشد یا نباشد ، قطعا "ولی" او راضی بوده پس در کل اهمیتی ندارد

تابناک : طرح «افزایش حداقل سن ازدواج» که به «کودک‌همسری» معروف شده، طرحی است که برای «جلوگیری از ازدواج کودکان» توسط فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی تدوین شده بود و اکثریت موافقان آن را فعالین مدنی تشکیل می‌دادند؛ اما این طرح نتوانست موافقت کمیسیون قضایی مجلس را به دست آورد.
 
به گزارش «تابناک»؛ طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کمیسیون حقوقی ـ قضایی مجلس به طرح کودک ـ همسری رأی نداد، خبر از رد این طرح داد.
 
سیاوشی گفت: منتظریم گزارش عدم رأی به مجلس بیاید تا ببینیم باید چکار کنیم. پیش از این، طرح یادشده در جریان بررسی در صحن علنی قرار داشت و یک فوریت ممنوعیت عقد دختران زیر سیزده سال نیز تصویب شده بود.
 
گفتنی است، آمار ازدواج دختران زیر ۹ سال بیش از ۳۰۰ تن و آمار ازدواج زیر ۱۳ یا ۱۴ سال در دختران ۳۰ هزار تا ۴۰ هزار تن اعلام شده که یکی از تبعات منفی آن، شکل نگرفتن فیزیولوژی زن هنگام بارداری است.
 
اما گویا اعضای کمیسیون قضایی مجلس نظر دیگری دارند؛ برخی از آنان، آمارهای مربوط به ازدواج دختران زیر ۱۳ سال را ناچیز می‌دانند و به همین دلیل، اعتقاد دارند که نیازی به تصویب قانون در این زمینه وجود ندارد، و اگر کودکی ازدواج می‌کند، حتما با رضایت پدر و مادرش است؛ پس ورود قانون به این موضوع وجهه‌ای نخواهد داشت.
محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون قضایی مجلسمحمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون قضایی مجلس در گفت وگو با تابناک اظهار داشت: کمیسیون قضایی این طرح را به اتفاق آرا رد کرده است. در واقع دلایلی که از سوی طراحان مطرح شده بود، قانع کننده نبود و همین باعث عدم موافقت اعضای کمیسیون شد.
 
این نماینده مجلس گفت: هم اکنون قانونی داریم که به دختران بالای ۱۳ سال و به پسران بالای ۱۵ سال اجازه ازدواج می‌دهد و اگر سن آنان کمتر از این میزان باشد، باید با اذن پدر و تأیید دادگاه صورت گیرد؛ بنابراین، قانون وجود دارد. به نظر من، با قانون نمی‌شود کسی را از ازدواج منع یا مجبور به ازدواج کرد. هر کس شرایط ازدواج داشته باشد، باید ازدواج کند. برای مواردی هم که اجبار شود، در قانون حمایت از حقوق کودکان دیده شده و تا ۱۸ سال هم شامل می‌شود.
 
این نماینده مجلس در خصوص دلایل مخالفت اعضای کمیسیون با این طرح خاطرنشان کرد: به طور کلی اعضا بر این باورند که ازدواج امری فردی است و با قانون گذاری نمی‌شود مانع آن شد؛ البته آمارهایی هم که داده می‌شود، عددی نیست که برای آن قانون تصویب شود.
 
وی در ادامه یادآور شد: ما سالیانه حدود ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ ازدواج زیر ۱۳ سال در کشور داریم که با رضایت و یا بدون رضایت انجام می‌شود و تفاوتی هم ندارد که خودشان راضی باشند که اگر هم راضی نباشند، قطعا ولی آنها راضی بوده است، پس در کل اهمیتی ندارد.
 
وی گفت: هر چند اگر دادگاه نظر نداده باشد، تخلف است اما برای این عدد ناچیز قانون وضع نمی‌کنند و باید با فرهنگ سازی آن را اصلاح کرد؛ بنابراین، اگر تخطی هم هست، با وجود قانون، باز هم این مشکلات را خواهیم داشت.
 
وی ادامه داد: در کمیسیون بحث‌های پزشکی هم مطرح شد و برخی متخصصین زنان و خانواده دعوت شدند؛ اما نظر همه آنها این بود که ایرادی برای ازدواج دختر زیر ۱۸ سال وجود ندارد؛ پس کمیسیون به این نتیجه رسید که به این طرح رأی ندهد.
 
وی در خصوص مطرح شدن برخی مسائل شرعی نیز گفت: بحث‌های شرعی هم در این موضوع دخیلند؛ اگر بخواهیم سن ازدواج را افزایش دهیم، طبیعتا مانع شرعی ایجاد می‌شود و نمی‌توان به دختران بگوییم که حق ازدواج زیر ۱۸ سال را ندارند.
+3
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  اینها بچه بازی تو ژنشون هست و بیماری روحی جنسی دارند که مداوا نشدنی هست
  1
  61
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  ای تو روحت خمینی که لواط و بچه بازی را پایه و اساس دین میدونستی
  1
  48
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  [::آزاذه - تهران، ایران::]. از قیافش معلومه که تو بچه گی بقال محل نخود کشمیش تو جیبش میریخته 😉!؟
  1
  21
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  اون ولی که رضایت به ازدواج دختر ۹ ساله می‌ده رو باید خوراک کفتار کرد .
  1
  21
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.