دفاع سخنگوی وزارت خارجه ایران از سخنان ظریف در مورد نابودی اسرائیل

 بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران دو روز پس از آن‌ که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه با یک هفته‌نامه فرانسوی منکر این شد که کسی در حاکمیت جمهوری اسلامی اصولاً گفته باشد که «ما اسرائیل را نابود می‌کنیم»، و در پی انتقاد برخی رسانه‌های داخلی ایران از این انکار وی، سخنگوی وزارت خارجه ایران به این موضوع واکنش نشان داد.
 
به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز سه‌شنبه، چهارم دی، گفت آنچه محمدجواد ظریف در این مصاحبه گفته «تکرار و تبیین دقیق و بدون انحراف بیانات» روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای است که گفتند «اسرائیل تا ۲۵ سال دیگر وجود نخواهد داشت».
 
آقای قاسمی همچنین رسانه‌های داخلی منتقد به اظهارات تازه ظریف را متهم به «برداشت‌های نادرست و بعضاً مغرضانه از مصاحبه»، ادامه «خط تخریب و فشار به وزیر و مقام‌های وزارت امور خارجه» و «هم‌نوا» شدن با «معاندان» کرد.
 
به گفته سخنگوی وزارت خارجه، افراد «ناآگاه و مغرض» در داخل ایران با رادیوفردا و دیگر رسانه‌های خارجی در این باره «هم‌نوا» شده‌اند.
 
محمدجواد ظریف که برای شرکت در همایشی به قطر رفته بود، مصاحبه‌ای اختصاصی با آرمین عارفی، خبرنگار هفته‌نامه لوپوئن انجام داد و در این مصاحبه گفت که «ما هیچ وقت در پی نابودی هیچ کشوری نبوده‌ایم».
 
او پس از آن‌ که مصاحبه‌کننده گوشزد کرد که «مقامات جمهوری اسلامی خواهان نابودی اسرائیل هستند»، اظهار کرد که آیت‌الله خمینی گفته بود «اسرائیل از صفحه روزگار محو خواهد شد… [یعنی] اسرائیل با این سیاست‌هایی که دنبال می‌کند به این سرنوشت مبتلا خواهد شد… نه این که می‌خواهد آن را نابود کند.»
 
وزیر خارجه ایران تأکید کرد: «ما کی گفتیم که اسرائیل را نابود خواهیم کرد؟ هیچ‌کس چنین حرفی نزده است.»
 
این سخنان آقای ظریف در حالی بیان می‌شود که با استناد به نوارها و فیلم‌های موجود از سخنان روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، وی اسرائیل را «غده سرطانی» نامیده و گفته بود «ما اگر دست‌مان برسد تا آخرشان را قطع می‌کنیم.»
 
آیت‌الله خمینی در سخنرانی‌های خود تأکید داشته که «اگر یک اسرائیلی پایش را بگذارد در ایران بر مردم ایران واجب است که اینها را از بین ببرند» و گفته بود «اگر با هم قیام کنند اسرائیل به کلی از بین خواهد رفت.»

اظهارات خمینی در مورد «نابودی اسرائیل»
این نظر روح‌الله خمینی بارها از سوی رهبر بعدی و دیگر مسئولان جمهوری اسلامی تکرار شده است، اما محمدجواد ظریف اکنون این امر را تکذیب می‌کند.
 
این تکذیب ظریف و ترجمه متن مصاحبه ازجمله از سوی خبرگزاری ایسنا منتشر شد و رادیوفردا نیز بر اساس متن اصلی مصاحبه سخنان آقای ظریف را بازتاب داد.
 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، بامداد سه‌شنبه به این خبررسانی واکنش نشان داده و گفت: «جالب است که از یک سو رسانه‌های صهیونیستی در کنار رادیوفردا و رسانه‌های ضدانقلاب با توجه به تأثیر مصاحبه دکتر ظریف در برهم زدن فضای ایران‌هراسی و مظلوم‌نمایی رژیم صهیونیستی، ایشان را متهم به دروغ‌گویی می‌کنند و همزمان برخی از افراد ناآگاه یا مغرض در داخل بدون خواندن مصاحبه مفصل ایشان همان حرف‌های بدخواهان ملت ایران را به نوعی دیگر تکرار می‌کنند.»
 
آقای قاسمی از این «افراد ناآگاه یا مغرض در داخل» نام نبرد، اما سخنان او یک روز پس از آن بیان می‌شود که به گزارش خبرگزاری فارس، ازجمله حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پاسخ به پرسشی در یک نشست در خصوص اظهارات وزیر امور خارجه مبنی بر اینکه «عده‌ای می‌گویند امام نگفته که اسرائیل باید از بین برود» گفت: «این چنین حرف‌هایی دروغ و تحریف است. امام گفت اسرائیل باید از بین برود.»
 
سخنگوی وزیر خارجه ایران اما افرادی در میان مسئولان جمهوری اسلامی را که به این اظهارات تازه محمدجواد ظریف خرده گرفته‌اند «هم‌نوا» با «رادیوفردا و رسانه‌های ضدانقلاب» دانست و گفت این «کاری است عجیب، مشکوک و غیرقابل درک.»
 
او این دسته از رسانه‌ها و افراد داخل کشور را «درمانده در حصارهای تنگ تفکر جناحی و سیاسی» و دچار «کژفهمی و قلب و برداشت خودساخته از مصاحبه و بکارگیری تعابیر و تفاسیر ساختگی» توصیف کرد و متهم کرد که «برای یافتن یک تیتر جنجالی» این واکنش را داشته‌اند.
+9
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۴
  mok432 - تهران، ایران
  از اسرائیل ترسیدید، درود بر اسرائیل.
  1
  16
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این ها پررو نیستند بلکه به شدت وقیح هستند و وقتی در تنگنا قرار میگیرند پستان مادر خودشان را هم گاز گرفته و همه چیز را انکار میکنند. بیش از 2 میلیون مدرک در این مورد وجود دارد ولی این آخوندک ها از مهره های بالاتر دستور میگیرند که چه بگویند
  0
  14
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.