پایه‌های یک پل تاریخی در ایران به سرقت رفت

بخشدار جاجرود شهرستان پردیس استان تهران از به سرقت رفتن بخشی از پایه های سنگی پل تاریخی و ثبت ملی این منطقه با 850 سال قدمت خبر داد و اعلام کرد که استحکام این پل به خطر افتاده است.
 
محسن قاصدی، دوشنبه 24 دسامبر در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا اظهار کرد: «ترک های زیادی در بخش‌های زیرین و پایه های کناری این پل مشاهده می شود».
 
بخشدار جاجرود ادامه داد: «سرقت سنگ‌های پایه پل، تردد خودروهای سنگین و بارندگی‌های اخیر میزان آسیب دیدگی پل را افزایش داده و احتمال تخریب پل جاجرود در آینده ای نزدیک بسیار زیاد است».
 
وی با اشاره به نامه نگاری و پیگیری های انجام شده در این زمینه بیان کرد: «از دو سال گذشته مشکلات پل را به سازمان میراث فرهنگی گزارش داده ایم و بر اساس اعلام این سازمان آنها بودجه ای برای بازسازی پل ندارند و در صورتی که بخشداری جاجرود و دهیاری سعیدآباد هزینه مرمت پل را تقبل کنند کارشناسان میراث فراهنگی ناظر بر اجرای کار خواهند بود».
 
قاصدی گفت: «با وجود آنکه پل تاریخی شاه عباسی جاجرود در فهرصت آثار ملی به ثبت رسیده اما از ابتدا تا انتهای پل تابلویی برای معرفی این اثر تاریخی از سوی سازمان میراث فرهنگی نصب نشده در حالی که نگهداری و مرمت بناهای تاریخی ثبت شده بر عهده سازمان میراث فرهنگی است».
 
گفتنی است این پل که با عنوان «شاه عباسی» جاجرود نیز شناخته می شود در روستای سعیدآباد قرار دارد و از آثار دوران سلجوقی به شمار می رود
+26
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  غم انگیزه
  2
  21
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  این لینک بالا رو ببینین درباره ی هالوگروپ کروموزم ایگرگ R1a هست. یعنی همون هالوگروپی که اریایی ها داشتن. رو نقشه ببینین افرادی که تو هند و قزاقستان و افغانستان و روسیه غربی زندگی میکنن دو برابر مردم داخل ایران دارای این هالوگروپ هستن. ایا وقتش نشده علوم و دانستنی هامونو به روز کنیم؟. اگه اسلام و مسلمونا تو ۱۴۰۰ سال گیر کردن ما هم تو هفتاد سال پیش گیر کردیم.
  0
  6
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  کاری ندارم دزدا چکار کردن ، پل ۸۵۰ ساله که هنوز داره کامیون از روش رد میشه و هیچ نگهداری ازش نمیشه همون بهتر دزدا ببرن . به هر هال پل خراب میشه 🤷‍♂️
  0
  7
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  پولش را بهتر است برادران قاچاقچی سپاه بدهند
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.